هوش مصنوعی یا AI چیست؟

هوش مصنوعی به شبیه سازی هوش انسانی در ماشین هایی که برنامه ریزی شده اند تا مانند انسان ها فکر کنند و رفتارشان را تقلید کنند، اطلاق می شود. این اصطلاح همچنین می تواند به هر دستگاهی که ویژگی های مربوط به ذهن انسان را شامل می شود مانند یادگیری و حل مسئله، اطلاق شود.

ویژگی ایده آل هوش مصنوعی، توانایی عقلانیت و اخذ اقدامات به منظور افزایش شانس رسیدن به هدف مورد نظر توسط ماشین است.

درک هوش مصنوعی

زمانی که اکثر مردم اصطلاح هوش مصنوعی را برای اولین بار می شنوند، اولین چیزی که معمولاً به آن فکر می کنند، روبات است. و این به دلیل داستان فیلم ها و رمان های پرطرفدار است که نشان می دهند دستگاه ها و روبات ها کنترل زمین را به دست گرفته اند. اما هیچ چیزی نمی تواند فرای حقیقت باشد.

هوش مصنوعی براین اصل استوار است که هوش انسانی را می توان به گونه ای تعریف کرد که ماشین به راحتی آن را تقلید کند و وظایفی را ازساده ترین تا پیچیده ترین آنها انجام دهد. اهداف کلان هوش مصنوعی شامل یادگیری، استدلال و ادراک است.

با پیشرفت تکنولوژی، معیارهای قبلی که هوش مصنوعی را تعریف می کنند، قدیمی می شوند. به عنوان مثال، ماشین هایی که توابع اساسی را محاسبه می کنند و یا متن را از سند تشخیص می دهند دیگر به عنوان هوش مصنوعی شناخته نمی شوند، چرا که این ویژگی ها امروزه به عنوان عملکرد ذاتی کامپیوتر درنظر گرفته می شوند.

AI به طور مداوم در حال پیشرفت است تا از صنایع مختلف بهره مند شود. ماشین آلات با استفاده از رویکرد متقابل انضباطی در ریاضیات، محاسبات کامپیوتری، زبان شناسی، روانشناسی و غیره تجهیز می شوند.

مهم؛ الگوریتم ها اغلب در ساختار هوش مصنوعی نقش بسیار مهمی ایفا می کنند، به طوری که الگوریتم های ساده در برنامه های ساده استفاده می شوند، و الگوریتم های پیچیده تر، به تقویت هوش مصنوعی قوی کمک می کند.

کاربرد هوش مصنوعی

برنامه های کاربردی برای هوش مصنوعی بی پایان هستند. این فن آوری می تواند به بسیاری از بخش ها و صنایع مختلف کمک کند. به عنوان مسال از هوش مصنوعی در درمان به منظور کنترل دوز دارو و یا انجام عمل جراحی استفاده می شود.

سایر نمونه ها از ماشین هایی با هوش مصنوعی شامل رایانه هایی می شوند که بازی های شطرنج را در بالاترین سطح انجام می دهند و یا ماشین هایی که بدون سرنشین رانندگی می کنند. هر یک از این ماشین ها باید عواقب هر گونه اقدامی را که انجام می دهند، اندازه بگیرند، چرا که هر عمل بر نتیجه نهایی تأثیر می گذارد. در شطرنج، نتیجه نهایی بازی است. برای ماشین های خودکار، سیستم کامپیوتری باید تمام داده های خارجی را درنظر بگیرد و آن را محاسبه کند تا از تصادفات جلوگیری کند.

هوش مصنوعی در صنعت مالی نیز کاربرد دارد، به طوری که از آن به منظور شناسایی فعالیت های بانکداری و تامین مالی مانند تشخیص کارکرد غیرعادی کارت های اعتباری و حساب های سپرده بلند مدت استفاده می شود، همه اینها به جلوگیری از کلاهبرداری و تقلب در بانک ها کمک می کنند. همچنین برنامه های کاربردی هوش مصنوعی به منظور ساده سازی معاملات در بازارهای مالی توسعه داده شده اند. این امر با مدیریت عرضه و تقاضا و تسهیل پیش بینی قیمت انجام شده است.

ویژگی های کلیدی

  • هوش مصنوعی به شبیه سازی هوش انسانی در ماشین اشاره دارد.
  • اهداف هوش مصنوعی شامل یادگیری، استدلال و ادراک است.
  • AI در صنایع مختلف از جمله امور مالی و مراقبت های بهداشتی استفاده می شود.

AI ضعیف به طور ساده و تک تک کار می کند، در حالی که هوش مصنوعی قوی بر روی وظایفی که پیچیده تر و انسانی تر هستند اعمال می شود. منبع: گروه مشاوران مالی سامان

طبقه بندی هوش مصنوعی

هوش مصنوعی را می توان به دو دسته کلی تقسیم کرد: ضعیف و قوی. هوش مصنوعی ضعیف مجهز به یک سیستم طراحی شده برای انجام یک وظیفه مشخص است. سیستم های ضعیف AI عبارتند از بازی های ویدئویی مانند شطرنج، و دستیار شخصی مانند Alexa Amazon و Siri اپل. شما از دستیار سوال می کنید، او به شما پاسخ می دهد.

هوش مصنوعی قوی، سیستم هایی هستند که بر روی وظایفی قرار می گیرند که به ظاهر فقط انسان های می توانند آن را انجام دهند. این ها سیستم های پیچیده تری هستند. آنها به صورتی برنامه ریزی شده اند که بدون دخالت فردی به شرایط موجود رسیدگی کنند. این نوع سیستم ها را می توان در برنامه های کاربردی مانند اتومبیل های بدون سرنشین یا در اتاق های جراحی بیمارستان پیدا کرد.

اختلاف بر سر هوش مصنوعی

از زمان آغاز آن، هوش مصنوعی توسط دانشمندان و مردم به طور یکسان موشکافی شده است. یک موضوع رایج مطرح شده، این ایده است که ماشین ها چنان توسعه یافته اند که انسان ها قادر به نگهداری آن ها نیستند و خودشان طراحی خود را با سرعت به روز می کنند.

یکی دیگر این است که ماشین ها می توانند حریم خصوصی افراد را هک کنند و حتی به عنوان سلاح مورد استفاده قرار گیرند. استدلال های دیگر بحث اخلاقی هوش مصنوعی است و اینکه آیا سیستم های هوشمند مانند روبات ها باید از حقوق مشابه با انسان برخورد باشند.

ماشین های بدون سرنشین باتوجه به خطر تصادفات و مباحث زیرساختی مانند بیمه بسیار بحث برانگیز هستند. اما این ماشین ها طوری طراحی شده اند تا کمترین احتمال ریسک در تصادفات را داشته باشند. اگر سناریوی برخورد با یک فرد مطرح شود، خودرو گزینه ای را انتخاب می کند که حداقل آسیب به عابر برسد.

مسئله دیگری که افراد در مورد هوش مصنوعی بیان می کنند، تاثیر آن بر نرخ اشتغال است. با توجه به اینکه بسیاری از صنایع به دنبال استفاده از ماشین آلات هوشمند هستند، این نگرانی وجود دارد که افراد از موقعیت شغلی خود اخراج شوند. اتومبیل های بی سرنشین ممکن است نیاز به تاکسی ها و برنامه های به اشتراک گذاری آنلاین ماشین را حذف کنند، در حالی که تولید کنندگان ممکن است به راحتی کار انسان را با ماشین ها جایگزین کنند و مهارت های افراد را درنظر نگیرند.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان