در زمان بی‌ثباتی بازار، سرمایه‌گذاران عصبی می‌شوند. در بسیاری از موارد این امر باعث می‌شود آن‌ها پول را ازا بازار خارج و آن را به‌صورت نقد نگهداری کنند. همان‌طور که پول نقد دیده می‌شود، همان‌طور هم هزینه می‌شود و به همین ترتیب داشتن پول نقد در بسیاری از موارد احساس امنیت بیشتر به صاحب آن می‌دهد.

اما داشتن پول چقدر امنیت دارد؟ برای درک این موضوع مقاله پیش رو را بخوانید.

مزایای نگه‌داشتن پول نقد

مطمئناً نگه‌داشتن پول نقد، مزایای خود را دارد. زمانی که بازار سهام در معرض سقوط آزاد است پول نقد به شما کمک می‌کند از عواقب سقوط دور بمانید. حتی اگر این سقوط یک‌روزه نباشد. این احتمال با عنوان ریسک سیستماتیک شناخته‌شده است و می‌توان با نگه‌داشتن پول نقد از آن در امان بود. (جهت اطلاعات بیشتر در مورد ریسک سیستماتیک اینجا کلیک کنید)

پول نقد از منظر روحی تسکین‌دهنده است. در زمان مشکلات می‌توانید پول نقد را ببینید و لمس کنید. برخلاف عددی که شما در پلت فرم کارگزاری می بینید، پول نقد را می‌توانید هرروز صبح در جیب و یا حساب بانکی‌تان لمس کنید.

هرچند نگه‌داشتن پول نقد در زمان نوسانات شدید بازار سهام و بی ثباتی بازارهای مالی می‌تواند راهکار مناسبی باشد اما داشتن نقدینگی در بلندمدت حرکت عاقلانه‌ای نیست.

زمانی که از دست دادن پول واقعاً ضرر نیست

در یک بازار نزولی که پولتان در آن سرمایه‌گذاری شده است ممکن است احساس کنید که پولتان را ازدست‌داده‌اید اما در واقعیت این‌طور نیست. در این لحظه فقط ضررِ کاغذی است. یک چرخش بازار می‌تواند شرایط را تغییر دهد و حتی جیبتان را پرتر از قبل کند.

اگر دارایی‌های خود در بازارهای مالی را به فروش برسانید و پول نقد دریافت کنید آنگاه ضرر و زیان تثبیت می‌شوند. آن‌ها از ضررهای کاغذی به ضررهای واقعی تبدیل می‌شوند، ضررهایی که هیچ امید بازگشتی ندارند. هرچند که ضرر کاغذی هم احساس بدی دارد، اما سرمایه‌گذاران بلندمدت می‌دانند که بازار سهام همیشه در نوسان است و فراز و نشیب را تجربه می‌کند. حفظ سبد سهام زمانی که بازار در حال سقوط است، احتمال افزایش بازده و جبران زیان‌ها در زمان چرخش بازار را افزایش می‌دهد.

تورم قاتل پول نقد است

درحالی‌که به نظر می‌رسد در دست داشتن پول نقد راهکار خوبی برای جلوگیری از ضرر و زیان است، اما این پول هیچ دفاعی در مقابل تورم ندارد. نرخ تورم، نرخی است که سطح قیمت کالا و خدمات افزایش می‌یابد. (همچنین بخوانید؛ چگونه تورم بر ارزش دارایی شما تأثیر می‌گذارد).

ممکن است گمان کنید که پول شما در حالت نقد امنیت دارد اما باگذشت زمان ارزشش کاهش می‌یابد. تورم کمتر از سقوط بازار محسوس است. اما در بیشتر موارد ضررهای بیشتری نسبت به نوسانات بازار به پول و نقدینگی وارد می‌کند. (همچنین بخوانید؛ تأثیر تورم بر بازده سهام).

هزینه فرصت نگهداری پول نقد

هزینه فرصت، هزینه اقدام جایگزینی است که می‌توان انجام داد. هزینه فرصت اشاره به مزایایی دارد که می‌توانستید از آن‌ها بهره ببرید و در حال حاضر نبردید.

در مورد پول نقد در مقایسه با سرمایه‌گذاری در بازار سهام، باید رشد نقدینگی در بازار سهام با نرخ تورم و کاهش ارزش نقدینگی را مقایسه کنید، چراکه تورم قدرت خرید شمارا کاهش می‌دهد و در مقابل شما سود بالقوه بازار سهام را ازدست‌داده‌اید. ازنظر عملکرد تاریخی، بازار سهام نتایج بهتری در بازده سرمایه‌گذاری داشته است.

زمان پول است

زمانی که تمام سهام خود را می‌فروشید و پول نقد دریافت می‌کنید، احتمال اینکه دوباره در بازار سهام سرمایه‌گذاری کنید بسیار نادر است. در این حالت سؤالی که مطرح است؛ زمان خروج از بازار است، یعنی چه زمانی خارج شویم که بیشترین بازده یا کمترین ضرر را داشته باشیم، اقدامی که به زمان‌بندی بازار معروف است. اگر نتوانستید زمان اوج و نقاط فروش بازار را پیش‌بینی کنید بسیار بعید است که بتوانید نقاط کف و خرید را مشخص کنید.

مراقب خرید در قیمت بالا و فروش در قیمت پایین باشید

حس مشترک ترس از سقوط بازار شاید دلیل خوبی برای فروش تمام سهام شما باشد. اما فروش در قیمت پایین‌تر از خرید، استراتژی خوبی نیست. هرچند که در این زمان کسانی هستند که می‌گویند؛ ” جلوی ضرر بیشتر را باید گرفت”. زمانی که در ناحیه خاکستری بودید فروش مشکلی ندارد و می‌توان جلوی ضرر بیشتر را گرفت اما نه زمانی که به‌طور کامل در ناحیه قرمز غرق‌شده‌اید.

زمانی که قیمت بالابود شما خوشحال شدید و وارد موقعیت خرید شدید، چراکه امید به افزایش بیشتر قیمت داشتید. اما اکنون‌که قیمت پایین است شما انتظار سقوط همیشگی رادارید. نگاهی به بازار در طول زمان بی اندازید. در طول تاریخ بازار همیشه پر نوسان است. شرکت‌ها در تلاش برای کسب سود هستند. سرمایه‌گذاری در سهام یک تلاش طولانی‌مدت است.

جمع‌بندی

زمانی که با حقایق مواجه شدید باید یک طرح و برنامه داشته باشید. باید بدانید چقدر پول در طول زمان نیاز دارید تا نیازهای آینده خود را پوشش دهید، برنامه‌ریزی مالی داشته باشید. یک استراتژی تخصیص دارایی با توجه به نیازهای خود تعیین کنید. (همچنین بخوانید؛ چند استراتژی تخصیص دارایی). سرمایه‌گذاری‌های خود را مدیریت کنید. تعادل سبد سرمایه‌گذاری را حفظ کنید.

پس از رسیدن به اهداف مالی خود، دارایی‌های خود از بازارهای ناپایدار مالی را حرکت دهید. درحالی‌که این روند می‌تواند عصبی‌کننده باشد، نزدیک شدن به آن به‌طور استراتژیک می‌تواند به شما در حفظ و نگهداری برنامه پس‌انداز، به‌رغم نوسانات بازار، کمک کند.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان