ایلان ماسک بنیانگذار و مدیر اجرایی SpaceX اکنون با دارایی خالص بیش از 185 میلیارد دلار ثروتمندترین فرد در جهان است و جف بزوس، صاحب آمازون را با ارزش 184 میلیارد دلار در رتبه دوم قرار دارد.

طبق گزارش رسانه ها، صعود ایلان ماسک به اولین ثروتمند جهان بیشتر به دلیل افزایش قابل توجه قیمت سهام شرکت یعنی تسلا است.

بخوانید؛ بهترین تصمیمات تجاری بازیگران هالیوود

جف بزوس از سال 2017 ثروتمندترین فرد جهان بود

ارزش ایلان در ابتدای سال 2020 حدود 27 میلیارد دلار بود. رشد شرکت او به طرز شگفت آوری سریع بوده است. CNBC گزارش داد که رشد سرمایه او بالاترین سرعت را در دهه گذشته داشته است.

جولای گذشته، ایلان ماسک از وارن بافت به عنوان هفتمین فرد ثروتمند جهان پیشی گرفت. پنج ماه بعد ، او از 6 نفر دیگر سبقت گرفت و به ثروتمندترین فرد جهان تبدیل شد.

همچنین بخوانید؛ وارن بافت پول‌های خود را کجا نگه می‌دارد؟

ماسک در طی 12 ماه گذشته بیش از کل دارایی خالص بیل گیتس 132 میلیارد دلار درآمد کسب کرده است.

رشد و افزایش قیمت سهم تسلا دلیل اصلی افزایش ثروت وی بوده است، چرا که قیمت سهام تسلا بیش از 900 درصد در سال گذشته افزایش یافته است.

درآمد اضافی از SpaceX Save translation

SpaceX شرکت دیگری متعلق به ایلان ماسک است که در بازارهای مالی نیز عملکرد خوبی داشته است. با این حال ، بر خلاف تسلا ، SpaceX یک شرکت تجاری عمومی نیست. سال گذشته ، این شرکت دو مأموریت ارسال انسان را به ایستگاه فضایی بین المللی انجام داد. از آنجا که ناسا در سال 2021 ماموریت شاتل فضایی خود را متوقف کرد، شرکت ماسک وارد عرصه شد.

نکته جذاب اینجاست که شرکت فضایی ماسک در سال 2020 به 26 مأموریت سفینه فضایی پرداخته است که بالاترین بالاترین میزان در طول یک سال بوده است.

SpaceX علاوه بر فضا، پیشرفت های مهمی در توسعه Starship نیز ایجاد کرد. به طوری که یک سیستم حمل و نقل برای حمل و نقل مردم به مریخ ، ماه و سایر مقصد های فضایی توسعه یافته است.

ماسک همیشه بر این عقیده است که هدف اصلی وی از راه اندازی SpaceX کمک به بشریت بوده است. وی بودجه این پروژه را در سال 2012 تأمین كرد و قصد داشت قسمت زیادی از دارایی خود را صرف این پروژه كند.

ماسک و بزوس در مورد طبیعت و محیط زیست ایده های مشابهی دارند. هر دوی آنها اظهار داشتند که سیستمهای پرواز فضایی قابل استفاده مجدد برای دستیابی به یک محیط ایده آل برای بشریت حیاتی هستند.

در حالی که با وجود اوضاع پندمیک ناشی از ویروس کرونا در سال 2020 ، فضای تجاری برای تسلا مطلوب باقی مانده است، اما شرکت آمازون بزوس تحت فشارهای مالی بسیار زیادی بوده است.

انتظار می رود ماسک جایگاه ثروتمندترین فرد جهان را برای سال های زیادی حفظ کند.

گردآوری شده در گروه تحریریه دانشنامه مالی سامان