فلزات گرانبها غالباً به دلیل ماهیت تاریخی عملکردشان به عنوان یکی از معدود ابزارهای مالی طبیعی در طی دوره های پر نوسان بازارهای مالی مورد توجه سرمایه گذاران قرار می گیرند.  به طور کلی، سرمایه گذاران بین المللی به دلیل ویژگی های عرضه و تقاضا فلزات گرانبها (کامودیتی ها)، به این گروه در بازارهای مالی به عنوان ابزارهای مالی با ارزش نگاه می کنند. (همچنین بخوانید؛ راهنمای مبتدیان در معاملات فلزات گرانبها).

همانطور که در ادامه بررسی می کنیم، این گروه از فلزات دوباره مورد توجه سرمایه گذاران قرار گرفته اند. چرا که در وضعیت فعلی بازارهای مالی (بورس، ارز، اوراق و غیره) جهانی، این گروه از کامودیتی ها به عنوان Safe heaven یا سرپناه درنظر گرفته می شوند. در ادامه، مشاوران ما نگاهی دقیق تر به نمودار های قیمتی و تکنیکال این گروه از دارایی ها خواهند داشت و روند ماه های آتی آن ها را برآورد خواهند کرد.

نماد طلا GLD

طلا، از جمله فلزات گران بهایی است که بیشترین توجه سرمایه گذاران جهانی را به خود جلب می کند، این فلز اغلب به دلیل تاریخی بودن ابزار معاملاتی در نظر گرفته می شود. برای معامله گرانی که علاقه مند به تجزیه و تحلیل روند قیمت شمش فیزیکی طلا هستند، مشاوران ما نتایج اکشن پرایس GLD را در ادامه آورده اند.

نمودار قیمت فعلی طلای جهانی نشان می دهد که روند صعودی تازه شروع شده است و بیشتر معامله گران وارد موقعیت های Long شده اند. واگرایی صعودی بین میانگین های متحرک بلند مدت در چند ماه گذشته شروع به گسترش کرده است، این واگرایی توسط تحلیل گران به عنوان تأیید حرکت بلند مدت روند قیمت مورد استفاده قرار می گیرد. (همچنین بخوانید؛ شاخص جریان پول – تعاریف و کاربردهای MFI). قدرت میانگین متحرک و نزدیکی قیمت به سطوح اصلی پشتیبانی نشان می دهد که معامله گران در انتظار پیش بینی یک روند بلند مدت تر هستند، به طوری که سفارشات خرید در نرخ بالای 159.37 دلار قرار دارند.

ETF مبتنی بر طلا GLTR

یکی دیگر از کالاهای مبادله ای که معمولاً توسط معامله گران فعال و علاقه مند به فلزات گران بها مورد معامله قرار می گیرد، صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس ETF مبتنی بر طلا هستند. (همچنین بخوانید؛ معرفی دو صندوق قابل معامله برتر (ETF)). صندوق GLTR شامل شمش های طلا، نقره، پلاتین و پالادیوم است. نمودار این ابزار نیز دقیقاً مانند روند قیمت GLD است و روند بلند مدت صعودی را در پیش گرفته است.

Newmont Corporation (NEM)

برخی از معامله گران به دنبال سهام شرکت هایی می روند که روند قیمتی نزدیک به روند قیمتی طلا را دارند. شرکت NEM فعال در بازار بورس جهانی، روندی مشابه روند قیمت طلا را در پیش گرفته است. قیمت سهام این شرکتِ بزرگ به سمت میانگین های متحرک هفتگی با روند بلند مدت وارد شده است. تحلیلگران تکنیکال انتظار دارند که این نوع رفتار ادامه دار خواهد بود و بسیاری از معامله گران از این سطوح کلیدی به عنوان پشتیبان برای تعیین سفارشات خرید و فروش استفاده می کنند.

جمع بندی

در حالی که بیشتر ابزارهای مورد سرمایه گذاری دوره های پرنوسان شدید را تجربه می کنند، بسیاری از سرمایه گذاران به دنبال ابزار هایی برای تخصیص سرمایه هستند تا در آینده بتوانند مجدداً از آن استفاده کنند. یکی از بخش هایی که به نظر می رسد مورد توجه ویژه معامله گران قرار دارد، فلزات گرانبها هستند چرا که روند قیمتی صعودی مناسبی را در پیش گرفته اند و در سطوح فعلی، نمودارهای هفتگی قیمت نشان می دهند که قیمت ها تازه شروع به صعود کرده اند.

تهیه شده در گروه مشاوران مالی سامان