تعریف آیوتا

آیوتا یک دفتر کل توزیع‌شده برای ثبت و ضبط تراکنش بین ماشین‌ها در دنیای اینترنت اشیاء یا Internet of Things-Iot است.

IOTA دارای یک ارز دیجیتال معروف به نام مگا آیوتا یا mIOTA است. آیوتا یا مگا آیوتا به‌جای استفاده از بلاکچین از یک گراف مارپیچ غیرمتمرکز بهره می‌برد. بنیان‌گذار غیرانتفاعی این پلت فرم با شرکت‌های برجسته آلمانی مانند بوش Bosch و فولکس‌واگن Volkswagen توافق‌نامه‌هایی را امضا کرده است تا ابزار پلت فرم خود را میان دستگاه‌هایی که به یکدیگر متصل می‌شوند، توسعه دهد.

ساختار IOTA

آیوتا قصد دارد تا به استاندارد معاملات و تراکنش‌ بین ماشین‌ها در آینده تبدیل شود. مشاوران ما باور دارند آیوتا به یک ابزار همگانی تبدیل خواهد شد، به‌طوری‌که بنیان‌گذاران IOTA در وبسایتشان نوشته‌اند؛” آیوتا در آینده تبدیل به ستون فقرات اینترنت اشیاء خواهد شد و ارتباط بین دستگاه‌ها را فراهم می‌کند”.

ارز دیجیتال آیوتا (مگا آیوتا)، کوچک‌ترین تراکنش‌های انجام‌شده بین ماشین‌ها را بر عهده خواهد گرفت. به‌عنوان‌مثال ممکن است در آینده یخچال یا فریزر شما به‌صورت آنلاین از فروشگاه‌های خرده‌فروشی خرید الکترونیک داشته باشند.

بر اساس گفته Gartner، انتظار می‌رود دستگاه‌های مجهز شده به اینترنت اشیاء تا سال ۲۰۲۰ به تعداد ۲۰٫۴ میلیارد برسند. هر یک از این دستگاه‌ها در طول روز، تراکنش‌های بی‌شماری با دیگر دستگاه‌ها خواهند داشت.

IOTA با استفاده از پلت فرم و ارز دیجیتال خود سودای تبدیل‌شدن به حامل این تراکنش‌ها را در سر دارد، مقدار معاملات در شبکه IOTA محدود به مبلغ پرداختی بین دستگاه‌ها خواهد بود.

آیوتا در آینده تبدیل به ستون فقرات اینترنت اشیاء خواهد شد و ارتباط بین دستگاه‌ها را فراهم می‌کند

آیوتا همچنین باهدف حل سه مشکل عمده بیت کوین (قدیمی‌ترین ارز دیجیتال طراحی‌شده) طراحی‌شده است. (همچنین بخوانید؛ آشنایی با بیت کوین و معاملات آن).  این سه مشکل عبارت‌اند از؛ مقیاس‌پذیری، کارمزد معاملات و سرعت شبکه. با توجه به تیم توسعه‌دهنده IOTA، شبکه طراحی‌شده آن‌ها بسیار سریع‌تر و سبک‌تر از بلاک چین بیت کوین است.

IOTA’s DAG

DAG در آیوتا یک کلید است که از ساختار سیستم‌های مبتنی بر بلاک چین استخراج‌شده است. چنین سیستم‌هایی بر مجموعه‌ای از گره یا نودها قرار دارند به‌طوری‌که بلوک‌های زنجیر را با یک Coin متصل می‌کنند. به‌طورمعمول گره‌ها در سیستم بلاک چین با تائید عملکرد الگوریتم شبکه، تراکنش‌های انجام‌شده ارزهای دیجیتال را تائید می‌کنند. این الگوریتم‌ها برای رسیدن به پذیرش جمعی تراکنش‌ها نیازمند گره‌ها هستند.

DAG وابستگی به ماینرها یا تائید کنندگان بلوک را برای تائید تراکنش‌ها از بین می‌برد. به‌طوری‌که تائید در این سیستم از طریق ارتباط بین گره‌ها انجام می‌شود. تائید جمعی برای پذیرش تراکنش در آیوتا اجباری نیست در عوض برای انجام یک تراکنش هر کاربر دو تراکنش قبلی خود را تائید می‌کند. به‌این‌ترتیب این شبکه تنها به عملکرد خود وابسته می‌شود.

پیدایش تراکنش IOTA با یک آدرس که شامل تمام مگا آیوتاهایی که تاکنون استخراج‌شده، همراه است. این مگاآیوتاها برای بنیان‌گذاران IOTA مخفی است. تعداد کل IOTA هایی که قرار است در سیستم موجود باشد مقدار ۲۷ کادریلیون خواهد بود. با توجه به بنیان‌گذاران  IOTA، تعداد کل مگاآیوتاهای تولیدشده با حداکثر مقدار مجاز عدد صحیح در جاوا اسکریپت (یک زبان برنامه‌نویسی) برابر است.

شبکه آیوتا، تنگل یا Tangle نامیده می‌شود و معاملات متناقض در آن تمییز داده نمی‌شود. درنتیجه تمامی معاملات (چه آن‌هایی که در تعارض با یکدیگر هستند یا نه) در شبکه حضور دارند.

بااین‌حال از طریق یک سیستم تائیدی، معاملات اشتباه در سیستم مشخص و حذف می‌شوند. برای تأیید تراکنش‌ها، نودها در IOTA از تاریخِ گذشته معاملات به‌عنوان مهم‌ترین شاخص استفاده می‌کنند. الگوریتم انتخاب در سیستم از شاخص اعتماد برای تائید تراکنش‌ها استفاده می‌کند.

به‌عنوان‌مثال اگر یک معامله درگذشته ۹۷ بار تائید شده باشد، پس شاخص اعتماد آن ۹۷% خواهد بود که توسط یک نود یا گره تائید می‌شود. پس هر تراکنش در سیستم دارای یک وزن هست به‌طوری‌که در طول حرکت در شبکه آیوتا، وزن تراکنش‌های با هر بار تائید بیشتر می‌شود.

یکی دیگر از عوامل حذف‌کننده، فعالیت گره‌ها است. به‌عنوان‌مثال، “گره‌های تنبل”، یا گره‌هایی که معاملات را تصویب یا منتشر نمی‌کنند، توسط همسایگانشان حذف می‌شوند.

برخی از عناصر آیوتا، ویژگی‌های مشترکی با سیستم بیت کوین دارند. یک گره تنها پس از حل یک معادله پیچیده می‌تواند تراکنش را تائید کند. علاوه براین قدرت شبکه با تعداد فعالان آن افزایش می‌یابد. به‌این‌ترتیب، تعداد گره‌های IOTA، امنیت بیشتری در برابر حملات دارند. درست مانند بیت کوین، که افزایش ماینرها به افزایش امنیت شبکه کمک می‌کند.

مشکلات آیوتا

همانند دیگر بسترهای ارز دیجیتال، تکنولوژی آیوتا نیز درحال‌توسعه است. تاکنون دو مشکل جدی در این سیستم شناسایی‌شده است. مشکل اول؛ آسیب‌پذیری تابع هش استفاده‌شده برای رمزگذاری معاملات آیوتا است.

به گفته گروه تحقیقاتی ارز دیجیتال در دانشگاه MIT، تابع پلت فرم آیوتا زمانی که دو ورودی داشته باشد یک خروجی یکسان تولید می‌کند. این ویژگی با عنوان تصادف یا Collision  شناخته می‌شود که تابع هش را آسیب‌پذیر می‌کند. این گروه تحقیقاتی همچنین نوشت؛ با استفاده از تکنیک‌های ما یک بدافزار می‌تواند اطلاعات کاربران یا کل بودجه آن‌ها را به سرقت ببرد.

مشکل دوم پلت فرم آیوتا، حمله فیشینگ اخیر است. آخرین هک سیستم باعث شد مبلغ ۳٫۹۴ میلیون دلار از دارایی کاربران به سرقت برود. در پاسخ به این حمله، گروه توسعه آیوتا در وبلاگ خود پستی آموزشی مبنی برساخت رمز عبور یا Seed بسیار قوی منتشر کرد. (بیشتر بخوانید؛ چگونه از ارزدیجیتال آیوتا محافظت کنیم؟)