رقابت در بخش خرده‌فروشی و احتمال اینکه ارز دیجیتال بتواند به بازرگانان کمک کند تا هزینه‌های معامله را کاهش و حاشیه سود را افزایش دهند می‌تواند به جایگزینی بیت کوین با کارت‌های اعتباری کمک کند.

Ian DeMartino در کتاب راهنمای بیت کوین می‌نویسد: ” یکی از مزیت‌های بیت کوین از دیدگاه بازرگانان این است که هزینه‌های اضافی که شرکت‌های اعتباری با عنوان کارمزد دریافت می‌کنند را ندارد. (کتاب راهنمای بیت کوین در خصوص کسب بیت کوین، سرمایه‌گذاری بر روی بیت کوین و خرج کردن اولین رمزنگار غیرمتمرکز دنیا مطالب جالبی دارد). شرکت‌های صادرکننده کارت اعتباری معمولاً ۳ تا ۴ درصد برای کارمزد دریافت می‌کنند، هزینه‌ای که بازرگانان مجبورند که بپردازند. برای بازرگانان با حاشیه سود پایین این مبلغ می‌تواند نیمی از سودشان را کاهش دهد.”

Kris Marszalek، بنیان‌گذار و مدیرعامل وب‌سایت CRYPTO.com بااینکه از بیت کوین به‌عنوان کارت اعتباری استفاده شود موافق است و می‌گوید: “بخش بانکی و اعتباری خرابکاری می‌کنند. وفاداری و رضایت مشتریان نسبت به این شرکت‌ها هر روز افت می‌کند و تجربه مشتریان از کار با این شرکت‌ها معمولاً ضعیف و منفی است، کل مدل کسب‌وکار کارت‌های اعتباری شامل گرفتن پول از افرادی است که نمی‌توانند بدهی کارت اعتباری‌شان را پرداخت کنند، است.”

بااین‌حال، او ادامه می‌دهد: “بلاکچین و رمزنگاری ارز”، راهی برای تغییر تعادل قدرت در برابر مصرف‌کنندگان است. استفاده از بلاک چین در اعتبارها بسیار منصفانه و منعطف‌تر از کارت‌های اعتباری است. و زمانی که از بلاک چین به‌عنوان وسیله‌ای جهت پرداخت استفاده می‌شود، ارزهای دیجیتال مزیت‌های بی‌شماری را برای مشتریان به نسبت کارت‌های اعتباری ارائه می‌دهند. طبیعت دیجیتال به معنای ارزان و دسترس بودن ارز در سراسر جهان است و مسافران می‌توانند با استفاده از این فنّاوری تا ۸ درصد در هزینه تبدیل ارز صرفه‌جویی کنند.”

Arran Stewart، مالک و شریک تجاری Job.com در رابطه با جایگزینی بیت کوین با کارت‌های اعتباری می‌گوید که “کارت‌های اعتباری به‌راحتی می‌توانند با یک تائید ساده کیپ پول دیجیتالی جایگزین شوند که این تائید می‌تواند چیزی به‌سادگی تائید با اثرانگشت باشد. ما قبلاً این روش را بر روی Apple Pay انجام داده‌ایم. این روش بسیار امن و کارآمد است چراکه اجازه دسترسی سریع و امن خرده‌فروشان و فروشندگان به پولشان را می‌دهد. تنها راه‌حل برای این‌که این امر به واقعیت تبدیل شود ثبات بازار ارزهای دیجیتال است که این امر در طول زمان انجام خواهد شد.”

این‌یک خبر بد برای شرکت‌هایی مانند ویزا و MasterCard است که کارت‌های اعتباری صادر می‌کنند و سودشان را از بهره‌های دریافتی می‌گیرند.

اما خبر خوبی برای سرمایه‌گذاران بازار ارزهای دیجیتال است که چرا وقوع این اتفاق می‌تواند معاملات روزانه را معتبرتر کند و قیمت آن را به دلیل رشد تقاضا به میزان قابل‌توجهی افزایش دهد.

بااین‌حال علاقه‌مندان بیت کوین باید به شور و اشتیاق خود بی افزایند. درحالی‌که بازرگانان می‌توانند کارت‌های اعتباری را با بیت کوین جایگزین کنند، مصرف‌کنندگان نهایی به‌سختی می‌توانند کارت‌های اعتباری خود را بابیت کوین جایگزین کنند؛ چراکه کارت‌های اعتباری لذت لحظه خرید را به مشتری می‌دهند و زمان دریافت اقساط احساس بد بدهی را به همراه دارد.

Jonah Lehrer نویسنده کتاب چگونه تصمیم می‌گیریم توضیح می‌دهد: ” پرداخت با کارت‌های پلاستیکی، اساساً باعث تغییر درآمد ما شده و تصمیمات مالی ما را تغییر داده است، زمانی که چیزی را با پول نقد می‌خرید از دست دادن پول را لمس می‌کنید و کیف پولتان به معنای واقعی خالی (سبک) تر می‌شود. کارت‌های اعتباری اما به‌طور انتزاعی به شما احساس خرج نامحدود پول را می‌دهند.

سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال و دیگر ارائه سکه‌های اولیه (ICOs) بسیار خطرناک است و این مقاله توصیه‌ای از گروه مشاوران مالی سامان برای سرمایه‌گذاری در این بازار نیست. ازآنجاکه هر ارز دیجیتال وضعیت منحصربه‌فرد خود را دارد، همیشه باید با یک مشاور مالی در این زمینه مشورت صورت گیرد.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان