ارزش بیت کوین، بزرگ‌ترین ارز دیجیتال جهان ازنظر ارزش بازاری، در روزهای اخیر به بالای ۸ هزار دلار سید و در حالت اصلاح روند نزولی چند وقت اخیر خود که ترس از مقررات دولتی باعث آن شده بود، قرار گرفت. درحالی‌که ارز‌های دیجیتال در پی یک رشد دیگر هستند، رابرت شیلر اقتصاددان و برنده جایزه نوبل عنوان کرد که به بیت کوین به‌صورت یک حباب نگاه می‌کند، به‌طوری‌که ازنظر شیلر بیت کوین مانند یک آزمایش روان‌شناختی از یک سرمایه‌گذاری جدی است.

استاد اقتصاد Yale و بنیان‌گذار شاخص Case-Shiller در مصاحبه خود با CNBC گفت؛ درست است که بیت کوین در حال سپری کردن دوران حباب است اما به این معنی نیست که برای همیشه منفجر (ناپدید) خواهد شد، درواقع ارزهای دیجیتال را در بازار خواهیم داشت و معنی ندارد مانند برخی تحلیلگران که پیش‌بینی کرده‌اند ارزش ارزهای دیجیتال به صفر می‌رسد، بخواهیم آن‌ها را نادیده بگیریم. شیلر، پیش‌بینی بی‌ارزش شدن ارزهای دیجیتال را یکی دیگر از رفتارهای هیجانی و ناپایدار انسانی دانست. شیلر گفت داستان بیت کوین بسیار فراتر از ایده اولیه آن است، که این نشان‌دهنده این موضوع است حرکت قیمت آن ناشی از عواطف و هیجانات معامله گران است.

شواهد عدم اعتماد

او افزود، بسیاری ماهیت پیچیده و عجیب بیت کوین را نادیده می‌گیرند و این نشان از بی‌اعتمادی به بانک‌های مرکزی در بازار امروز است به‌طوری‌که سرمایه‌گذاران علاقه‌ای به کنترل بانک‌های مرکزی ندارند.

عده زیادی از افراد هستند که علاقه‌ای به بانک مرکزی ندارند و از این ایده که ارز دیجیتال مستقل عمل می‌کند استقبال کرده‌اند و این‌یک شرح عالی برای بیان وضعیت امروز بازار است.

قیمت $۷,۹۴۸,۳۰ بیت کوین در ۲:۳۳ p.m. UTC کاهش ۶۰ درصدی را از زمان بالاترین قیمت در اواسط دسامبر ۲۰۱۷ نشان می‌دهد. در اوایل ظهور این ارز، بیت کوین در کمتر از یک دلار معامله می‌شد، در ابتدای سال ۲۰۱۷ به ۱۰۰۰ دلار رسید و تا انتهای سال رشد ۱۳۰۰ درصدی را شاهد بود.

سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال و دیگر ارائه سکه‌های اولیه (ICOs) بسیار خطرناک و سوداگرانِ است و این مقاله توصیه‌ای از گروه مشاوران مالی سامان برای سرمایه‌گذاری در این بازار نیست. ازآنجاکه هر ارز دیجیتال وضعیت منحصربه‌فرد خود را دارد، همیشه باید با یک مشاور مالی در این زمینه مشورت صورت گیرد.

گردآوری: گروه مشاوران مالی سامان