برخی از معامله گران و سرمایه گذاران معتقدند که تحلیل تکنیکال یک بررسی سطحی از نمودارها و الگوها بدون نتایج دقیق، قطعی و سودآور است. درمقابل برخی براین باورند که تحلیل تکنیکال مقدس است به طوری که نتایج سودآوری را به همراه دارد. این دیدگاه های مختلف منجر به ارائه تصورات غلط درباره تحلیل تکنیکال و کارکرد آن شده است.

برخی تصورات غلط درخصوص تحلیل تکنیکال به آموزش و یادگیری آن باز می گردد. به عنوان مثال، تحلیلگرانی که تنها تحلیل فاندامنتال را فرا گرفته اند، به هیچ عنوان به تحلیل تکنیکال اعتماد ندارند. اما بدین معنی نیست که افراد آموزش دیده در تحلیل تکنیکال نمی توانند از این نوع تحلیل به سود برسند. سایر افسانه های موجود در خصوص تحلیل تکنیکال، برمبنای تجربه است. به عنوان مثال، استفاده نادرست از اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال اغلب منجر به زیان می شود. این بدان معنا نیست که لزوماً روش استاده از اندیکاتور بد است – احتمالا فرد نیاز به تمرین و آموزش بیشتری دارد. افسانه های دیگر به دلیل عوامل بازاریابی شکل گرفته اند، به طوری که برخی از شرکت ها قول یک شبه میلیونر شدن با خرید ابزارهای تکنیکال را می دهند.

همچنین بخوانید؛ مبانی معاملات Cryptocurrency: آشنایی با تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال

افسانه های تحلیل تکنیکال که نقض شده است

در ادامه، هشت افسانه مرتبط با تحلیل تکنیکال و اینکه چرا درست نیستند بیان شده است.

تحلیل تکنیکال فقط برای معاملات کوتاه مدت یا روزانه است

این یک افسانه رایج است که تحلیل تکنیکال فقط مناسب معاملات کوتاه مدت و یا معاملات کامپیوتری با فرکانس بالا  است. تحلیل تکنیکال حتی قبل از ظهور رایانه ها نیز رایج بود و بسیاری از پیشگامان تحلیل تکنیکال از آن در معاملات و سرمایه گذاری های بلند مدت استفاده می کردند. تحلیل تکنیکال بازارهای مالی می تواند در تمام تایم فریم های زمانی از یک دقیقه تا یک سال مورد استفاده قرار بگیرد.

تنها معامله گران حقیقی از تحلیل تکنیکال استفاده می کنند

علاوه بر معامله گران حقیقی و جزء، بانک ها و صندوق های سرمایه گذاری نیز از تحلیل تکنیکال به منظور پیش برد اهداف سرمایه گذاری خود استفاده می کنند. بانک ها از تیم های متخصصی برخوردار هستند که وظیفه انجام تجزیه و تحلیل تکنیکال را بر عهده دارند. معامله با فرکانس بالا، که شامل حجم قابل توجهی از معاملات در بورس اوراق بهادار است، به شدت وابسته به مفاهیم تکنیکال است.

درصد موفقیت تحلیل تکنیکال پایین است

با نگاهی مختصر به لیست معامله گران و سرمایه گذاران موفقی که از تحلیل تکنیکال استفاده کرده اند، این افسانه به راحتی نقض می شود. بسیاری از سرمایه گذاران موفق با استفاده از تحلیل تکنیکال تواسنته اند به بازده بسیار بالایی در سرمایه گذاری های خود برسند.

تجزیه و تحلیل تکنیکال، سریع و آسان است

در اینترنت شایع شده است که تحلیل تکنیکال ساده و آسان و در عین حال بسیار سریع است. اگرچه بسیاری از افراد سرمایه گذاری اولیه خود را بر مبنای اندیکاتورهای ساده تکنیکال شروع می کنند، اما ادامه موفقیت در بازارهای مالی جهت کسب سود، نیازمند نظم و انضباط و استفاده از مفاهیم پیچیده تر تحلیل تکنیکال است. که این امر نیاز به زمان، تجربه و دانش دارد. تجزیه و تحلیل تکنیکال فقط یک قطعه کوچک از این پازل است.

نرم افزارهای تحلیل تکنیکال در کسب سود کمک می کنند

متاسفانه، این سخن درست نیست. تبلیغات آنلاین زیادی برای نرم افزارهای ارزان و گران قیمت تحلیل تکنیکال وجود دارد که ادعا می کنند تمام تحلیل های تکنیکال را با نتیجه مطلوب برای شما انجام می دهند. علاوه براین، معامله گران مبتدی در بازارهای مالی با تمام ابزارهای ارائه شده در این نرم افزارها گیج می شوند. اگرچه نرم افزار تجزیه و تحلیل تکنیکال، بینش های مربوط به روند و الگوهای قیمت را فراهم می کند اما لزوماً سود را تضمین نمی کند. تفسیر نتایج تحلیل تکنیکال به معامله گر بستگی دارد. (همچنین بخوانید؛ معرفی بهترین نرم افزار تحلیل تکنیکال و معاملاتی).

اندیکاتورهای تکنیکال را می توان در تمام بازارهای مالی بکار برد

درحالی که ممکن است اندیکاتورهای تکنیکال برای برخی از کلاس دارایی ها، کاربرد داشته باشد، اما همیشه اینطور نیست. کلاس دارایی های خاص دارای الزامات خاص و مشخص هستند. سهام، معاملات آتی، Options، کامودیتی ها و اوراق قرضه همه متفاوت هستند. باتوجه به نوسانات فصلی و حجم های مشخص در معاملات، برخی اندیکاتورها باید در یک نوع کلاس دارایی مشخص جایگزین شوند. اندیکاتورها را به اشتباه در انواع کلاس دارایی ها و بازارهای مالی به کار نبرید.

همچنین بخوانید؛ راهنمای تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال: معرفی اندیکاتورها

تجزیه و تحلیل تکنیکال می تواند پیش بینی های بسیار دقیق قیمت را ارائه دهد

بسیاری از تازه کاران، قول پیش بینی ۱۰۰ درصدی قیمت توسط ابزارهای تحلیل تکنیکال را می دهند. به عنوان مثال بسیاری از معامله گرانِ بی تجربه، یک سهام مشخص را با یک قیمت کاملاً دقیق برای دو ماه بعد پیش بینی می کنند. با این حال، تحلیلگران باتجربه، از ارائه قیمت دقیق در آینده اجتناب می کنند. در عوض آنها تمایل به تعیین دامنه قیمتی در یک بازه زمانی دارند. تحلیل تکنیکال در رابطه با احتمال است و چیزی را به طور دقیق مشخص نمی کند.

تحلیل تکنیکال همیشه برنده است

این یک افسانه است که نتایج تحلیل تکنیکال همواره درست است. تا زمانی که تمام اطلاعات در دسترس نباشد نمی توان به طور دقیق در این مورد قضاوت کرد. برای رسیدن به نتایج درست، ساختار معاملاتی دقیق نیاز است، به طوری که ابزار تکنیکال، ساختار را اجرا می کند. سودآوری همواره ترکیبی از ریسک و بازده است.

جمع بندی

تحلیل تکنیکال، یک سبد بزرگ از ابزارهای تحلیلی را فراهم می کند. بسیاری از معامله گران از این ابزارها در معاملات خود استفاده می کنند و بسیاری هم به آنها بی اعتماد هستند. در نهایت، به معامله گر بستگی دارد اینکه تحلیل تکنیکال مناسب وی است یا خیر. تحلیل تکنیکال سود سریع و ۱۰۰ درصدی را تضمین نمی کند، اما برای افرادی که از این مفاهیم آگاهی دارند و استفاده می کنند، بینش دقیق تری ارائه می کند.

همچنین بخوانید؛ تحلیل مناسب برای سرمایه‌گذاری بلندمدت در بورس

منبع: گروه مشاوران مالی سامان