بیت کوین (BTC) و اتر در هفته گذشته پرچم‌دار مسیر صعودی بازار بودند. این دو ارز دیجیتال که در اواخر ۲۰۱۷ با کاهش شدید قیمتی مواجه شدند، توانستند در اوایل ۲۰۱۸ ارزش بیشتری به دست آورند. در حال حاضر بیت کوین به سمت قیمت ده هزار دلار به ازای هر کوین درحرکت است و اتریوم در قیمت ۸۰۰ دلار معامله می‌شود. ازآنجاکه قیمت بیشتر ارزهای دیجیتال همبستگی زیادی با این دو ارز دارد، بیت کوین و اتریوم ممکن است توانایی ایجاد ارزش ۵۰۰ میلیارد دلاری را برای این بازار داشته باشند.

رشد ۱۱ درصدی Ether در یک هفته

در طول هفته گذشته، اتر حدود ۱۱ درصد افزایش را تجربه کرد. بخش عمده‌ای از این رشد در ۲۴ ساعت پایانی هفته رخ داد، زمانی که بزرگ‌ترین ارز دیجیتال ازنظر ارزش بازاری بیش از ۴ درصد رشد کرد. بیت کوین همچنین در یک روز رشد دو درصدی را شاهد بود. Ripple از دیگر پیشگامان ارز دیجیتال با رشد مناسبی همراه بود.

سایر ارزهای دیجیتال که ازنظر ارزش بازاری در ۱۰ ردیف اول قرارگرفته‌اند، در طول هفته مسیر صعودی قیمت را تجربه کردند اما در مقایسه با هفته گذشته کاهش چشمگیری داشتند. EOS و cardano هم که ردیف‌های ۵ و ۶ را در لیست به خود اختصاص داده‌اند، در طول هفته گذشته بیش از ۶ درصد کاهش داشتند.

روند صعودی می‌تواند ادامه یابد

بیت کوین همچنان در مرحله اشباع خرید است، لذا پیشنهاد می‌شود خریداران کوتاه‌مدت درروند صعودی معامله کنند و خریداران بلندمدت استراتژی نگهداری را در پیش بگیرند. با توجه به اینکه روند اکثریت ارزهای دیجیتال صعودی است می‌توان این‌گونه برداشت کرد که بازار ارزهای دیجیتال پتانسیل ادامه روند صعودی را در بلندمدت خواهد داشت.

خرید ارز دیجیتال با کارت اعتباری

طبق گزارش CNBC در هفته گذشته، خرید ارزهای دیجیتال با کارت اعتباری روندی نزولی داشت. Ajay Banga مدیرعامل مستر کارت گفت؛ “علاقه بسیار کمی در بازار برای خرید ارز دیجیتال با استفاده از کارت‌های اعتباری وجود دارد”.  دیگر بانک‌های عمده مانند بانک مرکزی امریکا، JPMorgan Chase و سیتی گروپ، خرید ارز دیجیتال با کارت اعتباری را ممنوع کرده‌اند.

سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال و دیگر ارائه سکه‌های اولیه (ICOs) بسیار خطرناک است و این مقاله توصیه‌ای از گروه مشاوران مالی سامان برای سرمایه‌گذاری در این بازار نیست. ازآنجاکه هر ارز دیجیتال وضعیت منحصربه‌فرد خود را دارد، همیشه باید با یک مشاور مالی در این زمینه مشورت صورت گیرد.

گردآورنده: گروه مشاوران مالی سامان