در دوران رکود اقتصادی، باید هزینه های خود را مدیریت کنید و ریسک نداشته باشید چرا که می تواند اهداف مالی شما را در معرض خطر قرار دهد. در ادامه برخی از ریسک های مالی در زمان رکود اقتصادی بیان شده است.

وام گرفتن بیش از حد

وام گرفتن می تواند یک اقدام مالی پرریسک باشد، حتی در زمان های شکوفایی اقتصادی. اگر فرد پرداخت کننده اقساط وام به تعهدات مالی خود عمل نکند با از دست دادن دارایی خود مواجه خواهد شد. در طی رکود اقتصادی، تغییرات مرتبط با نرخ بهره، حقوق و دستمزد و سایر عوامل تاثیر گذار بر بازار کار و مالی می تواند یک ریسک مالی بزرگ برای وام گیرنده باشد.

در صورتی که توانایی بازپرداخت بدهی های خود را ندارید می توانید از دوستان و یا آشنایان خود در این زمینه کمک بگیرید.

گرفتن وام با نرخ بهره شناور

برخی از وام های مسکن، نرخ بهره قابل تنظیم و یا نرخ بهره شناور دارند. تا زمانی که نرخ بهره کلی بازار پایین باشد، گرفتن این دسته از وام ها بسیار مقرون به صرفه است.

اما بدترین سناریو را در نظر بگیرید؛ در صورتی که کار خود را از دست دهید و با رکود و بحران اقتصادی رو به رو شوید، اقساط ماهانه افزایش می یابند و بازپرداخت بدهی ها دشوارتر می شود. پرداخت دیرهنگام می تواند موجب افزایش نرخ بهره و همچنین کاهش اعتبار (کردیت) شما شود، به طوری که در آینده در گرفتن وام دچار مشکل می شوید.

قرض گرفتن

گرفتن بدهی های جدید – مانند وام ماشین، وام خانه یا وام تحصیلی در مواقعی مناسب است که می توانید علاوه بر بازپرداخت بدهی، مبلغی هم به عنوان سپرده، پس انداز کنید. اما با رکود اقتصادی، ریسک از دست دادن درآمد هم بیشتر می شود. اگر اینطور شود ممکن است قادر به پوشش تعهدات مالی نباشید.

به طور خلاصه، اگر قصد اضافه کردن مقدار بدهی خود را دارید به شرایط پیچیده مالی مانند کاهش یا قطع درآمد، بحران اقتصادی و رکود نیز فکر کنید. گرفتن بدهی جدید در زمان رکود اقتصادی با ریسک بالایی همراه است و در بدترین حالت شما را با ورشکستگی رو به رو خواهد کرد.

بازخرید موقعیت شغلی

در زمان رکود اقتصادی و یا بحران های مالی ناشی از شرایط استثنایی مانند شیوع ویروس کرونا یا Covid-19، بدیهی است که حتی شرکت های بزرگ نیز تحت تاثیر فشار مالی قرار می گیرند و ناچار به کاهش هزینه های خود می شوند. این امر می تواند به کاهش یا قطع سفر های کاری، مهمانی های کاری، تعطیلات، کاهش سود سهام و یا تعدیل نیرو بیانجامد.

از آنجا که در زمان بحران اقتصادی، بنگاه های اقتصادی آسیب پذیر می شوند، کارمندان باید تمام تلاش خود را بکنند تا مدیرشان دیدگاه مطلوبی نسبت به آنها داشته باشد. بی نظمی در ورود و خروج و انجام ندادن وظایف شغلی، کارمند را با خطر از دست دادن شغل رو به رو می کند و انجام ندادن این موارد، شانس شما را در ماندن در لیست حقوق و دستمزد افزایش می دهد.

ریسک سرمایه گذاری

این نکته در خصوص صاحبان مشاغل صدق می کند. در حالی که باید همیشه به فکر آینده باشید و بر توسعه مشاغل خود سرمایه گذاری کنید، این مهم را در نظر داشته باشید که سرمایه گذاری در بحران اقتصادی می تواند با ریسک بیشتری همراه باشد.

به طور مثال، گرفتن وام برای توسعه متراژ فروشگاه و یا تغییر دکوراسیون می تواند جذاب به نظر برسد اما به افت تقاضا در زمان رکود اقتصادی هم فکر کنید.

جمع بندی

هزینه های خود را در زمان بحران اقتصادی مدیریت کنید.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان