باتوجه به ممنوعیت های اعمال شده اخیر توسط چین، ارزدیجیتال نئو پتانسیل تبدیل شدن به ارز دیجیتال قانونی چین و حتی سراسر دنیا را دارد. (همچنین بخوانید؛ بلاکچین در صنعت بانکداری).

از زمان آغاز نئو، تکنولوژی Onchain Neo طراحی شد تا به عنوان یک ارزدیجیتال غیر متمرکز کاربرپسند و قانونمند و کمی متفاوت تر از سایر ارزهای دیجیتال در بازار عمل کند.

نئو چیست؟

NEO توسط Da Hongfei و Erik Zhanدر سال ۲۰۱۴ در چین طراحی شد و در سال ۲۰۱۷ با نام NEO معرفی شد. یک پلتفرم مبتنی بر بلاکچین است و امکان توسعه دارایی های دیجیتال و قراردادهای هوشمند را فراهم می کند.

Neo قصد دارد به طور خودکار مدیریت دارایی های دیجیتالی را از طریق استفاده از قراردادهای هوشمندانه با هدف ایجاد یک سیستم اقتصادی هوشمند مبتنی بر شبکه توزیع شده، انجام دهد.

NEO چطور کار می کند؟

از منظر تئوری، NEO به صورت سیستم اقتصادی هوشمندانه (دارایی دیجیتال + هویت دیجیتال + قرارداد هوشمند = اقتصاد هوشمند) توصیف می شود.

دارایی ها می توانند بسیار آسان در بلاکچین نئو در یک روش باز، غیرمتمرکز، قابل اعتماد و شفاف به صورت دیجیتال و کمی مدیریت شوند، به صورتی که برای تمام کاربران رایگان باشد و فقط باید هزینه های جانبی را متحمل شوند.

کاربران قادر به ضبط، خرید، فروش، مبادله یا توزیع انواع مختلف دارایی ها خواهند بود، چرا که Neo پلت فرم لازم برای اتصال دارایی فیزیکی با نماد دیجیتال معادل و آواتار منحصر به فرد در شبکه خود را فراهم می کند. Neo همچنین از حفاظت از دارایی ها حمایت می کند، بدین صورت که دارایی های ثبت شده در پلت فرم را از طریق یک هویت دیجیتالی معتبر تحت قانون خود محافظت می کند.

هویت دیجیتال، اطلاعات کلیدی قابل اطمینان را در مورد افراد شرکت کننده، سازمان ها و نهادهای دیگر موجود در زمینه های دیجیتالی را فراهم می کند. (همچنین بخوانید؛ ارز دیجیتال: یک کلاس دارایی جدید برای سرمایه‌گذاری؟).

قراردادهای هوشمند، امکان انجام معاملات و قراردادهای بین شرکای مختلف را بدون اداره مرکزی یا هر مکانیزم نظارتی، فراهم می کند. اجرای چنین قراردادهایی براساس کد برنامه نویسی شبکه است و اجازه می دهد تا قابلیت ردیابی، شفافیت و غیر قابل برگشت بودن معاملات را بررسی کند.

Neo از دو ارزدیجیتال، NEO و GAS پشتیبانی می کند. این برنامه از تمام زبان های برنامه نویسی مانند C #، Java، Go، Python و Kotlin پشتیبانی می کند، که به وسیله آن می تواند یک جامعه بزرگ از توسعه دهندگان را به راحتی به پلتفرم خود متصل کند.

تمرکز بر رعایت مقررات

NEO تفاوت بسیار واضحی نسبت به سایر پلتفرم های استاندارد مبتنی بر بلاکچین دارد، چرا که بر اصول قانونی و رعایت مقررات تمرکز دارد. در حالی که دارایی های دیجیتال و قراردادهای هوشمند در سایر سیستم عامل های بلاکچین نیز مانند Ethereum محبوبیت دارند، اما ویژگی کلیدی که نئو را از سایر سیستم ها متمایز می کند، “هویت دیجیتال” است.

انتظار میرود هر شخص، شرکت یا هر نهادی که در پلتفرم Neo فعالیت می کند، یک هویت دیجیتال منحصر به فرد داشته باشد که میتواند تأیید شود. افراد، مشاغل و پروژه ها می توانند در صورت تائید هویتِ طرف مقابل و فعالیت در سیستم نئو، وارد معاملات تجاری و تراکنش های مورد نیاز شوند.

حتی گره های مختلف در شبکه Neo قبل از اینکه بتوانند به تأیید معامله و فعالیت های دیگر مانند حسابداری و حسابرسی دست یابند، به تشخیص هویت نیاز خواهد داشت.

Onchain

بنیانگذاران نئو Da Hongfei و Erik Zhanهمواره به دنبال راهکار بلاکچین خصوصی بوده اند. بنابراین در سال ۲۰۱۴، Onchain یک شرکت فن آوری مستقل که با چارچوب مالی و قانونی لازم کار می کند و راهکارهای مورد نیاز برای شرکت های مختلف را فراهم می کند، تاسیس شد. (همچنین بخوانید؛ طبقه‌بندی بازار کریپتوکارنسی ها: کوین‌های اکوسیستم).

درحالی که نئو مانند بیتکوین و اتریوم کار می کند، Onchain بر ساخت بلاکچین خصوصی جهت پاسخ به نیازهای خاص صنعت تمرکز دارد.

محصول اصلی Onchain، معماری شبکه های توزیع شده (DNA) است که از برنامه های کاربردی دارایی دیجیتال برای کمک به کسب و کار با ایجاد بلوک های خصوصی و عمومی بهره می برد. اعتقاد بر این است که DNA پلت فرم بلاکچین است که می تواند به منظور حل انواع مشکلات در بخش خصوصی و دولتی، بومی سازی شود.

تفاوت ها

نئو و Onchain نهاد های جداگانه ای هستند که به طور مستقل فعالیت می کنند و بر یکدیگر مالکیتی ندارند. Neo با هدف بخش B2C، جایی که C می تواند به یک مشتری یا حتی جامعه اشاره کند، در حالی که Onchain بر روی خدمات B2B و شرکت ها تمرکز می کند.

هر دو آنها به طور جداگانه تأمین مالی می شوند. Neo توسط یک انجمن عمومی تأمین مالی می شود، در حالی که Onchain توسط بزرگترین شرکت خصوصی چین یعنی Fosun حمایت می شود.

زمانی که از بنیانگذاری نئو سوال شد که چرا Fosun را به عنوان شریک مالی انتخاب کرد، پاسخ داد؛

” سه عنصر اصلی از پرتفوی آنها عبارتند از: امور مالی، علم پزشکی، سرگرمی و سبک زندگی، که همفزایی خوبی با تکنولوژی بلاکچین دارند. به همین دلیل ما Fosun Group را به عنوان یک شریک سرمایه گذاری انتخاب کردیم، چرا که ما به منابع سازمانی که Fosun ارائه می دهد، احترام قائلیم، یک پلت فرم برای Onchain برای نمایش تکنولوژی بلاکچین است. “

وعده

بنیانگذاران نئو و Onchain تصور می کنند که در آینده بتوانند قابلیت همکاری در سطح زنجیره ای داشته باشند. بدین معنی که مکانیسمی برای ارتباط و به اشتراک گذاری اطلاعات بین بلوک های مختلف ازجمله عمومی مانند Neo یا خصوصی مانند کسب و کارها، توسعه دهند.

همانطور که تعداد سیستم های مبتنی بر blockchain در هر دو دامنه عمومی و خصوصی همچنان رشد می کند، در نهایت نیاز به قابلیت همکاری در بین بلوک های مختلف وجود خواهد داشت. تیم های Neo و Onchain امیدوارند که این شکاف را از طریق اقدامات فعلی خود پر کنند.

با این حال، برای ایجاد چنین قابلیت همکاری، اعتماد و هویت اهمیت پیدا می کند. این شکاف نیز با ویژگی جدید “هویت دیجیتالی” که بخشی جدایی ناپذیر از پلت فرم نئو است پر می شود.

اساسا Neo و Onchain می توانند با ارائه راه میانجی مورد نیاز، ارتباط بین سیستم های بلاکچین غیر متمرکز، غیرمجاز و ناشناس مانند بیت کوین و اقتصاد متعارف KYC که سیستم حساب های بانکی و کارت های اعتباری هستند را هموار کند.

با در نظر گرفتن یک رویکرد همه جانبه که تلاش می کند تا نیازهای همه احزاب – کاربران فردی، مشارکت کنندگان شبکه مانند معدنچیان، شرکت های معامله گر، شرکت های خصوصی و حتی تنظیم کننده ها را در بر بگیرد- نئو و Onchain می توانند یک مکان مناسب برای ارائه یک راه حل جامع برای رکود ایجاد شده بین رگولاتورهای اقتصادی و علاقه مندان به ارزهای دیجیتال باشند.

راهکاری برای چین

پلت فرم Neo به عنوان پایه ای از مفهوم DNA Onchain عمل می کند. Neo بلوک های عمومی غیر متمرکز را فراهم می کند در حالی که DNA OnChain نیاز به بلوک های خصوصی را پر می کند. پیوند هر دو سیستم ممکن است بهترین نتیجه را در پی داشته باشد.

جمع بندی

استحکام تکنیکال مفهوم Neo-Onchain و رویکرد متمرکز آن بسیار امیدوار کننده است، و آن را به عنوان یک گزینه جذاب نه تنها برای مقامات چینی بلکه برای دیگر دولت های خارجی که نگران بازار ارزهای دیجیتال ناشناس و غیر متمرکز هستند، معرفی می کند.

سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال و دیگر ارائه سکه‌های اولیه (ICOs) بسیار خطرناک است و این مقاله توصیه‌ای از گروه مشاوران مالی سامان برای سرمایه‌گذاری در این بازار نیست. ازآنجاکه هر ارز دیجیتال وضعیت منحصربه‌فرد خود را دارد، همیشه باید با یک مشاور مالی در این زمینه مشورت صورت گیرد.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان