بدون درک مفهوم درآمد، نمی‌توانید در بازار سرمایه پیشروی داشته باشید. همه افراد از مدیران ارشد تا تحلیلگران به اعداد درآمد اشتیاق فراوان دارند. اما درآمد دقیقاً چه چیزی را به ما نشان می‌دهد؟ چرا توجه فعالین بازار را به خود جلب می‌کند؟ مشاوران ما (گروه مشاوران سامان) به این سؤالات و سؤالات بیشتر در ادامه پاسخ می‌دهند، با ما همراه باشید.

درآمد چیست؟

درآمد یک شرکت به زبان ساده، سود آن شرکت است. درآمد فروش محصول و خدمات شرکت را به دست آورید و هزینه‌های تولید محصول و خدمات ر از آن کم کنید، و به این سادگی به مقدار درآمد رسیدید! البته که جزئیات حسابداری بسیار پیچیده‌تر است، اما در تمامی اصطلاحات مالی چیزی که واقعاً اندازه‌گیری می‌شود این است که یک شرکت چقدر پول می‌سازد. بخشی از سردرگمی به وجود آمده در درک درآمد به دلیل مترادف‌های بسیار زیاد آن است. اصطلاحات سود، خالص دریافتی، خط نهایی و درآمد همگی به یک موضوع اشاره می‌کنند.

درآمد (سود) هر سهم EPS

برای مقایسه درآمد شرکت‌های مختلف، سرمایه‌گذاران و تحلیلگران اغلب از نسبت درآمد به ازای هر سهم استفاده می‌کنند. برای محاسبه EPS می‌توانید درآمد سهامداران را کنار بگذارید و مقدار آن را به تعداد سهام تقسیم کنید. می‌توانید از EPS به‌عنوان یک شاخص سرانه جهت توصیف وضعیت درآمدی استفاده کنید. ازآنجاکه تعداد سهام منتشرشده شرکت‌ها با یکدیگر متفاوت است، مقایسه درآمد شرکت‌ها به‌تنهایی سود تولیدشده به ازا هر سهم را نشان نمی‌دهد پس به شاخص EPS برای یک مقایسه معتبر نیاز داریم.

برای مثال دو شرکت AAA و BBB را در نظر بگیرید. درآمد هردوی آن‌ها یک‌میلیون است. اما تعداد سهام AAA یک‌میلیون است درحالی‌که BBB تنها ۱۰۰ هزار سهم منتشر کرده است. EPS شرکت AAA برابر با ۱ و EPS شرکت BBB برابر با ۱۰ است. پس درآمد سهام‌داران شرکت BBB بالاتر است.

فصل درآمد

فصل درآمد معمولاً به چهار بخش تقسیم می‌شود. شرکت‌های تجاری که در بازار سرمایه فعالیت می‌کنند باید گزارش‌های مالی خود را در اختیار عموم قرار دهند، این گزارش‌ها در بازار مالی ایران در سامانه کدال منتشر می‌شود. هر شرکتی تقویم مالی خود را دارد.

مهم است به یاد داشته باشید که سرمایه‌گذاران به همه نتایج مالی نگاه می‌کنند، ممکن است حدس زده باشید که EPS مهم‌ترین مقدار محاسبه‌شده در یک‌فصل مالی است و بیشترین توجه را به خود جلب می‌کند. قبل از انتشار گزارش درآمدی، تحلیلگران مقدار درآمد را تخمین می‌زنند سپس این مقادیر تخمینی در برآوردهای مالی (سود پیش‌بینی‌شده شرکت) منتشر می‌شود.

زمانی که سود محقق شده از سود تخمینی بیشتر می‌شود قیمت سهامِ شرکت روندی صعودی در پیش می‌گیرد و برعکس، اگر سود محقق شده کمتر از سود پیش‌بینی‌شده باشد نتایج ناامیدکننده خواهند بود و ارزش سهام افت می‌کند. همه این‌ها برای پیش‌بینی روند آتی سهام است.

چرا سرمایه‌گذاران به درآمد توجه می‌کنند؟

سرمایه‌گذاران به درآمد توجه بسیاری دارند، زیرا قیمت تمام‌شده سهام را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد. درآمد بالا باعث رشد قیمت سهام می‌شود (و برعکس). گاهی اوقات یک شرکت با سهام گران خود ممکن است پول زیادی تولید نکند، اما افزایش قیمت آن به این دلیل است که سرمایه‌گذاران به سودده بودن شرکت در آینده امیدوارند، البته که هیچ تضمینی وجود ندارد شرکت انتظارات فعلی سرمایه‌گذاران را برآورده سازد.

هنگامی‌که یک شرکت به رونق اقتصادی می‌رسد، همه سرمایه‌گذاران در رابطه با چشم‌انداز شرکت هیجان‌زده می‌شوند و قیمت سهام آن رشد می‌کند. اما اگر باگذشت زمان سود شرکت به مقدار پیش‌بینی‌شده نرسد، قیمت سهام قطعاً سقوط خواهد کرد.

زمانی که شرکت به سودآوری می‌رسد دو راه پیش رو دارد. راهکار اول اینکه محصولات و خدماتش را توسعه و ارتقاء دهد. و راهکار دوم اینکه سود باقی‌مانده را در قالب سود تقسیمی به سهامداران بپردازد یا به آن‌ها حق اختیار خرید سهام بپردازد. به همین سادگی است! در مورد راهکار اول شما به‌عنوان سهامدار به مدیران ارشد اعتماد می‌کنید که پول را برای سودآوری بیشتر شرکت خرج می‌کنند. و در مورد راهکار دوم شما پول خود را سریعاً دریافت می‌کنید. به‌طورمعمول شرکت‌های کوچک سعی می‌کنند سود باقی‌مانده را برای سودآوری بیشتر سرمایه‌گذاری کنند درحالی‌که اکثر شرکت‌های بزرگ سود را بین سهامداران تقسیم می‌کنند. لزوماً هیچ‌یک از راهکارها از دیگری بهتر نیست، اما هردو از یک ایده شکل‌گرفته‌اند؛ درآمد به بازده سرمایه‌گذاری سهامداران تبدیل می‌شود.

جمع‌بندی

درآمد به معنای سود است، یعنی پولی که شرکت می‌سازد. اغلب با نسبت EPS اندازه‌گیری می‌شود، EPS یکی از مهم‌ترین شاخص‌های مالی است. گزارش‌های مالی ۴ بار در طول سال منتشر می‌شوند. درنهایت اینکه گزارش درآمدی خوب باعث افزایش ارزش سهام در بازار می‌شود.

منبع

گروه مشاوران سامان