تراکنش دیجیتال چیست؟

تراکنش دیجیتال یک سیتم یکپارچه است که شامل یک یا چند طرف معامله می شود، به طوری که تراکنش ها بدون نیاز به پول نقد انجام می شوند. تراکنش دیجیتال شامل راهکارهای پیوسته برای انجام کارهای مالی توسط شرکت های فعال در حوزه تکنولوژی(fintech) است که با بخش های مختلف اقتصادی همکاری میکنند تا به تقاضای روزافزون کاربران تکنولوژی پیشرفته دست یابند.

ساختار تراکنش دیجیتال

همانطور که نیازهای سرمایه گذاران و کاربران خدمات مالی پیچیده تر شده است، تقاضا برای ابزارهای اثربخش جهت ساده سازی فرآیندها و معاملات انجام شده توسط مصرف کنندگان نهایی نیز افزایش یافته است. بنابراین برای موسسات مالی اجتناب ناپذیر است که خدمات و راهکارهای دیجیتالی خود را افزایش دهند، چرا که استفاده از خدمات دیجیتال و خودکار روز به روز درحال افزایش است. پیاده سازی فن آوری در صنعت مالی، امری ضروری برای بقا کسب و کار است چرا که مشتریان به دنبال خدمات ارزان جایگزین نسبت به خدمات سنتی مالی هستند. شرکت های Fintech در این میان انقلابی را با تبدیل بخش مالی به اکوسیستم تراکنش ها به وسیله دیجیتالی کردن آنها به ارمغان آورده اند.

تراکنش های دیجیتال در عمل

یک تراکنش دیجیتال، یک عملیاتی پولی سنتی را به یک جامعه بدون نیاز به پول نقد تبدیل می کند. این تراکنش می تواند هر چیزی از پرداخت برای کالاها در فروشگاه آجیل و تنقلات تا انتقال پول آنلاین برای انجام معاملات سرمایه گذاری را شامل شود. اجازه دهید به یک معامله معمولی نگاه کنیم که به نظر بسیار ساده است اما در حقیقت با پیچیدگی های دیجیتالی در هر مرحله همراه است؛

فردی به فروشگاه مواد غذایی می رود، پول نقد می پردازد. بدین معنی که هروقت پول نقدش تمام شود باید به بانک جهت برداشت پول مراجعه کند. متاسفانه، اگر بعد از ساعات کاری بانک یا تعطیلات آخر هفته نیاز به پول داشته باشد، تا زمانی روز کاری آتی بانک، باید منتظر بماند. در دنیای دیجیتال اما، بانک ها کارت های اعتباری و پرداخت نقدی را در اختیار این کاربر قرار داده اند. دفعه بعد که خریدار به فروشگاه مواد غذایی می رود، مبلغ خرید را با یک کارت پلاستیکی به ظاهر معمولی همراه خود از طریق دستگاه پردازش پرداخت دستی که به POS معروف است، پرداخت می کند. پرداخت در کسری از ثانیه انجام می شود و خریدار، خشنود باز می گردد. حالا اجازه دهید به پشت صحنه تراکنش دیجیتال نگاه کنیم.

کارت پلاستیکی اعتباری دارای یک نوار مغناطیسی است که اطلاعات را به صورت دیجیتال ذخیره می کند. زمانی که خریدار نوار مغناطیسی را در پردازنده POS قرار می دهد، اطلاعات تراکنش به کارت منتقل می شود. POS به عنوان واسطه بین کارت و فروشگاه عمل می کند. کارت، اطلاعاتی را که از پردازنده دریافت کرده است، یادداشت می کند و برای تأیید به بانک می فرستد. بانک تایید می کند که خریدار پول لازم را در حساب خود برای تکمیل خرید دارد و مجوز تراکنش را تأیید می کند. کارت سپس این اطلاعات را از طریق دستگاه POS به عنوان یک تراکنش مجاز رله می کند. مبلغ خرید از حساب خریدار کسر و به حساب بانکی فروشگاه واریز می شود. اگرچه به نظر می رسد فرایند طولانی است، اما در واقعیت در عرض چند ثانیه اتفاق می افتد.

مزایای تراکنش دیجیتال

نمونه ای از یک تراکنش دیجیتال پیشتر نشان داده شده است که نشان می دهد چگونه مزایای تکنولوژی، هزینه های کسب و کار، موسسات مالی و کاربران نهایی را کمتر می کند. با این حال، ابتکارهای دیجیتالی وجود دارد که می تواند مانع تنظیمات قبلی تراکنش های دیجیتال شود. درست همانطور که کارت های اعتباری استفاده از پول نقد را به هم ریخته اند، فرآیندهایی مانند معاملات آنلاین و ارزهای دیجیتال، ریسک های تراکنش را افزایش می دهند که دراینصورت حضور فیزیکی کارت های اعتباری برای معاملات ضروری است. پورتال تجارت الکترونیک بستری است که به وسیله آن خریداران و فروشندگان می توانند در معاملات دیجیتال شرکت کنند؛ سیستم های خدمات ابری فرایند دیجیتالی برای ذخیره داده ها را فراهم کرده اند و سایر سیستم هایی که در توسعه تراکنش دیجیتال وجود دارند.

اینها همه تراکنش دیجیتالی را تشکیل می دهند که با اختراع های جدید در طول سال ها ممکن است توسعه یابند.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان