Halving بیت کوین نزدیک است. در خصوص halving در این مقاله و پیامدهای آن بیشتر می خوانیم.

ویژگی های کلیدی

  • Halving جدید در ماه آتی رخ می دهد.
  • Halving بیت کوین موجب کاهش تعداد بیت کوین نسبت به ارزش بازاری آن یعنی به طور خلاصه افزایش تقاضا می شود.
  • اگر Halving آتی روندی مشابه روند سال های قبل را تکرار کند باید منتظر افزایش قیمت بیت کوین باشیم.

منظور از کاهش پاداش استخراج بیت کوین چیست؟

در حال حاضر داریم به سرعت به تاریخ نصف شدن پاداش بیت کوین که کمتر از یک ماه دیگر رخ می دهد، نزدیک می شویم. قبل از ایکه معنی halving را شرح دهیم، باید کمی در خصوص نحوه عملکرد شبکه بیت کوین صحبت کنیم. این سیستم در ابتدا می تواند کمی پیچیده به نظر برسد اما نسبتاً ساده است.

گره یا نود Node

بیت کوین و بلاکچین به طور کلی جمعی از رایانه ها یا گره ها در سراسر جهان هستند که تمام آنها در حال بارگیری کدهای بیت کوین هستند. هرکدام از این رایانه ها تمام blockchain های بیت کوین را که روی آنها ذخیره شده است را در اختیار دارند. بدین معنی که هر گره دارای کل تاریخ معاملات بیت کوین است، و مطمئن باشید که هیچ فردی نمی تواند در سیستم تقلب کند چرا که مجموع گره ها این اجازه را نمی دهند. هرکسی می تواند به عنوان گره در شبکه فعالیت کند و فضای کافی برای بارگیری معاملات وجود داشته باشد اما لزوماً تمام گره ها ماینر نیستند. هرچه تعداد رایانه های متصل بیشتر باشد، پایداری بلاکچین بیشتر خواهد بود.  در حال حاضر بیش از 10،000 گره یا رایانه وجود دارد که کد بیت کوین را اجرا می کنند.

استخراج

استخراج بیت کوین شامل فرایندی است که در آن افراد رایانه های شخصی خود را به منظور شرکت در شبکه blockchain به عنوان پردازنده معاملات به اشتراک می گذارند. رایانه های سریعتر با انواع خاصی از سخت افزار دارای درآمد بیشتری هم هستند و برخی از شرکت ها تراشه هایی را طراحی کرده اند که به طور خاص برای استخراج بیتکوین ساخته شده اند. این سخت افزار ها وظیفه پردازش معاملات بیت کوین را بر عهده دارند و از این طریق پاداش می گیرند یا به عبارتی به درآمد می رسند.  

اصطلاح معدن به معنای واقعی کلمه استفاده نمی شود بلکه استخراج از معدن در اینجا به روش های جمع آوری فلزات اشاره می کند. معدنچیان بیت کوین الگوریتم های ریاضی را حل کرده و صحت و اعتبار معاملات را تأیید می کنند و سپس معاملات را به زنجیره اضافه می کنند و زنجیره ای از معاملات در شبکه ایجاد می شود.  معاملات با ارزش پولی بیشتر دارای الگوریتم های ریاضی پیچیده تری هستند. در این میان معدنچیان به دلیل استخراج بیت کوین پاداش می گیرند. نام معدن به این دلیل داده به کار می رود که فعالیت هایی که به منظور خارج کردن و حل کد جدید بیت کوین انجام می شود مشابه کار فیزیکی انجام شده برای بیرون کشیدن طلا از زمین است.

Halving

با توجه به الگوریتم معاملاتی بیتکوین، هر چهار سال یک بار پاداش داده شده به معدنچیان بیت کوین برای پردازش معامله به نصف کاهش می یابد. این امر باعث کاهش نرخ بیت کوین جدید در گردش می شود. این روش به منظور جلوگیری از تورم و افزایش بی دلیل قیمت ارزدیجیتال در نظر گرفته شده است به طوری که تمام بیت کوین در دراز مدت در شبکه با سرعت آهسته عرضه می شود. در این مرحله ، کارگران معدن بابت پردازش تراکنش هایی که کاربران شبکه پرداخت می کنند ، پاداش می گیرند. این هزینه ها اطمینان می دهد که معدنچیان هنوز انگیزه معدنکاری و ادامه کار شبکه را دارند. ایده اصلی Halving افزایش رقابت بین معدنچیان است. همچنین بخوانید؛ سیستم عامل Blockchain چیست؟

Halving یک قدم در راستای کاهش سرعت عرضه بیت کوین است. به طور کلی فقط بیست و یک میلیون BTC وجود دارد. کمبود بیت کوین باعث افزایش تقاضا و درنتیجه افزایش قیمت می شود. همچنین بخوانید: کاهش قیمت بیت کوین و تاثیر آن بر بازار سهام.

در سال 2009 پاداش استخراج هر یک سکه BTC 50 عدد بیت کوین بود. پس از اولین Halving این مقدار به 12.5 و اکنون به 6.25 سکه به ازای هر استخراج رسیده است.

Halving تضمین می کند که عرضه بیتکوین تا سال 2140 ادامه خواهد داشت. همچنین Halving به معنای کاهش بیتکوین باقیمانده به عنوان پاداش است. این امر باعث کاهش عرضه و ایجاد انگیزه برای سرمایه گذاری می شود. (همچنین بخوانید؛ Cold Storage بیت کوین چیست؟).

منبع: گروه مشاوران مالی سامان