بسیاری از معامله‌گران به‌سادگی ساعت‌ها به این موضوع فکر می‌کنند که اگر آنها زمان کافی در بازار به تحلیل نمودار، مطالعه کتاب، دوره‌های آموزشی تحلیل تکنیکال و فاندامنتال اختصاص دهند می‌توانند مهارت‌های خود را در زمینه معامله‌گری ارتقاء دهند. زمانی که شروع به معامله‌گری می‌کنید، صرف ساعات زمانی زیاد ضروری است چراکه پتانسیل یادگیری شما را افزایش می‌دهد. اما صرف ساعات زیاد به‌تنهایی موجب افزایش مهارت‌های معامله‌گری نمی‌شود. اگر همواره همین کار را انجام دهید و اشتباهات مشابه را تکرار کنید، آنگاه صرف زمان زیاد باعث جذب عادات بد معامله‌گری در شما می‌شود. برای بهبود، انتخاب‌های مکرر و جدید انجام دهید. در ادامه این مقاله پنج رویکرد برای بهبود عملکرد معامله‌گری شما آمده است. (همچنین بخوانید؛ چگونه عملکرد بهتری در بازار داشته باشیم).

کمک بگیرید

کسی را در زندگی خود داشته باشید که بتوانید در معامله‌گری از او راهنمایی و مشاوره بخواهید. می‌توانید آنها را منابع معامله‌گری خود بدانید. انحراف از نظم معامله‌گری می‌تواند برای هرکسی رخ دهد، بنابراین داشتن فردی که شما را به اصول حسابداری و معامله‌گری‌تان متعهد نگه دارد و اشتباهات معامله‌گری را کم‌تر کند، بسیار مفید است.

این شخص می‌تواند یک مربی یا یک دوست یا عضو خانواده باشد (نه لزوماً یک معامله‌گر، اما می‌تواند باشد) که برنامه شما را یادآور شود و متذکر شود که عملکردتان را به‌روز نگه‌دارید. همین‌که معاملاتتان را به فردی نشان دهید و آن را با استراتژی‌های گفته‌شده شما مطابقت دهد، کفایت می‌کند. (همچنین بخوانید؛ ۴ تعصب رفتاری در بازار و چگونگی اجتناب از آن‌ها).

تالارهای مجازی اینترنتی و گروه‌های شبکه‌های اجتماعی یک گزینه دیگر است. می‌توانید آنچه را که انجام می‌دهید به اشتراک بگذارید تا بازخورد نظرات افراد را ببینید و با عملکرد خود مقایسه کنید. هرکسی می‌تواند بازخورد دهد و می‌توانید انحرافات خود در معامله را با استفاده از نظرات افراد شناسایی کنید. هنگامی‌که نظم و انضباط و خودآگاهی شکست می‌خورند، شما کسی رادارید که به شما کمک می‌کند تا در مسیر پیشرفت باقی بمانید. مربی معامله‌گری خود را به‌دقت انتخاب کنید. انتخاب شخص اشتباه می‌تواند به همان اندازه که مفید باشد، به شما آسیب بزند.

اجتناب ازنظر دیگران در خصوص معاملات

صحبت کردن در خصوص استراتژی‌های معاملاتی و عملکرد معاملات با دیگران خوب است، اما ازنظر دیگران در خصوص معاملات خاص اجتناب کنید. طرح معاملاتی شما مختص به شما است. اگر برنامه شما می‌گوید زمان فروش است و معامله‌گری که برای آن ارزشی زیادی قائل هستید و می‌گوید باید بخرید، توجه نکنید. شما باید استراتژی خود را دنبال کنید. این تنها راهی است که متوجه می‌شوید چه چیزی برای شما کار می‌کند و سطح استرس شما را به حداقل می‌رساند.

به‌طور مدام ذهن خود را ازآنچه مردم، اخبار، رسانه و وب‌سایت‌های می‌گویند تغییر دهید تا استرس شما کاهش یابد و عملکرد معامله‌گری‌تان ثابت بماند. حتی معامله‌گران بزرگ نیز ضررهای بزرگ می‌کنند، پس به خود متکی باشید. درحالی‌که در موقعیت معاملاتی قرار دارید، از گفتگو در خصوص موقعیت خود با دیگران پرهیز کنید اگر باعث می‌شود روش معاملاتی خود را تغییر دهید و یا استراتژی خود را به‌طور کامل رها کنید. زمان خود را صرف تمرین و توسعه استراتژی‌های معاملاتی کنید. اجازه ندهید دیگران با نظرات خود شما را منحرف کنند.

تمرین

یک استراتژی ممکن است در نگاه اول ساده به نظر رسد، اما حتی یک استراتژی ساده در شرایط سخت بازار واقعی مشکل است. هرروز، هر روند، هر اصلاح و هر بازگشت به‌طور کامل متفاوت است، هیچ‌چیز دقیقاً مشابه کتاب‌های درسی نیست. برای به دست آوردن مهارت در یک زمینه به‌خصوص باید تمرین زیاد داشته باشید. استراتژی خود را در معاملات مجازی امتحان کنید تا دقت و اثربخشی آن را شناسایی کنید.

در ورزش شما تمرین می‌کنید تا عضله‌ها و ماهیچه‌هایتان آماده بمانند، بنابراین در زمان مناسب می‌توانید به‌طور غریزی عمل کنید. در شرایط سخت بازار، اگر تمرین کافی داشته باشید، می‌توانید مهارت‌های خود را درمان مناسب اجرا کنید. اما اگر تمرین نداشته باشید به‌احتمال‌زیاد فرصت‌های بهینه معاملاتی در زمان مناسب را از دست خواهید داد، ممکن است خیلی زود وارد موقعیت شوید و اشتباهات خود را با موقعیت‌های مشابه تکرار کنید. درس‌های خود را در شرایط واقعی بازار امتحان کنید. (همچنین بخوانید؛ چند قانون برای معامله‌گری حرفه‌ای).

شفافیت روزانه ذهن

هرروز قبل از معامله، یک دقیقه زمان به این موضوع اختصاص دهید که مطمئن شوید احساس سرگیجه نداشته باشید و از تمرکز کافی برخوردار هستید. همچنین این نکته را متوجه شوید که شما برای معامله‌گری پشت سیستم نشسته‌اید و قرار نیست ایمیل خود را چک کنید و یا با دوستان خود چت کنید. در زمان معامله‌گری بر روی معامله خود متمرکز شوید. چشمانتان را بر روی همه‌چیز ببندید و به استراتژی و طرح معاملاتی خود متمرکز شوید. تقویم اقتصادی را بررسی کنید تا از حوادثی که ممکن است در بازار رخ دهند، آگاهی داشته باشید تا در طول روز سورپرایز نشوید.

با همین گام‌های کوچک می‌توانید صرفه‌جویی چشمگیری در انتهای سال داشته باشید. اگر عصبانی، ناراحت و یا هیجان‌زده هستید از معامله خودداری کنید. فقط یک روز کافی است تا تمام حسابتان را از دست دهید. پس همیشه در فضای مناسب ذهنی اقدام به معامله‌گری کنید. (همچنین بخوانید؛ چهار اشتباه رایج در معامله‌گری).

چند دقیقه طول می‌کشد تا برای کل روز آماده شوید. قبل از شروع معامله، وضوح ذهنی را افزایش دهید و اگر قادر به این کار نیستید معامله نکنید.

هر معامله خود را ثبت کنید

هر معامله‌ای که انجام می‌دهید را بازبینی کنید. تمام پارامترهای گذشته من‌جمله سفارش، مقدار ورودی، حجم، حد ضرر، حد سود و نوع فروش را برای بررسی‌های آتی ثبت کنید.

اگر یک معامله‌گر روزانه هستید، معاملات خود را به‌صورت هفتگی و ماهانه بررسی کنید. اما اگر یک معامله‌گر بلندمدت هستید، هرسال و یا نیم سال معاملات را بررسی کنید.

بازنگری سوابق معاملات به شما نشان می‌دهد که چه زمان‌هایی اشتباهات معاملاتی را تکرار کرده‌اید چه زمان‌هایی توانسته‌اید از موقعیت‌های بهینه معاملاتی استفاده مطلوب کنید.

جمع‌بندی

تبدیل‌شدن به یک معامله‌گر سود ساز به تمرین و کار مداوم وابسته است. معامله سودآور مقصد نیست، بلکه یک وضعیت جاری است که سعی می‌شود در آن باقی ماند. زمانی که معامله‌گر اقدامات و الگوهای گذشته خود را به‌یک‌باره متوقف کند از مسیر سودآوری خارج می‌شود. داشتن فردی که شما را در مسیر معامله‌گری نگه دارد بسیار مهم است. همچنین اجازه ندهید افکار و نظر دیگران بر استراتژی معامله‌گری شما تأثیر بگذارد. هرروز معامله کنید و در انجام آن کاملاً متمرکز باشید. سرانجام تمام اقدامات خود در بازارهای مالی را ثبت و آرشیو کنید. این به شما بازخوردی قطعی در خصوص بهبود عملکرد سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی می‌دهد.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان