دلایل زیادی وجود دارد که چرا فروشگاه ها در استفاده از ارزهای دیجیتال تردید دارند. در بسیاری از ارزهای دیجیتال، کوین ها به سرعت محبوب می شوند اما به یکباره محبوبیت خود را از دست می دهند و محو می شوند و هیچ تضمینی وجود ندارد که مشتریان از آنها برای پرداخت های خود استفاده کنند. شاید مهمترین علت، نوسانِ قیمت ارزهای دیجیتال در بازار کریپتوکارنسی ها باشد، به طوری که نام آشنا ترین کوین ها هم در این میان از نوسانات شدید قیمتی در امان نیستند. این موارد می تواند در عملیات مالی فروشندگان خلل بوجود آورد.  با این وجود، گزارش اخیر Coin Telegraph نشان می دهد که 75 درصدِ مصرف کنندگان، مایل به استفاده از ارزهای دیجیتال برای پرداخت اقلامی هستند که در فروشگاه ها خریداری می کنند. درنهایت، رشد تقاضای عمومی می تواند روش پرداخت را در جهان تغییر دهد، هرچند که بسیاری از فروشگاه ها هنوز وارد این عرصه نشده اند. (بخوانید؛ Lightning Network).

یکی از بزرگترین سوالات باقی مانده این است که پرداخت از طریق ارزهای دیجیتال چطور می تواند با پرداخت های پولی سنتی ترکیب شود؟ صرف نظر از این موارد، ما مواردی را بررسی کردیم که نشان می دهد چرا بیتکوین و یا سایر ارزهای دیجیتال برای پرداخت های مالی مناسب هستند. (همچنین بخوانید؛ روند صنعت کریپتوکارنسی در سال ۲۰۱۹).

بیتکوین

بیتکوین به عنوان پیشگام بازار ارزهای دیجیتال، بزرگترین ارزش بازاری و با اعتبار ترین اسم در بازار کریپتوکارنسی ها را به خود اختصاص داده است. در حقیقت، بیتکوین در خط مقدم ارزهای دیجیتال قرار دارد که پیشرفت در فروشگاه های سنتی را پیش میبرد. یک گزارش نشان می دهد که بیش از 4000 فروشگاهِ تازه تاسیس در سراسر جهان تنها در سال اول شروع به پذیرش بیت کوین کرده اند.

دلایلی که نشان می دهند بیتکوین می تواند یک راهکار مناسب برای تراکنش های مالی فروشگاه باشد، بسیار روشن هستند. Bitcoin محبوب ترین ارزدیجیتال است که بسیاری از افراد، این دسته از ابزارهای مالی (بیت کوین) را شناخته اند. فروشگاه ها بیشتر نگران این موضوع هستند که آیا درصدِ بیشتر مشتریان از پرداخت های بیتکوین استقبال می کنند، آنها باید نگرانی خود را در این زمینه کاهش دهند. باتوجه به 28 میلیون کیف پول بیتکوین موجود می توان تعداد کاربران بالای بیتکوین را برآورد کرد. به طوری که در مارس 2018، بیشترین کاربرد در بین ارزهای دیجیتال به بیت کوین اختصاص داشت. (همچنین بخوانید؛ ثبات قیمت Bitcoin – نشانه روند صعودی یا نزولی؟).

Bitcoin همچنین در چند ماه آشفتگی بازار ارزهای دیجیتال، بیشترین مقاومت را از خود نشان داد. این قابلیت نیز می تواند یک مزیت برای فروشندگان محسوب شود. از سوی دیگر، بیت کوین ارزش خود را بهتر از بسیاری از رقبای خود حفظ کرده است، همچنین ثبات قیمتی بیت کوین می تواند مصرف کنندگان را خاطر جمع کند که ارزش بیت کوین دیگر بیشتر نمی شود و می توانند به راحتی با آن به مبادلات بپردازند.

Altcoins

Altcoins، گروه بزرگی از ارزهای دیجیتال هستند که در مقایسه با بیت کوین، ارزش و محبوبیت کمتری دارند اما آنها هم دلیل خود را برای استفاده به عنوان سیستم پرداخت پولی دارند. در حالی که نوسانات قیمتی، زمان و هزینه های معامله بالای بیتکوین می تواند برای مشتریانی که قصد انجام خریدهای بسیار کوچک را دارند، ایجاد مشکل کند، آلتکوین ها اما می توانند معاملات ارزان تر و سریع تر را ارائه دهند. درحال حاضر بالاترین هزینه معامله در بین ارزهای دیجیتال متعلق به BTC  است که چیزی در حدود یک دلار می شود اما هزینه معامله در ارز دیجیتالی مانند litecoin  چیزی کمتر از 5 سنت است. البته، این هزینه ها همیشه در طول زمان تغییر می کنند، بنابراین نمی توان گفت که این امر برای همیشه حفظ خواهد ماند. (همچنین بخوانید؛ لایت کوین چیست و چگونه کار می‌کند؟).

بسیاری از سایر ارزهای دیجیتال همچنین زمان معامله بسیار سریع تری نسبت به معاملات بیتکوین دارند. این دلایل آشکار برای مشتریان و فروشگاه ها جذاب است. از سوی دیگر آلتکوین ها ریسک محبوبیت کمتر و ارزش پایین تر نسبت به بیتکوین را دارند. یک فروشگاه هرگز از ادامه بقای یک آلتکوین نمی تواند ممطئن شود.

برای برخی از فروشندگان، انتخاب بین آلتکوین و بیت کوین بسیار آسان است چرا که به راحتی می تواند تمام آن ها را به عنوان یک گزینه پرداخت پول قبول کند. برخی دیگر از فروشگاه ها نیز بر بعضی از ارزهای دیجیتال تمرکز دارند. با گذشت زمان، مشخص خواهد شد که کدام ارزدیجیتال از محبوبیت بیشتری به منظور انجام معاملات روزانه برخوردار خواهد بود.

همچنین بخوانید؛ بیت کوین در برابر دیگر ارزهای دیجیتال

منبع: گروه مشاوران مالی سامان