EUR/USD پس از شکست حمایت ۵ ماهه به یک خط حمایتی جدید رسید. این اصلاح به پتانسیل‌های موجود در خارج از مرزهای یورو اشاره دارد، بااین‌حال این جفت ارز نتوانسته سود مناسبی به دست بیاورد و پیش‌بینی می‌شود تا پایان امروز سه‌شنبه روند خنثی را طی کند.

این جفت ارز طی هفته گذشته چند پیپ به سطح حمایتی ۱٫۱۷۱۴ نزدیک شد. این سطح حمایتی از سال ۲۰۰۳ به‌شدت حمایت‌شده و روند در اوایل ۲۰۱۵ حمایت را شکست و پس از دو سال سرانجام در ماه جولای ۲۰۱۷ مقاومت ۱٫۱۷۱۴ را شکست. پس‌ازاینکه روند از سمت حمایت برگشت در پایان روز مثبت معامله شد و یک الگوی شمعی صعودی قوی را در چارت قیمت ثبت کرد. این الگو معمولاً قبل از تغییر روند رخ می‌دهد اما کاهش معاملات در روز سه‌شنبه به دلیل انتظار شروع روند صعودی است.

حمایت EUR/USD ارتباط نزدیکی با مقاومت بسیار مهم شاخص دلار آمریکا DXY در سطح ۹۴٫۰۰ دارد. این ارتباط را به‌راحتی می‌توان در یک نمودار روزانه قیمت مشاهده کرد، این سطح در سه‌ماهه پایانی سال به‌صورت الگوی سر و شانه قرارگرفته است. این سطح ۹۴٫۰۰ در نمودار هفتگی DXY سطح حمایتی قوی‌ای را در سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۶ ایجاد کرد. برخلاف EUR/USD در معاملات DXY فروشندگان وارد بازار شدند و باعث پایین آمدن شاخص از مقاومت شدند.

در صورت شکست حمایت EUR/USD راه برای ادامه روند تا سطح ۱٫۱۶۴۱ و سپس ۱٫۱۶۱۶ که بالاترین سطوح ۲۰۱۶ بودند، هموار می‌شود. بااین‌حال تا زمانی که قیمت بالای ۱٫۱۷۱۴ است از پتانسیل رشد برخوردار خواهد بود. مقاومت این روند در سطح ۱٫۱۸۷۵ است، به‌طوری‌که بر اساس دادهای گذشته یک مقاومت بسیار قوی محسوب می‌شود.

نتایج این هفته مذاکرات بانک مرکزی بر روند قیمت تأثیر خواهد داشت. فدرال رزرو روز چهارشنبه و بانک مرکزی اروپا روز پنجشنبه نتایج مذاکرات را اعلام می‌کنند. با توجه به هدف تورم ۲ درصد این بانک اشاره کرد افزایش این نرخ به سیاست‌های پولی کمکی نخواهد کرد. نتیجه مذاکرات نشان می‌دهد که اعضای بانک مرکزی نگران رشد سریع تورم هستند یا رشد اخیر.

نشست اخیر ECB نشان داد که رشد تولید ناخالص داخلی یک سال گذشته ۲٫۴ درصد، یعنی بالاترین مقدار یک دهه گذشته، بوده است. نرخ سالانه تورم همچنان پایین است و انتظار می‌رود سال آینده نزدیک ۱٫۵ درصد باقی بماند. در این نشست همچنین بیان شد که سیاست‌های پولی برای رسیدن به تورم ۲ درصد ضروری است.

گردآوری و تحلیل: گروه مشاوران مالی سامان