سقوط اخیر قیمت ارزهای دیجیتال اولین بار نیست که اتفاق می‌افتد. اگر شما روند قیمت بیت کوین را دنبال کرده باشید متوجه خواهید شد که پس از هر سقوط، قیمت مجدداً خود را اصلاح می‌کند و یک بازگشت قوی خواهد داشت. اما سقوط قیمت بدترین اتفاق ممکن نیست. بدترین اتفاق این است که بازار را ببینیم و بگوییم “کاش همان موقع بیت کوین می‌خریدم”

بخوانید چطور ارز دیجیتال بخریم؟

زمانی که در رابطه با ارزهای دیجیتال صحبت می‌کنید، بسیاری گمان می‌کنند عقلتان را ازدست‌داده‌اید. مشاوران ما سؤال‌هایی ازاین‌دست که “آیا ارزهای دیجیتال یک حباب هستند؟””آیا می‌توان به‌صورت قانونی در آن‌ها سرمایه‌گذاری کرد؟” و دیگر سؤال‌های مشابه را از کاربران دریافت می‌کنند. ما سعی کردیم تمامی بخش‌های مرتبط با ارز دیجیتال را به‌صورت قطعات جورچین برای آشنایی بیشتر شما با این دنیای شگفت‌انگیز کنار هم قرار دهیم. یک نکته قابل‌توجه این است که شما می‌توانید سود بسیار خوبی در بازار ارزهای دیجیتال داشته باشید، بازدهی سالانه ۱۰۰۰% در دنیای ارزهای دیجیتال یک امر معمول است (برای مشاوره در این مورد تماس بگیرید). بااین‌حال به همان اندازه که کسب سود آسان است به همان آسانی هم می‌توان تمامی پول‌ها را از دست داد. در ادامه چند نکته برای علاقه‌مندان ورود به بازار ارزهای دیجیتال مطرح‌شده است.

۱قبل از سرمایه‌گذاری، خوب تحقیق کنید

اولین گام در دنیای ارزهای دیجیتال، درک فنّاوری بلاک چین است. دیگر فناوری‌های موجود را فراموش کنید. هیچ‌کس نیاز به قانع کردن شما در خصوص انقلاب فنّاوری بلاک چین ندارد. (برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید به بخش ارزهای دیجیتال مراجعه کنید). هرچه در این زمینه بیشتر مطالعه داشته باشید بیشتر متوجه خواهید شد که چرا شرکت‌ها در حال تحقیق در خصوص این فناوری نوظهور هستند و چگونه می‌خواهند به این سیستم متصل شوند، یا چرا بانک‌ها به بلاک چین و کریپتوکارنسی (ارز دیجیتال) به‌عنوان تهدید نگاه می‌کنند و قصد دارند ارزش آن را کاهش دهند. این چشم‌انداز به شما کمک خواهد کرد که با ویژگی‌های بالقوه‌ی بلاک چین بیشتر آشنا شوید.

همچنین مهم است که در سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال به هیچ سوم شخص دیگری اطمینان نکنید که کل هدف cryptocurrency را زیر سؤال می‌برد. cryptocurrency بر پایه  ایجاد توانایی هر فرد با مالکیت واقعی پول خود بدون اعتماد به شخص ثالث مانند بانک‌ها ایجادشده است. کلاه‌برداران در این بازار بسیار از تازه‌واردان سوءاستفاده می‌کنند. بنابراین ازاین‌جهت، احتیاط بیشتری لازم است.

۲آنچه را که می‌خواهید از دست دهید، سرمایه‌گذاری کنید

در آغاز بازار ارزهای دیجیتال، مشاوران ما (گروه مشاوران مالی سامان)، به این نکته دست یافتند که باید آن پولی را در این بازار سرمایه‌گذاری کرد که در صورت از دست دادنش مشکل مالی‌ای به وجود نیاید. به این دلیل که بازار به‌شدت ناپایدار است و هیجان و احساسات معامله گران بازار بسیار بر تغییرات قیمت تأثیرگذار است. این باعث می‌شود که بازار ارزهای دیجیتال به‌شدت پر ریسک شود، جایی که شما می‌توانید پول زیادی به دست آورید و یا از دست دهید. در علم مهندسی مالی، این رابطه را به‌صورت زیر نشان می‌دهیم:

ریسک=پاداش

(سرمایه‌گذاری‌های پر ریسک، سود بیشتری به همراه خواهد داشت)

همیشه مراقب باشید، و لطفاً با ملک خود در بازارهای مالی سرمایه‌گذاری نکنید.

۳دید بلندمدت داشته باشید

Cryptocurrency یک طرح “یک‌شبه پولدار شدن” نیست. ذهنیت دنبال کردن سودهای کوتاه‌مدت را نداشته باشید، به‌خصوص اگر مهارت‌های لازم تحلیل تکنیکال و فاندامنتال را ندارید. بیایید با این واقعیت روبه‌رو شویم، که بسیاری از سرمایه‌گذاران در این بازار فقط به دنبال سودهای کوتاه‌مدت هستند و هیچ ایده‌ای از سرمایه‌گذاری خود ندارند و این یعنی فاجعه. ضروری است که هر تصمیم سرمایه‌گذاری بر پایه دقت کامل و صبر و شکیبایی باشد. آن مردی نباشید که در زمان ارزش ۰٫۰۶ دلاری بیت کوین، ۱۷۰۰ عدد بیت کوین داشت. او بیت کوین‌هایش را در قیمت ۰٫۳ دلار فروخت و زمانی که قیمت بیت کوین به ۸ دلار رسید گریه می‌کرد!! (این داستان مربوط به سال ۲۰۱۱ است) تصور کنید او امروز این بیت کوین‌ها را داشت. (همچنین بخوانید؛ بیت کوین در مقابل لایت کوین – بررسی تفاوت‌ها).

نگهداری کوین یا توکن در هر شرایطی از بازار مهم است. حال می‌خواهد بازار خرسی باشد یا در حال اصلاح قوی

شما باید ذهنیت بلندمدت داشته باشید، زیرا ارزهای دیجیتال در ابتدای مسیر هستند و ممکن است تا پذیرش عمومی این فناوری راه زیادی مانده باشد. تجارت کوتاه‌مدت در این بازار بسیار ناپایدار می‌تواند فاجعه‌آمیز باشد، به‌خصوص اگر شما هیچ تخصص تجاری نداشته باشید (برای تجارت در این بازار با مشاوران ما تماس بگیرید)

۴سبد دارایی‌تان را متنوع کنید

سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال باید در تمام قسمت‌های بازار گسترده شود. بیش از ۱۶۰۰ نوع کوین و توکن در فضای رمزنگارها وجود دارد.

همه تخم‌مرغ‌ها را تویِ سبد نچین

بیت کوین BTC و اتریوم ETH قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین انواع ارزهای دیجیتال هستند و به‌عنوان ارزهای دیجیتال پایه شناخته می‌شوند. بنابراین، توصیه می‌شود همیشه بخش قابل‌توجهی از سرمایه‌گذاری‌های خود را در هر دو نوع کوین داشته باشید، زیرا آن‌ها نسبتاً پایدار هستند و تبادل با دیگر آلت کوین‌ها را آسان می‌کنند. پس‌ازآن توصیه می‌شود که در دیگر ارزهای دیجیتال (با توجه به ارزش بازاری) و توصیه مشاور مالی (برای تماس با مشاوران ما کلیک کنید) سرمایه‌گذاری کنید. دنبال کوین‌هایی باشید که مشکلات بنیادی دنیای وقعی را حل می‌کنند. باید یاد بگیرید چگونه این کوین‌ها را شناسایی کنید. (به کوین‌های بی‌ارزش در اصطلاح Shitcoins می‌گویند).

Shitcoins ها نوعی از کوین هستند که بنیاد قوی‌ای ندارند و تنها برای کاهش ارزش دیگر کوین‌ها ساخته‌شده‌اند. آن‌ها اغلب شامل طرح‌های پونزی (پانزی) هستند و یکی از روش‌های کلاه‌برداران می‌باشند.

هرچه کوین‌های سبد بنیادی‌تر باشند، عملکرد سبد بالاتر می‌رود.

۵سود و ضرر خود را پایش کنید

ارزش کوین‌های خود را در هر زمان خاص تعیین کنید. کلید سودآوری در این بازار، خرید کم (به‌عنوان‌مثال خرید پله‌ای ساتوشی) و سپس فروش بالا است. هنگام سفارش گذاری دقت کنید همچنین حد ضرر و سود خود را بر اساس قواعد تحلیل تکنیکال تعیین کنید (همچنین بخوانید؛ مبانی معاملات Cryptocurrency: آشنایی با تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال). مشاوران ما  یک راهنما برای پایش سود و ضرر شما تهیه‌کرده‌اند که در صورت ثبت درخواست برای شما ارسال می‌شود.

منابع مفید برای شروع سرمایه‌گذاری

اگر سفر خود به دنیای پیچیده ارزهای دیجیتال را به‌تازگی شروع کرده‌اید، می‌توانید جهت آشنایی هرچه بیشتر با این بازار با ما تماس بگیرید.