توماس لی با روش خود نشان داد که بازار بیت کوین حتی در نوسانات شدید قیمتی سرمایه‌گذاران خود را دارد. او معتقد است باوجود فروش یک‌باره بیت کوین در زمان افزایش قیمت ۲۰۱۷، این ارز دیجیتال هنوز در بازارِ صعودی قرار دارد و به باید به قیمت ۲۵,۰۰۰ دلار برای هر بیت کوین تا آخر سال ۲۰۱۸ برسد.

این موضوع با پرونده روان‌شناختی اعتماد جوانان به دولت و نهادهای مالی همبستگی زیادی دارد، قدرت خرید و حجم سرمایه‌گذاران در حال رشد و پذیرش کریپتوکارنسی ها به‌عنوان یک ارز مطرح در میان جوانان دنیا به‌ویژه کشورهای آسیایی ازجمله دلایل رشد بیت کوین است.

لی از معدود تحلیلگرانی بود که در دهه ۱۹۹۰ معتقد به توسعه فناوری وایرلس و تأثیر چشمگیر آن بر زندگی مردم بود. او در سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۴ به‌عنوان استراتژیست ارشد بخش سهام جی.پی.مورگان JP Morgan خدمت کرد و مجری یک برنامه تلویزیونی پربیننده در رابطه با کسب‌وکار بود و البته بیشتر درزمینه خریدهای پرحجم تکنولوژی‌های نوین در زمان رشد بازار شناخته‌شده است. لی همچنین بنیان‌گذار Fundstrat Global Advisors در سال ۲۰۱۶ است و در حال حاضر به‌عنوان سرپرست بخش پژوهش به فعالیت می‌پردازد.

لی در همایش CMT که با حضور تحلیلگران تکنیکال بازار سرمایه در تاریخ ۱۲ آوریل در نیویورک برگزار شد، رساله خود را که ترکیبی از تحلیل فاندامنتال و تکنیکال، مطالعات جمعیت شناختی و پیش‌بینی‌های مرتبط به آینده این بازار بود ارائه کرد. (همچنین بخوانید؛ اظهارات Robert Shiller در خصوص بیت کوین)

در ادامه چند ستون اصلی از رساله توماس لی را آورده‌ایم:

بمب اقتصاد دیجیتالی

ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که با سرعت زیادی به سمت دیجیتال شدن پیش می‌رود، به‌طوری‌که تکنولوژی در طول دو دهه گذشته سهم بزرگی از رشد اقتصادی را بر عهده داشته و سهم آن در ادامه این رشد رو به افزایش است. لی به این موضوع اشاره می‌کند که اقتصاد جهانی در دهه گذشته تنها ۶۰ تریلیون دلار بود و امروز این عدد نزدیک ۸۰ تریلیون دلار است. ۵۰% از این رشد مربوط به اقتصاد دیجیتالی است. ۷۰% نسل جدید از بانکداری دیجیتال استفاده می‌کنند.

کاهش اعتماد

رونق اقتصادی دیجیتالی موجب بروز مشکلات امنیتی شده است. به‌طوری‌که تا به امروز تنها حساب دو میلیارد نفر در شرکت‌های Equifax، Target و Visa هک شده است. این مسئله باعث مطرح‌شدن این پرسش می‌شود که آیا اطلاعات شما امن است یا خیر، همچنین مطالعات Pew نشان از کاهش اعتماد مردم به بانکداری دیجیتال است.

ارزهای دیجیتال یا کریپتوکارنسی ها شکاف عدم اعتماد به بانک‌های مرکزی را کاهش داده اند. درواقع لی به این موضوع اشاره می‌کند؛در کشورهایی که اعتماد مردم به بانک‌های مرکزی پایین است، بیت کوین رشد خواهد کرد. (همچنین بخوانید؛ ارز دیجیتال: یک کلاس دارایی جدید برای سرمایه‌گذاری؟)

بازار جوان

تنها بحث روند نیست، بلکه طیف گسترده‌ای از عوامل وجود دارد که نشان از پتانسیل قوی سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال می‌دهند؛

  • داده‌های تاریخی؛ چیزی حدود ۹۵٫۸ میلیون تولد (نسل جدید) در دسترس است. بیش از ۷۲ درصد این جمعیت تحصیل‌کرده‌اند و آموزش عالی منتج به درآمد بیشتر می‌شود، این‌یک حقیقت است.
  • افراد جوان و تازه‌واردان بازار سرمایه به دنبال کسب درآمد بیشتر هستند. رشد درآمد در دسترس سال آینده از نرخ سالیانه ۹٫۱% عبور خواهد کرد. نسل جدید به‌ویژه جوانان به دنبال خرید کالاهای بزرگ مانند خانه‌های لوکس، اتومبیل و رایانه خواهند بود.
  • آن‌ها به بانکداری نیاز دارند! این ۷۲% نسل جوان نمایانگر رفتار خدمات بانکی در دهه آینده خواهند بود.
  • جوانان مشتاق به مالکیت رمزنگار هستند و توماس لی فرض می‌کند آن‌ها اوراق قرضه را در زمان خرید به ارز دیجیتال ترجیح می‌دهند. بر اساس نظرسنجی هریس تنها ۷۲ درصد از این نسل صاحب ارز دیجیتال هستند و ۳۰ درصد آنان اوراق قرضه را ترجیح می‌دهند.
  • آن‌ها ابزارهای هوشمند سرمایه‌گذاری در بازار ارز دیجیتال را در دست دارند. اپلیکیشن های سرمایه‌گذاری مانند Robinhood با ارائه پیشنهادهای دوره‌ای، تقاضای ارزهای دیجیتال را بالا می‌برند. این برنامه ۴ میلیون کاربر دارد و ۲۵ درصد آنان در بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کرده‌اند. به خاطر داشته باشید که تنها یک سال از شروع به کار Robinhood می‌گذرد.

قدیم طلا و جدید کریپتوکارنسی است

نسل خاموش طلا را خرید و ثابت کرد در زمان بحران‌های اقتصادی قرن بیستم یک دارایی و سرمایه‌گذاری مورد اعتماد است. آن‌ها طلاهای خریداری‌شده را به فرزندانشان منتقل کردند اما معلوم نیست آیا طلای فرزندانشان مانند زمان قدیم ارزشمند خواهد بود یا خیر. بیت کوین از سال ۲۰۰۸ موردتوجه قرار گرفت و جمع‌آوری آن توسط نسل جوان نشانه‌های این واقعیت است که علیرغم بی‌ارزش بودن آن موردتوجه این نسل قرارگرفته است.

تنوع جغرافیایی

به آسیا نگاه کنید. بسیاری از انقلاب‌های تکنولوژیکی از شرق می‌آیند. به بازی‌های ویدئویی، موبایل و انیمیشن نگاه کنید. ۱۴% از مردان ژاپن دارای یکی از انواع ارز دیجیتال هستند. ۲۳% از شهروندان کره جنوبی با بازار ارز دیجیتال درگیر هستند و در سایر مناطق جغرافیایی این رمزنگارها بسیار محبوب شده‌اند.

در حال حاضر خریدوفروش بیت کوین آسان نیست به‌ویژه اگر در زمان اوج بازار یعنی سال ۲۰۱۷ وارد معاملات این ارز شده باشید. اما مهم این است که بیت کوین بزرگ‌ترین سقوط قیمتی‌اش را از زمان عرض اولیه تجربه کرده است. در زمان تهیه این مقاله قیمت بیت کوین حدود ۸۰۰۰ دلار است و دقیقاً در نوامبر ۲۰۱۷ در این محدوده قیمتی قرار داشت. میلیون‌ها حساب کیف پول ارز دیجیتال (wallet) افتتاح‌شده است اما موجودی بیشتر آن‌ها کمتر از ۱۰۰۰ دلار است.

بااین‌حال، لی معتقد است که قیمت بیت کوین تا پایان سال سه برابر خواهد شد. با توجه بر عوامل بنیادین و جامعه‌شناختی که در بالا ذکرشده است او به این موضوع اشاره می‌کند که معاملات بیت کوین با نرخ ۸۰۰۰ دلار و ماین کردن آن همچنان پررونق خواهد بود. با توجه به افزایش جمعیت جهان و انتقال عظیم ثروت و قدرتی که به دنبال آن خواهد آمد، لی پیش‌بینی می‌کند که قیمت بیت کوین به ارزش ذاتی خود برسد.

سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال و دیگر ارائه سکه‌های اولیه (ICOs) بسیار خطرناک و سوداگرانِ است و این مقاله توصیه‌ای از گروه مشاوران مالی سامان برای سرمایه‌گذاری در این بازار نیست. ازآنجاکه هر ارز دیجیتال وضعیت منحصربه‌فرد خود را دارد، همیشه باید با یک مشاور مالی در این زمینه مشورت صورت گیرد.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان