اینکه چه نیازی به مشاور مالی است و ارزش داشتن مشاور مالی چیست یک سؤال مهم است. واضح است که پاسخ به این سؤال بسیار دشوار است آن‌هم زمانی که مشاوران مالی اغلب به دید مدیران سرمایه‌گذاری دیده می‌شوند. اما واقعاً مشاوران مالی چه ارزشی را ارائه می‌دهند؟ مشاوران ما مطالعات خود را در این زمینه منتشر کرده‌اند، نتایج ممکن است غافلگیرتان کند:

مشاوران مالی هنگامی ارزش‌افزوده‌ای ارائه می‌دهند که با ذره‌بین به انتخاب‌های سرمایه‌گذاری نگاه کرده باشند.

قبل از اینکه به مشاور خود ناسزا حواله کنید، می‌خواهیم چند نکته را روشن کنیم.

به‌طورکلی مشاوره مالی از ترکیب مدیریت سرمایه‌گذاری، برنامه‌ریزی مالی و مربیگری تشکیل‌شده است. اما مشاوران چقدر ارزش‌افزوده دارند؟ این مقدار در مطالعات مختلف یکسان نیست، روش‌ها و دامنه تحقیقات مختلف است اما مشاوران ما در مطالعات خود به ارزش‌افزوده ۳ درصدی رسیدند، به این معنی که مشاوران مالی به‌طور میانگین سه درصد ارزش بالقوه به تجربه مشتریان اضافه می‌کنند. همچنین در حوزه برنامه‌ریزی بازنشستگی به این نتیجه رسیدند که تصمیم‌گیری برای برنامه‌ریزی مالی هوشمندانه موجب افزایش ۱٫۵۹ درصدی بازده سالیانه برای دوران بازنشستگی می‌شود. (همچنین بخوانید؛ فایل برنامه‌ریزی بازنشستگی در اکسل).

خدمات ارزش‌افزوده ارائه‌شده توسط مشاورین مالی

  • برنامه‌ریزی استراتژی جهت تخصیص دارایی و پرداخت مالیات
  • برنامه‌ریزی و مدل‌سازی درآمد بازنشستگی
  • برنامه‌ریزی جامع با استفاده از اهداف و جریانهای نقدی آینده
  • استراتژی مدیریت بدهی
  • راهنمای کسب‌وکار دوران بازنشستگی
  • توصیه‌های بیمه و مدیریت ریسک
  • انتقال ثروت و برنامه‌ریزی خیریه
  • توسعه برنامه‌های پس‌انداز و اهداف
  • مربیگری مالی

ما حتی مدیریت سرمایه‌گذاری (و یا انتخاب کم‌هزینه سرمایه‌گذاری) را ذکر نکردیم، بنابراین امیدواریم مشاوران مالی را بیابید که تنها سبد سهام طراحی نکنند و در زمینه‌های فوق هم بتوانند به شما مشاوره دهند. جهت ارتباط با مشاوران ما می توانید کلیک کنید. حتی می‌توانید از یک مربی مالی بهره ببرید که به شما در جلوگیری از وحشت خریدوفروش سهام و دارایی، کسب سود و یا تصحیح اشتباهات رفتارهای مالی کمک کند.

سؤالاتی که باید از یک مشاور مالی مناسب بپرسید

اولین سؤال شما هنگام مصاحبه با مشاور مالی بالقوه چیست؟

” آیا شما مدارک دانشگاهی لازم برای مشاوره در حوزه مالی رادارید؟”

خب، دومین سؤال چیست؟

” چگونه حق مشاوره را دریافت می‌کنید؟”

موارد مشخصی وجود دارد که مشاور مالی می‌تواند در آن‌ها به شما یاری رساند، اما در مواردی که منجر به تعارض منافع می‌شود، بهتر است که اطلاع کافی داشته باشید. بیشتر این تعارض‌ها در مدرکی به نام “بروشور شرکت” نوشته‌شده است و توصیه می‌شود که بروشور هر شرکت مشاوره مالی را قبل از هر اقدامی مطالعه بفرمایید. به‌عنوان مثال می توانید جهت دریافت بروشور گروه مشاوران مالی سامان اینجا کلیک کنید. همچنین پیشنهاد می‌کنیم رزومه مشاوران مالی شرکت‌ها را به‌درستی مطالعه بفرمایید.

ما مشاوران مستقل را توصیه می‌کنیم، یعنی مشاورانی که بابت پیشنهاد‌های سرمایه‌گذاری کمسیونی از جانب فردی دریافت نمی‌کنند. این مشاوران به ازای خدمات مشاوره هزینه‌ای ثابت را دریافت می‌کنند. (برای ارتباط با مشاوران ما کلیک کنید).

یک مشاور مالی چگونه ارزش جدیدی به شما اضافه می‌کند؟

عمق چشم‌انداز و وسعت تجربه و تحصیلات مشاور باید در تصمیمات شما تأثیر بگذارد. بااین‌حال ما پیشنهاد می‌کنیم بازهم رزومه مشاوران خود را به‌درستی مطالعه کنید.

شما برای رسیدن به یک هدف خاص به مشاور مالی روی می‌آورید. مشاوران باید قادر باشند تا ارزش‌های خود را در موقعیت منحصربه‌فرد مالی شما توسعه دهند. همان‌طور که صنعت به سمت مشاوران مالی جهت خرید محصول مشاوره می‌رود، هر مشتری به یک برنامه مالی متناسب باهدف‌های خود نیاز دارد.

مشاور مالی باید به شما در دستیابی به اهداف مالی‌ای که در ذهن دارید، یاری برساند. آن‌ها باید بتوانند با کمترین درآمد بیشترین خدمات مشاوره را به شما بدهند. و خدماتی که آن‌ها به‌عنوان مشاور مالی ارائه می‌دهند باید به شیوه‌ای توضیح داده شود که ارزش آن را به تجربه شما (به‌عنوان مشتری) اضافه کند.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان