تاریخچه ارز چیست؟

تاریخچه ارز یا Currency history یک اصلاح است که به ارزش یک ارز پایه در طول زمان اشاره می‌کند، به‌خصوص در ارتباط با ارزش دیگر ارزهای خارجی تأکید می‌کند.

معامله گران روزانه فارکس از تاریخچه قیمتی ارز برای دسترسی به یک مرجع تاریخی که نشان از معاملات یک جفت ارز در طول زمان است، بهره می برند. تفسیر صحیح این ارتباط تاریخی می‌تواند به پیش‌بینی دقیق حرکات آتی قیمت‌های جفت ارز کمک کند.

ساختار تاریخچه ارز

داده‌های تاریخی قیمت‌ معامله‌شده جفت ارزها برای معامله گران بازار فارکس و دیگر علاقه‌مندان و مشتقان کسب بازده از تبدیل جفت ارزها به یکدیگر بسیار باارزش است. حال این داده‌ها برای اهداف سفته‌بازی مانند معامله‌گری روزانه فارکس باشد یا تحویل فیزیکی ارز مانند فردی که برای سفرهای بین‌المللی برنامه‌ریزی می‌کند و این داده‌ها به او اجازه می‌دهند که قیمت‌های روزانه تمامی ارزها را به‌خوبی درک و آن‌ها را باقیمت‌های گذشته مقایسه کند، ازاین‌رو داده‌های تاریخی قیمتی ارزها بسیار مهم و پرکاربرد است.

کارگزاران زیادی در بازار فارکس وجود دارند که این داده‌های قیمتی را به‌صورت رایگان ارائه می‌دهند. البته هستند کارگزارانی که درازای ارائه این اطلاعات هزینه اشتراک دریافت می‌کنند. مهم این است که قبل از سرمایه‌گذاری، تحقیقات خود را بر روی جفت ارز موردنظر با استفاده از داده‌های قیمتی انجام دهید.

کسب اطلاعات از داده‌های قیمتی

یکی از مکان‌هایی که سرمایه‌گذاران می‌توانند به اطلاعات تحلیلی با توجه به داده‌های قیمتی دسترسی داشته باشند، سایت‌های FXstreet و investing.com است به‌طوری‌که جدول‌های اطلاعاتی نرخ‌های ارز را با دستورالعمل‌های مرتبط به‌صورت روزانه منتشر می‌کنند.

همچنین صندوق‌های بین‌المللی پول، داده‌های قیمتی را در کنار نظرات پرسشنامه‌ای منتشر می‌کنند تا به تحقیق بهتر در خصوص گذشته و آینده سهام کمک کنند.

همچنین Bloomberg دارای منابع کاملی جهت ردیابی قیمت ارزها، تحلیل روابط تاریخی بین آن‌ها، ارزیابی ارزش‌های آتی و ارزش ذاتی و بالقوه است. سایر اطلاعات تکمیلی را می‌توانید از کارگزاران بازار فارکس که بابت ارائه اطلاعات هزینه اشتراک اخذ می‌کنند، دریافت کنید. همچنین می‌توانید به بخش تحلیل بازارهای مالی گروه مشاوران مالی سامان برای مشاهده نتایج تحلیل تکنیکال و فاندامنتال جفت ارزهای بازار فارکس مراجعه کنید.

همچنین مبدل تاریخی ارز OANDA به ۲۵ سال داده‌های قیمتی ۳۸ هزار جفت ارز دسترسی دارد و قابلیت دانلود داده‌های قیمتی در فرمت ابزارهای تحلیل تکنیکال را به کاربر می‌دهد.

دانشگاه Maine نیز  یکی از دیگر منابع اطلاعاتی مفید برای دسترسی به داده‌های قیمتی تاریخی است. با توجه به مطالب گفته‌شده درمیابیم که چرا نقش بانک‌های مرکزی و سایر مؤسسات مالی و اعتباری جهان در تهیه و تحلیل داده‌های قیمتی بسیار مهم است.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان