انتقام جویان: آخر بازی. در آخرین قسمت از سری 22 گانه مجموعه انتقام جویان یا Avengers از  Walt Disney Company’s (DIS) Marvel Studios ابرقهرمانان به دنبال شکست چهره ای قدرتمند به نام تانوس یا Thanos هستند که تمام سنگ های بی نهایت را بدست آورده و نیمی از موجودات جهان را با یک بشکن زدن از بین برده است.

تانوس در فیلم معتقد بود که این کار برای تعادل هستی و موجودات آن ضروری است. در سری انتقام جویان: جنگ بی نهایت، انگیزه های او برای انجام اینکار نجیب و دوستانه به نظر می رسیدند. در کتاب های کامیک، او از خطر افزایش جمعیت صحبت کرده بود و برای اینکار نیمی از ساکنین سیاره های جهان را از بین برده بود.

(همچنین بخوانید؛ نقد فیلم The Big Short)

اگرچه دستشکی مانند دستکش تانوس و سنگ بی نهایت ساخته و پرداخته یک اثر علمی – تخیلی است، اما توماس رابرت مالتوس، دانشمند دانشگاه کمبریج نیز اعتقادات محکمی در مورد رشد جمعیت داشته است.

در سال 1789 او در کتاب پرفروش خود به نام اصل جمعیت، در خصوص آینده بشریت صحبت کرده بود و بیان کرده بود که جمعیت با یک نسبت هندسی رشد و مصرف مواد غذایی افزایش بی سابقه را تجربه خواهد کرد، وی همچنین به مواردی همچون طاعون، فقر و سایر بیماری ها که رشد جمعیت را تحت تاثیر قرار می دهند اشاره کرده بود. دوستداران کتاب های مصور معمولاً شخصیت تانوس را با مالتوس، اقتصاددان معاصر مقایسه می کنند.

(همچنین بخوانید؛ عواملی که اقتصاد دهه آتی را شکل خواهند داد)

اما آیا موارد ذیل توسط اقتصاددان معاصر مالتوس بیان شده است و یا یک شخصیت فیلم تخیلی به نام تانوس آن ها را گفته است؟ برای پاسخ این سوال با ما همراه باشید.

  • میزان جمعیت از میزان منابع سیاره زمین بیشتر است (مالتوس).
  • علم و طبیعت به گوناگونی و شکوفایی موجودات هستی کمک کرده اند (تانوس).
  • طبیعیت میزان تولد و مرگ حیوانات و موجودات را مدیریت می کند (تانوس).
  • هستی مانند همیشه متعادل است (تانوس).

گردآوری شده توسط گروه مشاوران مالی سامان