استخراج بیت کوین، فرآیند دریافت بیت کوین در مقابل صحه‌گذاری تراکنش‌های معاملات بیت کوین در شبکه بلاک چین است. این تراکنش‌ها، امینت شبکه بیت کوین را فراهم می‌کنند، که به‌نوبه خود با دادن بیت کوین به معدنچیان از آنها تشکر می‌کنند. اگر قیمت بیت کوین بیش از هزینه‌های راه‌اندازی سیستم ماینینگ باشد، معدنچیان می‌توانند به سود برسند. با تغییرات اخیر در فناوری و ایجاد مراکز عظیم استخراج بیت کوین باقدرت محاسباتی بسیار بالا، سرمایه‌گذاران از خود این سؤال را می‌پرسند که آیا استخراج بیت کوین هنوز هم به‌صرفه است؟ (همچنین بخوانید؛ بیت کوین ۷۰۰۰ دلاری، آیا بیش‌تر از ارزش ذاتی خود ارزش‌گذاری شده است ).

عوامل متعددی در سودآور بودن استخراج بیت کوین مؤثر هستند. این عوامل شامل هزینه‌های برق برای قدرت پردازش رایانه، در دسترس بودن، قیمت سیستم سخت‌افزاری استخراج و سختی استخراج است. سختی (دشواری) استخراج با هر هش بر ثانیه در تأیید معاملات بیت کوین اندازه‌گیری می‌شود. هش درواقع نرخ حل مسئله را اندازه‌گیری می‌کند، دشواری حل مسئله با ورود معدنچیان بیشتر افزایش می‌یابد، چراکه الگوریتم ساخت بیت کوین طوری طراحی‌شده است که هر ده دقیقه یک مقدار مشخصی از بیت کوین را عرضه کند. هنگامی‌که معدنچیان بیشتری وارد بازار می‌شوند، دشواری حل مسئله، برای حصول اطمینان از سطح ثابت عرضه بیت کوین افزایش می‌یابد. آخرین عامل در تعیین سودآوری استخراج بیت کوین، نرخ بیت کوین در بازار است.

عناصر استخراج بیت کوین

پیش از ظهور نرم‌افزار استخراج بیت کوین، استخراج معادن به‌طورکلی توسط سیستم‌های خانگی انجام می‌شد. اما با معرفی تراشه‌های مخصوص با مدار یکپارچه ASIC و قدرت ۱۰۰X بالاتر از رایانه‌های خانگی، سیستم استخراج معدن با کامپیوترهای خانگی منسوخ شد. زمانی که استخراج با سیستم‌های خانگی انجام می‌شد، دشواری حل مسئله باقیمت بیت کوین در یک راستا بود. اما با معرفی سیستم‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری پیشرفته‌تر، دشواری حل مسئله و قیمت استخراج بیت کوین به‌شدت افزایش یافت.

سودآوری قبل و بعد از ASIC

در زمان‌های گذشته (سال ۲۰۱۱ به قبل) معدنچیان خانگی به دلایل بسیاری می‌توانستند در خانه کسب سود کنند. اول اینکه معدنچیان تجهیزات خود را در اختیار داشتند بنابراین هزینه راه‌اندازی سیستم استخراج صفر بود. آنها می‌توانستند تنظیمات خود را بر روی کامپیوتر خود تغییر دهند تا کارایی بیشتری با استرس کمتر داشته باشند. دوم اینکه در این روزها مراکز حرفه‌ای استخراج بیت کوین افتتاح نشده بود. معدنچیان در آن زمان تنها با سایر معدنچیان هم‌سطح خود در خانه رقابت می‌کردند. حتی تفاوت قیمت مصرف برق در مناطق جغرافیایی مختلف نیز بسیار محسوس نبود.

اما با ورود ASIC بازی تغییر کرد. معدنچیان خود را در زمین‌بازی مقابل رقیبانی چون مراکز حرفه‌ای استخراج بیت کوین دیدند. هزینه‌های استخراج با تجهیزات جدید و افزایش دشواری حل مسئله باعث ریزش طیف وسیعی از معدنچیان سنتی شد.

سودآوری در محیط امروز

معدن بیت کوین ممکن است هنوز هم برای برخی مهم باشد و بتوانند از آن سود کسب کنند. تجهیزات در دسترس و دستگاه‌ها با بهره‌وری‌های بالاتر موجود هستند. به‌عنوان‌مثال برخی از ماشین‌ها به کاربران این امکان را می‌دهند تا با تغییر تنظیمات، انرژی و هزینه‌های کلی را کاهش دهند. معدنچیان قبل از هر اقدام باید نسبت هزینه به سود را پیش‌بینی کنند. متغیرهای موردنیاز برای محاسبه این پیش‌بینی عبارت‌اند از:

  • هزینه انرژی: نرخ برق در منطقه شما چقدر است. به خاطر داشته باشید که نرخ‌ها بسته به فصل، روز و سایر عوامل تغییر می‌کنند. شما می‌توانید این اطلاعات را در قبض برق خود قسمت کیلووات ساعت، پیدا کنید.
  • کارایی: قدرت مصرفی سیستم شما چقدر است. اندازه‌گیری آن به وات باید باشد.
  • زمان: پیش‌بینی مدت‌زمان استخراج.
  • ارزش بیت کوین: ارزش بیت کوین در مقابل دلار یا سایر ارزهای فیات چقدر است.

برای این محاسبات به‌صورت آنلاین، چندین ماشین‌حساب آنلاین در سطح اینترنت وجود دارد که می‌توانید از آنها بهره‌مند شوید. (جهت کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص کلیک کنید). برخی از آنها ساده و برخی دیگر پیچیده‌تر هستند.

تجزیه‌وتحلیل خود را با استفاده از هش های مختلف در نظر بگیرید. تعیین کنید که در چه سطح قیمتی از بیت کوین، استخراج برای شما سودآور است.

برای رقابت در برابر مراکز حرفه‌ای استخراج، افراد می‌توانند به استخرهای استخراج و یا mining pool بپیوندند، به‌طوری‌که در این حالت مجموعه ای از معدنچیان در کنار یکدیگر کار و پاداش را باهم تقسیم می‌کنند. این کار می‌تواند سرعت را افزایش و دشواری استخراج را کاهش دهد.

جمع‌بندی

در پاسخ به این سؤال که آیا استخراج بیت کوین هنوز سودآور است، می توانید از یک ماشین‌حساب مبتنی بر وب برای اجرای یک تحلیل هزینه-سود استفاده کنید. شما می‌توانید اعداد مختلف را امتحان و نقطه سودآوری خود را پیدا کنید (پس‌ازآن قیمت، استخراج سودآور است). تعیین کنید که آیا مایل به سرمایه‌گذاری اولیه برای سخت‌افزار استخراج هستید. زمانی که قیمت بیت کوین و استخراج هم‌زمان کاهش می‌یابد، استخراج بیت کوین آسان‌تر می‌شود.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان