در چند سال گذشته، علاقه عموم افراد به معاملات ارزهای دیجیتال بسیار زیاد شده است. و علت اصلی این علاقه بیتکوین است که نسخه اولیه آن در سال ۲۰۰۹ منتشر شد و نام غالب آن cryptocurrency یا ارز دیجیتال لقب گرفت. در سال‌های اخیر، cryptocurrency های دیگری هم وارد صحنه شدند. در این میان، نامی که بسیار شنیده می‌شود لایتکوین  Litecoin است. درواقع توسعه دهنگان لایتکوین  قصد داشتند این ارز را در جایگاه دوم بعد از بیتکوین برسانند به‌طوری‌که می‌گویند اگر بیتکوین طلا باشد، لایتکوین  نقره است. در این مقاله، شباهت و تفاوت‌های بین این دو ارز دیجیتال محبوب را بررسی می‌کنیم (منبع: گروه مشاوران مالی سامان).

بیتکوین و لایتکوین بر روی کاغذ، نقاط مشترک زیادی دارند. اساسی‌ترین شباهت آن‌ها این است که هردو رمزنگار یا ارز دیجیتال هستند. درحالی‌که ارزهای دولتی بسیاری مانند دلار، ین، یوان و… وجود دارند. ارزش دلار و ین و دیگر ارزهای دولتی متکی بر اعتبار دولت‌ها است، اما ارزش ارزهای دیجیتال متکی بر یکپارچگی شبکه سراسری خودشان است. بااین‌حال، Bitcoin و Litecoin در مواردی هم با یکدیگر اختلاف دارند. در ادامه ۴ اختلاف بین ارزها را از ساده‌ترین تا پیچیده‌ترین آن‌ها بیان می‌کنیم.

ارزش بازاری و محبوبیت

در زمان نوشتن این مقاله، ارزش بازاری بیتکوین چیزی بیشتر از ۱۸۷ میلیارد دلار است. این‌که این رقم بالا است یا پایین بستگی به دیدگاه تاریخی شما دارد. زمانی که مشاوران ما در ژانویه ۲۰۱۰ (گروه مشاوران مالی سامان) بیتکوین را زیر نظر داشتند، ارزش آن به‌زحمت ۴۲۰۰۰ دلار را رد کرده بود. درحالی‌که بیتکوین همچنان بیشترین ارزش بازاری را در بین ارزهای دیجیتال به خود اختصاص داده است، ارزهای دیگر مانند Ethereum, Ripple  و Litecoin سعی دارند به رتبه نخست برسند.

حالا می‌توانیم این سؤال را بپرسیم، چه ویژگی‌های دیگری Bitcoin و Litecoin را از یکدیگر جدا می‌کند؟

مجموع کوین‌ها

یکی از تفاوت‌های اصلی بین Bitcoin و Litecoin مربوط به تعداد کل سکه است که هر cryptocurrency می‌تواند تولید کند. شبکه Bitcoin هرگز نمی‌تواند بیش از ۲۱ میلیون سکه تولید کند، درحالی‌که Litecoin می‌تواند تا ۸۴ میلیون سکه را منتشر کند. اگرچه در تئوری به نظر می‌رسد که این‌یک مزیت قابل‌توجه برای Litecoin است، اما تأثیرات آن در دنیای واقعی ممکن است ناچیز باشد، آن‌هم به این دلیل که هردوی Bitcoin و Litecoin می‌توانند به تقریباً بی‌نهایت رقم اعشار تقسیم شوند. در حقیقت، حداقل مقدار بیتکوین قابل‌انتقال، یک‌صد میلیونم یک بیتکوین (۰٫۰۰۰۰۰۰۰۱ بیتکوین) است که به‌صورت یک کلمه “ساتوشی” شناخته می‌شود. بنابراین مصرف‌کنندگان هر دو ارز دیجیتال نباید نگرانی‌ای از بابت خرید کالا و خدمات به دلیل ارزش بالای کوین‌ها داشته باشند.

بااین‌حال، بیشتر کوین‌های لایتکوین به دلیل قیمت بسیار پایینش به نسبت بیتکوین یک مزیت روانی (ازنظر خرید ارزان‌تر) دارند. ریچارد براون، مدیر اجرایی آی بی ام در مصاحبه ویدیویی که توسط بخش بانکی IBM در نوامبر ۲۰۱۳ تهیه‌شده است اظهار داشت که برخی از کاربران ممکن است ترجیح دهند معاملات در کل واحد ارز دیجیتال و نه در بخش‌هایی از یک واحد (مقادیر اعشاری) انجام شود، که این به‌نوبه خود می‌تواند یک مزیت بالقوه برای Litecoin محسوب می‌شود. اگر فرض براین باشد که این فرضیه صادق است می‌توان این نکته هم بیان کرد که این مشکل در بسیاری از کیف پول‌های ارز دیجیتال یا digital wallets به‌راحتی قابل‌حل است. همان‌طور که Tristan Winters در مجله بیتکوین چاپ نوامبر ۲۰۱۳ اشاره می‌کند، کیف‌های پول محبوب Bitcoin مانند Multibit و Electrum در حال حاضر به کاربران این اجازه را می‌دهند که ارزش بیتکوین خود را در قالب ارزهای دولتی و رسمی (و یا Fiat) به‌عنوان‌مثال دلار آمریکا مشاهده کنند. این می‌تواند در جلوگیری از نگرانی‌های روان‌شناختی در هنگام استفاده از بیتکوین در زمان خرید کالا و خدمات کمک کند (بیشتر بخوانید؛ ارزهای دیجیتال)

سرعت پردازش معاملات

اگرچه ازلحاظ تکنیکال، تراکنش هر دو ارز Bitcoin و Litecoin به‌سرعت در شبکه انجام می‌شود اما برای تائید تراکنش توسط دیگر کاربران شبکه، یک‌زمان مشخصی لازم است. با توجه به اطلاعات Blockchain؛ میانگین زمان لازم برای تائید هر تراکنش بیتکوین بزرگ‌تر مساوی ده دقیقه است. درحالی‌که با توجه به اطلاعات BitInfoCharts، این زمان برای لایتکوین  چیزی در حدود ۲٫۵ دقیقه است. این تفاوت، لایتکوین  را برای بازرگانان بسیار جذاب‌تر می‌کند. به‌عنوان‌مثال تاجری که برای دریافت پولش درازا فروش کالا و خدمات به‌صورت بیتکوین اقدام می‌کند باید ۴ برابر بیش‌تر از زمانی که دریافت لایتکوین به طول می‌انجامد، در انتظار باشد. از سوی دیگر تجار می‌توانند تراکنش‌هایشان را بدون تائید طرف مقابل به‌راحتی انجام دهند. امنیت چنین معاملاتی موضوع برخی از بحث‌ها است. بااین‌حال، نوآوری‌های اخیر مانند سیستم پرداخت‌های بین کانال پیشنهادشده Bitpay (به نام “Impulse”) ممکن است این نوع معاملات سریع را به میزان قابل‌توجهی امن‌تر کند، و این باعث می‌شود که زمان تأیید Litecoin بسیار کاهش یابد.

الگوریتم‌های مختلف: SHA-256 Bitcoin در مقابل Scrept Litecoin

بنیادی‌ترین تفاوت بین Bitcoin و Litecoin در نوع الگوریتم‌هایی است که هرکدام استفاده می‌کنند. بیتکوین از الگوریتم SHA-256 قدیمی استفاده می‌کند، درحالی‌که لایتکوین از یک الگوریتم نسبتاً جدید به نام Scrypt استفاده می‌کند (بیشتر بخوانید؛ ارزهای دیجیتال). مهم‌ترین اهمیت عملی این الگوریتم‌های مختلف تأثیر آن‌ها در کوین‌های جدید و استخراج‌شده است. در هر دو Bitcoin و Litecoin، روند تأیید معاملات نیازمند محاسبات قابل‌توجهی است. برخی از اعضای شبکه این ارزها، معدنچی یا miners نام دارند، به‌طوری‌که منابع سخت‌افزاری محاسباتی خود را برای تائید تراکنش‌ها داخل شبکه به اشتراک می‌گذارند. و درازای این اشتراک پاداش دریافت می‌کنند که هر پاداش مقداری از ارز دیجیتال مبدأ است.

SHA-256 عموماً به‌عنوان یک الگوریتم پیچیده‌تر از Scrypt شناخته می‌شود، درحالی‌که درعین‌حال امکان پردازش موازی بیشتری را فراهم می‌کند. درنتیجه، معدنچیان بیتکوین در سال‌های اخیر، به‌طور مؤثرتری به روش‌های بنیادین استخراج بیتکوین روی آورده‌اند. امروزه روش غالب برای استخراج بیتکوین شامل استفاده از مدارهای مجتمع خاص (ASICs) می‌باشد. این‌ها سیستم‌های سخت‌افزاری‌ای هستند که به‌طور خاص بر استخراج بیتکوین تمرکز کرده‌اند. برخلاف پردازنده‌های ساده و پردازنده‌های گرافیکی که قبلاً مورداستفاده قرار می‌گرفتند. نتیجه عملی این نوآوری این است که استخراج بیتکوین از دسترس کاربران عادی خارج‌شده است (منبع: گروه مشاوران مالی سامان).

در مقابل، Scrypt به‌طور عمدی طراحی‌شده بود تا کمتر از انواع مختلف راه‌حل‌های سخت‌افزاری مورداستفاده در معدن بر اساس ASIC استفاده شود. این طراحی باعث شد تا اجازه استخراج به کاربران عادی شبکه هم داده شود. بااین‌حال شرکت‌های Zeus and Flower Technology در سال‌های اخیر تکنولوژی Scrypt AISCs را معرفی کرده‌اند که باعث می‌شود استخراج لایتکوین  بسیار سریع‌تر از گذشته شود.

جمع‌بندی

درحالی‌که Bitcoin و Litecoin به‌عنوان طلا و نقره دنیای ارزهای دیجیتال محسوب می‌شوند، ارزهای دیگر هم پتانسیل رشد به‌اندازه این دو ارز رادارند. برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران ما تماس بگیرید.

(منبع: گروه مشاوران مالی سامان).