دکتر توماس استنلی در سال ۱۹۸۸ پرفروش‌ترین کتاب خود بانام The Millionaire Next Door را منتشر کرد. در این کتاب نتیجه دو دهه پژوهش بر روی افراد ثروتمند آمده است. بسیاری، از یافته‌های استنلی در آن سال‌ها شگفت‌زده شده بودند، به‌ویژه از خوش‌بینی استنلی نسبت به بازارهای مالی در دهه ۹۰ میلادی، در آن دهه بسیاری، تنها راه ثروتمند شدن را سفته‌بازی در بورس می‌دانستند.

از زمان انتشار تابه‌حال، چندین بار بازنگری و چاپ مجدد شده است اما هیچ‌یک از نتایج اصلی تغییر نکرده است. ویژگی‌های اصلی ثروتمندان دو دهه گذشته هنوز هم در مورد ثروتمندان امروزی صدق می‌کند. یکی از یافته‌های اصلی استنلی این بود که ثروتمندان لزوماً سلبریتی نیستند، ماشین ایتالیایی سوار نمی‌شوند و ظاهری شبیه به ثروتمندان ندارند. در عوض ممکن است همسایه دیواربه‌دیوار شما باشند و هرگز متوجه نشده باشید. در این کتاب هفت عنصر کلیدی که بین تمامی ثروتمندان جهان مشترک است، بیان‌شده است.

اکنون پس از گذشت سال‌ها هنوز هم ثروتمندان همان ویژگی‌ها رادارند و البته که در میان آن‌ها افرادی با تحصیلات دانشگاهی هم به چشم می‌خورند. حقیقت این است که باوجود مسیرهای زیادی که برای کسب درآمد وجود دارد، اما ویژگی‌های ضروری افراد برای تبدیل درآمد به ثروت یکسان و ثابت است. (همچنین در خصوص ثروت در اینجا بیشتر بخوانید).

مشاوران ما در این مقاله باکمی تحقیق و مطالعه، برخی از مشخصه‌های کلیدی که بین افراد و خانواده‌های ثروتمند مشترک است را شناسایی کرده‌اند. این ویژگی‌های در DNA مالی آن‌ها نهفته است و بخش مهمی ازآنچه که با پول انجام می‌دهند را تشکیل داده‌اند.

آن‌ها بر روی خود سرمایه‌گذاری و بر روی افزایش درآمد تمرکز می‌کنند

اغلب افراد موفق، زمان بیشتری برای بهبود خود صرف می‌کنند و به‌مرور در طول عمر خود به درآمد بیشتری می‌رسند. آن‌ها به خود و شغلشان به‌عنوان نوعی سرمایه‌گذاری نگاه می‌کنند. درست مانند یک صاحب کسب‌وکار، عملکرد خود را می‌سنجند، زمان و منابع لازم برای به حداکثر رساندن بازده فردی را به‌درستی پیش‌بینی و تخصیص می‌دهند.

آن‌ها درک می‌کنند که رفتن به دانشگاه و کسب مدرک دانشگاهی به‌تنهایی کفایت نمی‌کند. هدف این است که مهارت‌های ارزشمندی را با افزایش دانش خود در مورد هر نوع حرفه‌ای کسب کنند. آن‌ها متوجه شده اند که در یک سیستم رقابتی، پرداخت‌های بالاتر به دانش‌هایی با تقاضای زیاد و عرضه کم تعلق می‌گیرد، به همین جهت تمام تمرکزشان را بر کسب این مهارت‌ها می‌گذارند. حتی زمانی که یک شغل با درآمد خوب پیدا کردند، شروع به سرمایه‌گذاری با بازده بالا می‌کنند. (همچنین در مورد سرمایه‌گذاری، اینجا بیشتر بخوانید).

آن‌ها اول به خودشان پرداخت می‌کنند

وقتی‌که به بودجه‌بندی، صرفه‌جویی، پس‌انداز و ایجاد ثروت می‌پردازیم، افراد موفق می‌دانند که اگر آخر ماه به فکر این موارد بی افتند، هرگز موفق نخواهند شد. به این فکر کنید که اول ماه تمام هزینه‌های خود را یادداشت و آن را نسبت به درآمد خود مقایسه و مازاد درآمد را (پس از پس‌انداز و پرداخت هزینه‌ها) در یک موقعیت مناسب سرمایه‌گذاری کنید.

بهتر است برای سرمایه‌گذاری یک مشاور مالی داشته باشید تا موقعیت‌ شمارا ازنظر بازده و ریسک پایش و تائید کند. افراد موفق می‌دانند که نمی‌توانند همه کارها را خودشان به‌تنهایی انجام دهند. به همین دلیل است که به سمت معاملات سرمایه‌گذاری خودکار و مشاوران مالی می‌روند.

پول را فراموش نمی‌کنند

بسیاری از افراد مزایای بیمه‌های عمر و بازنشستگی را فراموش می‌کنند. این بیمه‌ها در مقابل سایر هزینه‌ها رایگان محسوب می‌شوند و با پرداخت‌های بسیار کم می‌توان از بازده‌های بالاتری در آینده و در شرایط بحرانی مالی برخوردار شد. افراد ثروتمند این جزئیات را در نظر می‌گیرند و از تمامی این مزایا بهره می‌برند.

یک نمونه دیگر از فرصت‌های رایگان مالی، استفاده از تخفیف‌های مالیاتی است که با توجه به شرایط زمانی و پرداختی مشخص به افراد تعلق می‌گیرد.

آن‌ها کمتر از میانگین درآمدی خود زندگی می‌کنند

ممکن است فکر کنید که فقط در تئوری و کتاب‌ها قناعت یکی از گزینه‌های لازم برای ثروتمند شدن است، اما بر اساس داده‌های آماری تعداد کمی از افراد این کار را انجام می‌دهند و در گروه ثروتمندان قرارگرفته‌اند. در جامعه امروز اکثر افراد مصرف‌کننده هستند و بیش‌تر از نیازهایشان و میانگین درآمدی ماهانه خود خرید می‌کنند. اما برای افرادی که در مسیر استقلال مالی و ایجاد ثروت هستند، زندگی کردن پایین تر از معیارها یک شیوه زندگی است. آن‌ها دریافته‌اند که علاوه بر درآمد، جلوگیری از وسوسه خرج کردن افراطی هم مهم است. این همان نکته‌ای است که افراد پردرآمد آن را درک کرده‌اند.

افراد ثروتمند سعی می‌کنند بر اساس میانگین درآمدی خود خرید کنند و اگر تمایل به خرید بیشتر داشتند، سعی می‌کنند درآمد خود را افزایش دهند تا میانگین درآمد افزایش یابد و نه اینکه بیشتر از میانگین فعلی پول خرج کنند. به‌این‌ترتیب این شیوه زندگی تبدیل به یک سبک و عادت رفتاری مالی برای آن‌ها می‌شود. استقلال مالی، تابعی از درآمد و هزینه‌ها است به همین جهت لازمه استقلال مالی تغییر سبک زندگی مالی است.

هرچه سبک زندگی شما پرخرج‌تر باشد، کم‌تر قادر به پس‌انداز و سرمایه گذاری مازاد درآمد خواهید بود. بنابراین تغییر سبک زندگی برای شما سخت‌تر می‌شود. تنها راه برای این کار پایش روزانه زندگی مالی است.

آن‌ها مشاوران مالی خبره استخدام می‌کنند

درحالی‌که ممکن است این کار ولخرجی به نظر برسد اما تجربه نشان داده است که بهره‌گیری از تخصص مشاوران مالی بسیار مهم است. اکثر افراد ثروتمند با کمک متخصصان و مشاوران مالی که در حرفه خود بسیار متمرکز هستند، درآمد خود را افزایش داده‌اند. آن‌ها دیگر زمانی برای مطالعه بازار و یا قوانین مالیاتی، حسابداری صرف نکرده‌اند. آن‌ها ارزش واقعی مشاور مالی را درک کرده‌اند و دریافته‌اند که حضور آن‌ها باعث بهبود بلندمدت در وضعیت مالی خواهد شد.

درست مانند بیماران که به پزشک مراجعه می‌کنند و یا افرادی که ماشینشان خراب‌شده به مکانیکی می‌روند، برای رسیدن به استقلال مالی و کسب ثروت هم باید به مشاوران مالی مراجعه کرد. آن‌ها در حوزه‌های مالی متخصص هستند و با بینش خود شما را در مسیر استقلال مالی راهنمایی و همراهی می‌کنند.

جمع‌بندی

لازم به ذکر است که علاوه بر موارد فوق چندین ویژگی دیگر هم وجود دارد که می‌توان به آن‌ها اشاره کرد. درحالی‌که این ویژگی‌ها در ظاهر ساده به نظر می‌رسند اما نیازمند تفکر، تعقل و پشتکار هستند به‌طوری‌که عده کمی این موارد را به‌صورت مرتب و منظم دنبال می‌کنند. این‌ها مزیت رقابتی افراد ثروتمند هستند که به استقلال مالی رسیده‌اند.

تهیه‌شده در: گروه مشاوران مالی سامان