به مناسبت سال نو

تیم مدیریت دانشنامه مالی سامان، فرارسیدن سال 1400 را به همه ایرانیان، فارسی زبانان و مخاطبان عزیز تبریک می گوید.

 

زمان انتشار توصیه هایی به منظور صرفه جویی بیشتر و هزینه کمتر فرارسیده است. امیدواریم که بتوانید در پس انداز بیشتر موفق باشید.

هر بار که سال نو می شود، برنامه هایی برای سال جدید می نویسیم که معولاً به برخی از آنها عمل نمی کنیم. اما من فکر می کنم همه ما می توانیم به توافق برسیم که سال 1400 می تواند یک سال بسیار خوب و پربار باشد.

 

1       قبل از پرداخت سریع اقساط وام دانشجویی، فکر کنید

این توصیه ممکن است برای شخصی که سعی می کند از اقساط دلهره آور دانشگاه رها شود، توصیه عجیبی به نظر برسد. اما راهی وجود دارد که از بدهی خود به عنوان اهرم مالی به منظور ایجاد ثروت بیشتر استفاده کنید.

در نظر داشته باشید پولی را که برای پرداخت سریع بدهی وام دانشجویی خود استفاده می کنید، می توانید سرمایه گذاری کنید. با این کار می توانید در ازای دریافت بازده سرمایه گذاری خود بازپرداخت اقساط وام خود را ادامه و همزمان دارایی های مالی خود را افزایش دهید.

اما آیا سرمایه گذاری داری ریسک نیست؟

بله، سرمایه گذاری ذاتاً پرریسک است، اما معمولاً بازده آن بیشتر از ریسک است و سودی را به شما می دهد که می توانید به آن دسترسی پیدا کنید.

 

2. از همین حالا (حداقل اندکی) پس انداز برای بازنشستگی را شروع کنید

بله، می دانم، شما احتمالاً مدام این را می شنوید که من وقت زیادی برای شروع پس انداز برای بازنشستگی دارم – آیا واقعاً باید الان پس انداز کنم؟

بله شما وقت دارید، شما باید 30 سال بیمه بازنشستگی پرداخت کنید.

چرا؟

سود مرکب، دلیل اصلی! اگر اکنون پس انداز را شروع کنید، پول شما برایتان درآمد کسب خواهد کرد و می توانید هزینه های دوران بازنشستگی خود را پوشش دهید.

اگر شما به اندازه کافی خوش شانس هستید که کارفرمایتان صندوق بازنشستگی باز کرده است، اکنون شروع به پس انداز کنید.

 

3. برای شروع پس انداز، خانه ارزان تری انتخاب کنید

اگرچه این توصیه عجیبی برای افرادی است که می خواهند پس انداز کنند، اما تعداد زیادی از شهرها وجود دارد که می توانید درآمد زیادی داشته باشید اما اجاره کمتری پرداخت کنید.

مطمئنا یک شهر کوچک، تهران نیست، اما دقیقاً به همین دلیل است که برای برخی از افراد که به دنبال خانه لوکس در شهرهای ارزان هستند می تواند گزینه مناسبی باشد.

 

4. متاسفم، اما خانه شما “سرمایه گذاری” نیست

بیشترِ خریداران مسکن با علاقه از خانه خود به عنوان “سرمایه گذاری” یاد می کنند و به نوعی مبلغ زیادی را که برای پیش پرداخت وام می دهند توجیه می کنند. اگرچه ممکن است یک تصمیم مالی عالی باشد اما این یک سرمایه گذاری نیست.

وقتی به سهام، اوراق قرضه و حتی املاک و مستغلات فکر می کنید که در آنها زندگی نمی کنید، بیشتر می توانید در زمان خرید و فروش، آن را کنترل کنید. در خصوص مسکن فعلی از آنجا که مهمترین جنبه آن، تأمین سرپناه شما و خانواده شما است، شما خواسته و ناخواسته روی خرید و فروش آن کنترل کمتری دارید، چرا که برای رفاه حال خود به آن نیاز دارید.

همچنین، اگر هرگز قصد ندارید خانه خود را بفروشید، نمی توانید آن را به عنوان یک سرمایه گذاری در نظر بگیرید.

 

5- اگر به فکر ازدواج هستید، روش های بهتری به منظور پرداخت هزینه حلقه وجود دارد

شما احتمالاً از برنامه ریزی عروسی خود بسیار هیجان زده شده اید و باید باشید! اما، اکنون زمان آن رسیده است که با فشار مالی ناشی از پرداخت حلقه ای که با عشق انتخاب کرده اید، رو به رو شوید. برای تأمین مالی حلقه نامزدی چند راه وجود دارد که ممکن است روند کار را با مانع مالی روبرو کند.

می توانید گزینه جواهرسازی های آنلاین و فروشگاه های تازه کار را بررسی کنید.

همچنین، گزینه های جایگزین الماس و طلا را در نظر بگیرید – معمولاً ارزان ترند.

 

6. بزرگسال بودن سخت است، اما روش هایی وجود دارد که می توانید آن را آسان تر کنید

ابتدا به خودتان بپردازید. مطمئن شوید که حساب پس انداز برای مواقع اضطراری دارید.

در حد توان خود زندگی کنید. بیش از درآمد خود هزینه نکنید.

برای آینده برنامه ریزی کنید. اکنون باید اعتبارسنجی را شروع کنید تا بتوانید در آینده از آن برای خرید ماشین یا خانه استفاده کنید.

اهداف مالی منطقی تعیین کنید. پس انداز کنید برای آنچه نیاز دارید (یا می خواهید) بعداً انجام دهید. یک برنامه بودجه بهترین راه برای شروع است.

صبور باش. پس انداز پول به زمان نیاز دارد و ممکن است بلافاصله اثرات آن را مشاهده نکنید. دلسرد نشوید.