بیت کوین ۷۰۰۰ دلاری می‌تواند هم بیش‌تر از ارزش ذاتی خود باشد و هم کمتر، این موضوع به نحوه محاسبه ارزش ذاتی ارز دیجیتال ارتباط دارد.

بیت کوین اخیراً یک بازگشت خیلی خوب از قیمت ۶ هزار دلار داشته است. در هفته گذشته معاملات بیت کوین ۶٫۱۵ درصد از کل معاملات ارزهای دیجیتال را به خود اختصاص داد که باعث نزدیک شدن قیمت بیت کوین به ۷۰۰۰ دلار شد. دیگر ارزهای دیجیتال هم مطابق جداول ۱ و ۲ هستند.

این پیشرفت کریپتوکارنسی ها، تشویق برخی از کارشناسان را به همراه دارد. یکی از آن‌ها، مدیرعامل شرکت Global Blockchain، شیدان گورن است که ارزش “سخت” را ۶۰۰۰ دلار می‌بیند. بدین معنی که در حال حاضر این حرکت در حال وقوع است. چراکه الآن هزینه Mining بیتکوین حدود ۶۰۰۰ دلار است و همین امر نشان می‌دهد که کمترین مقدار بیت کوین ۶ هزار دلار است و از آن پایین‌تر نمی‌رود. اگر کسی ارزش آن را نمی‌بیند به‌طور طبیعی ارزش سخت بیت کوین همان قیمت Mine می‌شود. اما همان‌طور که در بازار می‌بینیم، مردم ارزش بیت کوین را درک می‌کنند. به‌عنوان‌مثال تلاش‌ها برای قانونی کردن ETF مبتنی بر بیت کوین همچنان ادامه دارد. علاوه براین، اقدامات مؤسسات مالی و اعتباری بزرگ را می‌بینیم که در تلاش برای تجارت بر اساس بیت کوین هستند. درحالی‌که واژه بیت کوین در حدود یک سال پیش چیزی کمتر از یک فانتزی بود اما امروز شاهد تغییر آن هستیم. بنابراین بدون تردید این موارد باعث افزایش تقاضا می‌شوند.

Clement Thibault، تحلیلگر ارشد در Investing.com، شور و شوق گورن را به اشتراک نمی‌گذارد.   Thibault می‌گوید:

“۷۰۰۰ دلار یک سطح است که پیش از آن دیده‌ایم، بنابراین من آن را به‌عنوان نقطه عطف قابل‌توجهی نمی‌بینم. شاید ازنظر مالی رفتاری برای سفته‌بازی به معنای افزایش ارزش باشد اما هیچ پایه و اساسی قیمت بیت کوین در این سطح ندارد. اگر این سطح قیمت درنتیجه یک رویداد قابل‌توجه بود این امر قابل‌پذیرش بود اما در حال حاضر هیچ منطقی برای توضیح این عدد وجود ندارد.”

اما مدل‌های اقتصادسنجی چه می‌گویند؟ گرگ جوردانو، تحلیل‌گر ارشد فوربس سه مدل اقتصادسنجی Haye، Wheatley و Market را برای این منظور اجرا کرد که نتایج را در جدول شماره ۳ می‌بینید.

مدل Hayes و مدل بازار، ارزش واقعی Bitcoin را به ترتیب ۸،۷۷۸٫۱۱ دلار و ۸٫۳۳۵٫۵۴ دلار برآورد می‌کنند. این بدان معنی است که در سطح قیمت فعلی، بیت کوین کم‌تر از آرش ذاتی خود ارزش‌گذاری شده است.

از سوی دیگر، مدل Wheatley برآورد می‌کند که ارزش بیت کوین $ ۱،۰۸۰٫۵۸ است. به این معنی که در سطح فعلی بیت کوین بیشتر از ارزش ذاتی خود مبادله می‌شود.

دلیل این اختلاف، ساختار بنیادین مدل‌های اقتصادی است. مدل Hayes و مدل بازار بیشتر به سمت عرضه بازار بیتکوین، که انتظار می‌رود در سرعت کم و کمتری رشد کند، تمایل دارند. از سوی دیگر، مدل Wheatley بر استفاده از بیتکوین، یعنی طرف تقاضای بازار بیتکوین تمرکز دارد. همان‌طور که در نظرسنجی اخیر گالوپ نشان داده‌شده است، تقاضای بیت کوین به‌آرامی در حال رشد است. به‌هرحال، سرمایه‌گذاران باید برآورد ارزش ذاتی بیتکوین را بااحتیاط بسیار محاسبه کنند.

سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال و دیگر ارائه سکه‌های اولیه (ICOs) بسیار خطرناک است و این مقاله توصیه‌ای از دانشنامه مالی سامان برای سرمایه‌گذاری در این بازار نیست. ازآنجاکه هر ارز دیجیتال وضعیت منحصربه‌فرد خود را دارد، همیشه باید با یک مشاور مالی در این زمینه مشورت صورت گیرد.