یکی از سخت ترین بخش های ایجاد یک طرح مالی، مدیریت تمام اجزای متحرک و نحوه ارتباط آنها با یکدیگر است. این امر می تواند برای کسانی که با امور مالی آشنایی دارند بسیار ساده باشد، بنابراین ایجاد طرح مالی برای افرادی که دانش مالی کافی ندارند، می تواند بسیار پیچیده باشد. همچنین بخوانید؛ اهمیت تدوین طرح مالی سالانه

برای افرادی که برنامه ریزی مالی دارند، مهم است که درک درستی از چگونگی ارتباط همه بخش ها با یکدیگر داشته باشند. به این ترتیب افراد بودجه به بخش هایی که بر آینده مالی آن ها تاثیر چندانی ندارد تخصیص نخواهد داد. درمورد درک کامل از چگونگی طرح مالی، می توان از نقشه ذهنی یا mind map استفاده کرد. همچنین بخوانید؛ اهمیت داشتن یک برنامه مالی منعطف

نقشه برداری ذهن یک نمودار بصری است که به شما کمک می کند تا اطلاعات را سازماندهی و جمع آوری کنید.

نقشه برداری ذهنی یک نمودار بصری است که به شما در سازماندهی و جمع آوری اطلاعات کمک می کند. همچنین این ابزار در استفاده با طوفان ذهنی و گردآوری تمام اطلاعات پراکنده عملکرد مناسبی خواهد داشت. نقشه برداری ذهنی توسط تونی بویزان در اواخر دهه ۱۹۶۰ محبوبیت پیدا کرد، اما قرن ها تحت نام های مختلف مورد استفاده قرار گرفت. آنچه که این نمودار انجام می دهد، کمک به استفاده از تمام قسمت های مغز برای پردازش، درک و فکر کردن درباره اطلاعات است. بخش بصری آن به شما کمک می کند تا مسائل را به وضوح ببینید، بخش هایی را که خاطرتان نبوده پیدا کنید و قسمت هایی که فکرش را هم نمی کردید در نظر بگیرید. علاوه براین به کاربران کمک می کند تا انواع اطلاعات را درک و به راحتی در مورد آنها صحبت کنند.

به دلیل ارتباط پیچیده تمام ابعاد طرح مالی، نقشه ذهنی به افراد کمک می کند تا متوجه ابعاد و اندازه بخش های مختلف مالی شوند.

رسم نقشه ذهنی

دو راه برای تدوین نقشه ذهنی وجود دارد؛ قلم و کاغذ و نرم افزار. نسخه کاغذی به نسبت نسخه الکترونیکی بسیار زمان بر خواهد بود. اما این نسخه برای کسانی که از دانش مالی کمتری برخوردارند بسیار مفید خواهد بود، چرا که نوشتن باعث می شود بخش هایی از طرح مالی که نادیده گرفته می شدند، به خاطر سپرده شوند. (همچنین  بخوانید؛ نوشتن، تمرینی برای مغز).

برای شروع نام خود را در وسط کاغذ بنویسید و یک دایره دور آن رسم کنید. از نام، خط هایی رسم کنید به طوری که هرکدام به بخش های مختلف طرح مالی مانند برنامه ریزی املاک، اعضای خانواده، سرمایه گذاری، مدیریت ریسک و رویدادهای غیرمنتظره ختم شوند.

سپس اجزاء هربخش را با کشیدن خطی از مرکز بخش اصلی طرح مالی رسم کنید. به عنوان مثال در بخش رویدادهای غیرمنتظره می توان دو خط برای ناتوانی و بیکاری رسم کرد. بخش های مختلف را تا زمانی که ایده دارید ادامه دهید. به طوری که ممکن است بعد از ناتوانی بخش مربوط به بیمه را ادامه دهید.

همانطور که ایده های مشابه را پیدا می کنید، می توانید آن ها را با خطوط نقطه چین به هم متصل کنید تا ارتباط مستقیم و غیر مستقیم نمایش داده شود. به عنوان مثال از زیربخش فرزندان در بخش اعضای خانواده، می توان نقطه چین به بخش هزینه های تحصیل رسم کرد.

برای بهبود وضوح نقشه می توان از رنگ ها و خطوط مختلف استفاده کرد. شما می توانید هر بخش را با یک رنگ به خصوص نمایش دهید. بسیاری از افراد به رنگ های مختلف جذب می شوند و سریع تر مفاهیم را پردازش می کنند.

همچنین نرم افزارهای Mind-mapping را می توان در بازار و آنلاین مشاهده کرد. این نرم افزارها شامل Mindjet’s MindManager، MindGenius و MindMeister هستند.

بهبود کارایی

پس از تکمیل نقشه ذهنی، زمان اجرایی کردن و افزایش کارایی آن است. (دانلود کنید؛ فایل برنامه ریزی بازنشستگی در اکسل).

برنامه ها و نرم افزارهای زیادی وجود دارند که به شما امکان ایجاد نقشه های ذهنی الکترونیکی می دهند و پس از آن به صورت خودکار به بهبود کارایی آن می پردازند. در ادامه چند ایده برای بهبود برنامه مالی مطرح شده است.

  • اضافه کردن اسناد: می توان به هر بخش اسناد مرتبط را اضافه کرد. با ضمیمه کردن اسناد مرتبط زمانی که سوالی در هربخش مطرح می شود، می توان به سادگی به سند مربوطه رجوع کرد.
  • سرعت اضافه کردن مناطق جدید: با تغییر سبک زندگی، مناطق جدید را می توان به طرح مالی اضافه کرد. در این حالت نقشه ذهنی به یک سند راهبردی تبدیل می شود. سپس در انتهای سال می توان با چاپ نقشه های ذهنی، پیشرفت و عملکرد را بررسی کرد.
  • مدیریت اهداف: می توان نقشه را به مناطق دیگر هم توسعه داد. طوفان فکری و ارائه همایش ها نمونه هایی از ورودی های نقشه ذهنی هستند.

جمع بندی

نقشه های ذهنی یک راه عالی برای سازماندهی اهداف و اطلاعات در یک صفحه مرکزی هستند. با در نظر گرفتن زمان برای ایجاد یک نقشه ذهنی و فرایند نقشه برداری، کارایی شما در رسیدن به اهداف بهبود می یابد. (همچنین بخوانید؛ چطور با روش سایر ثروتمندان می‌توانیم ثروتمند شویم؟).

منبع: گروه مشاوران مالی سامان