Capital Economics:

سرمایه‌گذاران بیت کوین، متأسفیم، در پایان این تونل هیچ نور امیدی وجود ندارد. با توجه به گفته‌های یکی از سرمایه‌گذاران ارز دیجیتال، بازار در حال درک این موضوع است که بزرگ‌ترین ارز دیجیتال جهان هیچ ارزش ذاتی ندارد.

در گزارش یک شرکت سرمایه‌گذاری و تحقیقاتی واقع در لندن به نام Capital Economics آمده است که بیت کوین در ماه‌های آینده به‌احتمال‌زیاد ارزشش را بیشتر از دیگر دارایی‌ها از دست خواهد داد (با توجه به وجود همبستگی آن با شاخص S&P500 از اواسط دسامبر ۲۰۱۷).

همچنین در یک پاراگراف از گزارش Capital Economics آمده است؛

همبستگی بیت کوین با بازار سهام اخیراً بیشتر شده است، اما ما فکر می‌کنیم این همبستگی موقتی است. ما همچنین فکر می‌کنیم که بیت کوین اساساً بی‌ارزش است و حتی ارزشش نسبت به دیگر دارایی‌ها در ماه‌های آینده بیشتر افت می‌کند.

محققان معتقدند که همبستگی بیت کوین با بازار سهام به دلیل وجود مجموعه‌ای از اتفاقات در این حوزه مانند ممنوعیت خرید بیت کوین توسط کارت‌های اعتباری، ممنوعیت تبلیغات بیت کوین در اینترنت و … تا حد زیادی تصادفی بوده است.

جایگزین قابل‌اعتماد در بلندمدت نیست

تحلیل گران وال‌استریت روندهای کاهش را برای آینده بازارهای جهانی می‌بینند و افزایش نرخ‌های بهره و جنگ‌های صورت گرفته در بازارهای مالی را جز دلایل این امر نام می‌برند. بااین‌حال کاهش قیمت بیت کوین به دلیل کاهش ارزش این ارز دیجیتال نسبت به سایر ارزهای سنتی (فیات) است. محققان بر این باورند، دلایلی که باعث کاهش ارزش بیت کوین می‌شود با دلایل کاهش ارزش دیگر دارایی‌ها متفاوت‌اند.

نرخ‌های بهره، رشد اقتصادی را کند می‌کنند. اما یکی از فاکتورهای مهم کاهش قیمت بیت کوین این واقعیت است که بیت کوین نمی‌تواند جایگزین قابل‌اعتمادی برای ارزهای سنتی باشد.

قیمت ۷ هزار دلاری بیت کوین، نشان‌دهنده بازدهی ۴۶۱ درصدی در ۱۲ ماه اخیر است و با توجه به داده‌های قیمتی Coinbase، ۶۷ درصد از افت قیمت بیت کوین در اواخر سال ۲۰۱۷ اتفاق افتاده است.

سرمایه‌گذاران دیگر چه می‌دانند؟

اگر فکر می‌کنید که از موقعیت‌های سرمایه‌گذاری دیر مطلع می‌شوید شاید به این دلیل است که دیگر سرمایه‌گذاران اخبار مرتبط را پیگیری می‌کنند. با ثبت‌نام در خبرنامه وبسایت از آخرین اخبار بازارهای مالی و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ایمیل خود باخبر شوید.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان