باوجوداینکه از ماه فوریه در بیت کوین نوسانات شدید قیمتی دیگر مشاهده نمی‌شود، بازار های سهام اما در مسیر صعودی خود می‌تازند. S&P 500 طی یک سال بازده ۴ درصدی برای مشتریانش به ارمغان آورد. به‌طوری‌که در همان دوره، بیت کوین ۵۱٫۵ درصد از ارزش خود را از دست داد. بااین‌حال با نگاهی دقیق‌تر متوجه وجود همبستگی بین قیمت بیت کوین و بازار سهام می‌شویم. (همچنین بخوانید؛ پنج دلیلی که بازار بیت کوین همچنان داغ است)

کاهش همبستگی

باوجوداینکه بیت کوین و اوراق دو کلاس دارایی مختلف هستند اما از زمان انفجار کریپتوکارنسی در سال گذشته، شاهد تعقیب قیمت این دو دارایی توسط یکدیگر در نمودار هستیم. به‌طوری‌که در ماه‌های فوریه و مارس شاهد کاهش چشمگیر قیمت و افزایش قدرت فروشندگان در هر دو کلاس دارایی بودیم. یکی از عمده علت‌های این موضوع، میل سرمایه‌گذاران به کاهش ریسک در بازار است، به‌طوری‌که بین کلاس دارایی‌های مختلف تغییر موقعیت (موقعیت معاملاتی) می‌دهند.

به گفته تحلیلگران موسسه مورگان استنلی، نرخ همبستگی بین این دو کلاس دارایی در دسامبر گذشته مثبت ۰٫۴ بود. یکی دیگر از این شرکت‌های تحقیقاتی، Datatrek است که نتایج مشابهی به دست آورده است. به گفته تحلیلگران این موسسه؛

ازآنجاکه همه تحلیلگران از مغزشان برای تحلیل ریسک استفاده می‌کنند، در مورد سهام و ارز دیجیتال زمانی که بازار نوسان پیدا می‌کند یک تصمیم مشابه می‌گیرند.

آن‌ها همچنین بیان کردند که میزان همبستگی در دوران رکود بازار بسیار قوی‌تر هم بوده و زمانی که بازار روند صعودی به خود گرفته این میزان همبستگی به‌مرور کاهش‌یافته است.

از ماه مه به بعد همبستگی این دو کلاس دارایی به‌مرور کمرنگ شده تا جایی که امروز بین این دو ابزار مالی هیچ همبستگی‌ای دیده نمی‌شود. Boris Schlossberg، مدیر FX Strategy دراین‌باره به CNBC گفته؛

بیت کوین در مدت‌زمان کوتاهی سرمایه سفته‌بازی بسیار زیادی به خود جذب کرد که طبق پیش‌بینی‌ها بسیار سریع تمام آن سرمایه از بین رفت.

او همچنین پیش‌بینی کرده است که در آینده شاهد همبستگی منفی بین بیت کوین و بازار سهام خواهیم بود. او معتقد ست که قیمتِ زیر ۵۰۰۰ دلار بیت کوین، دارندگان واقعی بیت کوین (یا کسانی که به فلسفه وجودی آن اعتقاد دارند) را از سفته‌بازان جدا خواهد کرد.

با توجه به ماهیت رو به رشد بازار ارزهای دیجیتال، هنوز مشخص نیست که این واگرایی درنهایت به همبستگی قوی تبدیل خواهد شد یا همچنان شاهد واگرایی خواهیم بود. مشاور سرمایه‌گذاری Capital Economics گفته است که هیچ دیدگاهی در این مورد ندارد. اخیراً این شرکت بیت کوین را بی‌ارزش خوانده و اظهار کرده که همبستگی آن با بازار سهام کاملاً تصادفی است (بیانیه Capital Economics را بخوانید در؛ بیت کوین بی‌ارزش است!)

سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال و دیگر ارائه سکه‌های اولیه (ICOs) بسیار خطرناک است و این مقاله توصیه‌ای از دانشنامه مالی سامان برای سرمایه‌گذاری در این بازار نیست. ازآنجاکه هر ارز دیجیتال وضعیت منحصربه‌فرد خود را دارد، همیشه باید با یک مشاور مالی در این زمینه مشورت صورت گیرد.