چک لیست وارن بافت- بخوان، به یاد داشته باش و دنبال کن

این چک لیست شامل ۱۰ پارامتر است که در ادامه این مقالهبیان شده، همچنین توضیح هر پارامتر در ادامه آن به طور کامل شرح داده شده است.(همچنین بخوانید؛ پنج شاخصاندازه‌گیری برای سرمایه‌گذاران).

انحصار مصرف کننده یا کالای اساسی

  • به دنبال شرکت‌هایی باشید که هیچ رقیبی ندارند و یا اگر هم دارند بسیار اندک است و یا به دنبال برند و یا نمونه اولیه محصولی منحصر به فرد باشید. این شرکت‌ها به دلیل طرز تفکر منحصر به فرد خود دارای حاشیه سود ناخالص و عملیاتی بسیار بالایی هستند. با این حال تنها به دنبال حاشیه سود نباشید چرا که بسیاری از شرکت‌ها از گذشته این حاشیه سود بالا را حفظ کرده‌اند. بنابراین به دنبال شرکت‌هایی باشید که حاشیه سود ناخالص، عملیاتی و خالص بالاتری نسبت به میانگین صنعت خود هستند. همچنین به دنبال رشد قوی درآمد و بازده بالای سرمایه گذاری شرکت باشید.

کارکرد کسب و کار را درک کنید

  • در صنایعی سرمایه گذاری کنید که درآن دانش کافی دارید (در آن کار کرده باشید) و یا بتوانید به طور مؤثر شرکت/ صنعت و محیط رقابتی آن را ارزیابی کنید. در حالی که ساخت یک فیلتر کمی می‌تواند مشکل بنظر برسد، شما باید قادر به شناسایی حوزه‌های مورد علاقه خود باشید. باید شرکت‌هایی را تحلیل کنید که می‌توانید فعالیت آن‌ها را درک کنید. البته می‌توانید دانش خود را در طول زمان در صنایع مختلف بیشتر کنید. مهم‌تر از این موارد، شناخت مرزهای تجاری شرکت است.

آیا تأمین مالی شرکت محافظه کارانه است؟

  • شرکت‌هایی که رویکرد محافظه کارانه تری در بحث تأمین مالی دارند از ترازنامه‌ای ساده و ایمن‌تری برخوردار هستند. چنین شرکت‌هایی تمایل به داشتن جریان‌های نقدی قوی دارند و نیازی به داشتن بدهی بلند مدت نمی‌بینند. به دنبال بدهی کم به سهامدار ممتاز و نسبت پایین بدهی کوتاه مدت در ترازنامه باشید. همچنین به دنبال شرکت‌هایی باشید که در طول تاریخ به طور پیوسته جریان وجوه نقد مثبت تولید کرده‌اند.

آیا درآمد قوی و روند آن صعودی است؟

  • افزایش درآمد یک کاتالیزور خوب برای قیمت سهام است. شرکت‌هایی با درآمد قوی و پیوسته و توسعه سود خالص را دنبال کنید. به دنبال شرکت‌هایی باشید که در پنج تا ده سال گذشته به رشد بالای ۲۵ درصدی درآمد رسیده‌اند. برای اطمینان از قدرت درآمدی، می‌توان از بالا بودن درآمد سه سال اخیر نسبت به درآمد ده سال گذشته مطمئن شد. مهم‌تر از معیار رشد درآمدی، پیوستگی در رشد درآمد و روند مثبت است. بنابراین، شرکت‌هایی که رشد ناگهانی در درآمد خود را ثبت می‌کنند باید از لیست سرمایه گذاری شما حذف شوند.

آیا شرکت در تخصص خود فعالیت می‌کند؟

  • همانطور که شما باید در آنچه که بدان آگاه هستید سرمایه گذاری کنید، شرکت هم باید در چرخه تخصصی خود فعالیت کند. این موضوع جهت تبدیل شدن به شکل عددی، با چالش‌هایی رو به رو است. قبل از سرمایه گذاری در یک شرکت نگاهی به الگوی خرید، توسعه و اداغام آن بی اندازید. این موارد باید در چرخه تخصصی و عملیاتی شرکت بوده باشند. از شرکت‌هایی که خرید تهاجمی در کارنامه خود داشته‌اند، پرهیز کنید.

مدل تحلیلی سهام در اکسل که براساس این چک لیست نوشته شدهاست را می توانید از اینجا دانلود کنید.

دانلود مدل تحلیلی سهام در اکسل

آیا شرکت سهام خود را بازخرید کرده است؟

بافت ترجیح می‌دهد شرکت‌ها درآمد خود را برای افزایش درآمد مجدداً سرمایه گذاری کنند و از فرصت‌های سودآوری بهره ببرند. زمانی که شرکت‌ها جریان نقدینگی زیادی دارند، بافت علاقه به بازخرید سهام شرکت به جهت افزایش ارزش سهامِ سهامدار توسط شرکت دارد. این موضوع در ارزیابی و تحلیل فاندامنتال شرکت‌ها مشخص می‌شود. گردآوری و ترجمه: گروه مشاوران مالی سامان

آیا درآمدهای ذخیره شده به خوبی سرمایه گذاری شده‌اند؟

  • به دنبال شرکت‌هایی باشید که به جهت حفظ درآمد، شاهد رشد درآمد آتی بوده‌اند، درآمد پس از پرداخت سود سهامِ به شکل سودآور به کار گرفته شده باشد. یک راه خوب برای شناسایی چنین شرکت‌هایی، بررسی درآمد چند ساله قوی و بازده قوی بر روی دارایی در تزارنامه مفید است.

آیا بازدهِ دارایی شرکت بالاتر از میانگین است؟

  • اگر شرکت بتواند بدون افزایش بدهی، به بازده دارایی بالاتر از میانگین صنعت دست یابد، یک نشانه مثبت است. میانگین بازده شرکت‌های مشابه را مشخص و محاسبه کنید. (منظور از بازده در این قسمت، نسبت ROA است). بازهم نکته کلیدی، ثبات و پیوستگی است. (همچنین بخوانید؛ فرمول محاسبه بازده دارایی‌ها ROA در اکسل چیست)

آیا شرکت قادر به افزایش قیمت محصولات مطابق تورم است؟

  • این همان چیزی است که قدرت قیمت گذاری نامیده می‌شود. شرکت‌هایی با قدرت بالا (مطابق پارامترهای فوق با نسبت‌های مالی بالا مانند ROA و ROE)، قادر به تنظیم قیمت مطابق نرخ تورم هستند بدون اینکه حجم فروش خود را از دست بدهند.

آیا شرکت به سرمایه گذاری مستمر و مجدد نیاز دارد؟

  • شرکت‌هایی که برای رشد فروش و سود خود نیاز به افزایش سرمایه اولیه دارند (مانند حساب بانکی) یک گزینه بسیار بد برای سبد سرمایه گذاران بلند مدت هستند. شرکت‌هایی را دنبال کنید که نیاز به افزایش سرمایه اولیه به طور پیوسته و مجدد را ندارند. درآمد حفظ شده باید بتواند برای فعالیت‌های عملیاتی فعلی و سطوح رقابتی استفاده شود، پس هرچه سطح کمتری از درآمدِ نگهداری شده برای نگهداری عملیات فعلی استفاده شود، بهتر است.

نتیجه گیری

سرمایه گذاری پایدار با انضباط در سرمایه گذاری و دوری از حماقت و انتظار برای حماقت دیگران جهت بهره برداری از موقعیت با نظم و دیسیپلین خود در در سرمایه گذاری برای کسب سود بالقوه، همراه است. درک این فلسفه کمی مشکل است. با این حال اجرای موفقیت آمیز آن نیاز به تعهد، یادگیری مستمر و پیروی از اصول دارد. از این اسراتژی برای انتخاب موفقیت آمیز سهام استفاده باید استفاده شود. (همچنین بخوانید؛ وارن بافت پول‌های خود را کجا نگه می‌دارد؟).

هرگز فراموش نکنید

بر روی تصمیمات تمرکز داشته باشید و نه خروجی‌ها. به دنبال شواهد غافل گیر کننده باشید.

گردآوری و ترجمه: گروه مشاوران مالی سامان