میانگین صنعتی Dow Jones شاخصی است که عملکرد ۳۰ شرکت بزرگ برتر در ایالات متحده را دنبال می کند. S&P/TSX یک شاخص ردیابی عملکرد شرکت های برتر بورس اوراق بهادار Toronto در کانادا است. در حالی که ممکن است اینطور به نظر برسد که مقایسه به سادگی مقایسه دو میانگین بازار بورس ایالات متحده با بازار سهام کانادا است، اما در واقع اجزاء هرشاخص کاملاً متفاوت هستند و به طور مستقل حرکت می کنند و تحت تاثیر محرک های مختلف قرار می گیرند.

میانگین صنعتی Dow JonesDJIA

میانگین صنعتی Dow Jones – DJIA اغلب به عنوان راهی برای نشان دادن سلامت بازار سهام ایالات متحده بکار گرفته می شود. حتی باوجود درنظرگرفتن تنها ۳۰ شرکت، نتایج محاسبات، با دقت بالا عملکرد بازار کلی را بازگو می کنند. بخش هایی از DJIA شامل شرکت هایی مانند وال مارت، جانسون و جانسون و ژنرال الکتریک است که پیشرانان بازار هستند. به طور معمول، زمانی که مشکلات مالی در بانکداری و یا عرضه پول اتفاق می افتد، این شرکت ها کاهش ارزش سهام خود را تجربه می کنند.

از آنجائیکه DJIA یک شاخص قیمت وزنی است، زمانی که قیمت سهام شرکت ها افت می کند، میانگین شاخص نیز افت قیمت را نشان می دهد. تعدادی از شرکت هایی که در این فهرست قرار دارند، شرکت های چند ملیتی هستند و اقتصاد کشورهای دیگر با نوسانات شاخص مرتبط است. به عنوان مثال، در سال ۲۰۱۳، اخبار مربوط به فروپاشی بانک ها و فروپاشی کل اقتصادها در چندین کشور اروپایی، موجب انحراف DJIA از رشد خود شد، حتی با این وجود که شرکت های داخلی از رشد و توسعه خوبی برخوردار بودند. (همچنین بخوانید؛ شاخص Dow با افت ۵۵۰ واحدی بسته شد).

بورس اوراق بهادار تورنتو

همانطور که DJIA تحت تأثیر عوامل اقتصاد کلان در سراسر جهان قرار دارد، کامپوزیت TSX نیز دارای نیروهای مشابه است. هنگامی که شرکت های کانادایی در حال رشد هستند، کامپوزیت TSX نیز شاهد رشد مناسب است. با این حال، وجود چالش ها در ایالات متحده به طور همزمان، بر رشد شاخص کانادا تاثیر می گذارد. تقریباً غیر ممکن است که بازار کشورهای پیشرفته، تحت تاثیر سایر کشورها و عملکرد اقتصاد جهانی قرار نگیرد.

با وجود بسیاری از شرکت ها نظیر Potash Corp که به شدت در بازار کامودیتی ها فعالیت می کنند، شاخص TSX  تمایل به تاثیر پذیری از عوامل متفاوت تری نسبت به DJIA دارد. کالاهای اساسی در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرند و تاثیر بالاتری بر شاخص TSX نسبت به میانگین صنعتی داوجونز دارند، به طوری که قیمت بین المللی کالاهای اساسی با عملکرد بازار تورنتو همبستگی بالایی دارد. به عنوان مثال، کامپوزیت TSX شامل درصد زیادی از شرکت های تولید کننده انرژی است. همانطور که قیمت نفت و گاز طبیعی، نوسان پیدا می کند، خروجی این شرکت های تولید کننده نیز رشد و کاهش را تجربه خواهد کرد.

برای دسترسی به سایر مطالب مرتبط با
سرمایه گذاری در بازارهای بین المللی، اینجا کلیک کنید.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان