بخش تکنولوژی شامل همه چیز است، از شرکت های بزرگی که همه می شناسیم، تا بازیکنان بزرگ و کوچک که عمدتاً در پشت صحنه فعالیت می کنند. این گروه همچنین میزبان شرکت های نوظهور، شرکت های نوپا و برند های میلیارد دلاری خانگی است.

به معنای گسترده تر، این گروه شامل سهام مربوط به تحقیق و توسعه، تولید و توزیع کالاها یا خدمات مبتنی بر فناوری است. یعنی همه موارد زنجیره تامین، از کامپیوتر گرفته تا نرم افزار، تلویزیون و وب سایت. سخت افزار دستگاه فیزیکی – رایانه، تلویزیون، تلفن هوشمند و غیره، همچنین نرم افزار کد رایانه و سیستم عامل هایی است که باعث کارکرد این دستگاه ها می شوند.

سهام فناوری فرصت های زیادی را به سرمایه گذاران ارائه می دهد.

این بازدهی بالا به این معنی نیست که بخش فناوری بدون ریسک است. فناوری به سرعت تغییر می کند و پیشرانان بازار یک بار هم می توانند به سرعت عقب بیفتند، یا حتی از رده و بازی خارج شوند. علاوه بر این، شرکت های نوظهور امیدوار کننده ممکن است سر و صدای زیادی ایجاد کنند و به سرعت محو شوند.

بخش تکنولوژی بازارهای مالی جهانی یک فضای هیجان انگیز است که شامل گرایش هایی از هوش مصنوعی (AI)، تلفن های هوشمند، بلاکچین، فن آوری های خودروهای بی سرنشین، اینترنت اشیا و موارد دیگر. این منطقه پر از فرصت است، اما همچنین دارای ریسک نیز است.

بازده ممکن است متفاوت باشد

وقتی به روند ده ساله بخش فناوری نگاه می کنید، بازده آن بسیار متفاوت است. این گروه در سال 2009 و 2017 در رده اول تمام بخشهای بازارهای جهانی قرار داشت اما عملکرد متوسط همه بخشها در چهار سال از ده سال کمتر بود.

زمینه های سرمایه گذاری

فناوری اصطلاحی گسترده است: این فناوری بسیار فراتر از سهام عادی فناوری گسترش یافته است، از جمله شرکت های رایانه ای مانند اپل (NASDAQ: AAPL)، مایکروسافت (NASDAQ: MSFT)، IBM (NYSE: IBM) و سایر شرکت های بزرگ. آنها در بخشهای مختلف دیگری نیز فعالیت می کنند که همه بخشی از بازار فناوری هستند، از جمله:

  • هوش مصنوعی (AI): این جایی است که کامپیوترها وظایفی را انجام می دهند که ممکن است به طور سنتی به مغز انسان احتیاج داشته باشند. هوش مصنوعی همچنین شامل یادگیری عمیق و یادگیری ماشینی است. Alexa آمازون ممکن است معروف ترین هوش مصنوعی باشد، اگرچه Watson از IBM نیز مورد توجه بسیاری از رسانه ها قرار گرفته است.
  • تلفن های هوشمند: در حالی که اپل و سامسونگ این فضا را پیس می برند، بازیکنان ثانویه زیادی هستند که قطعات، نرم افزار، برنامه و تلفن را تولید می کنند. “تلفن هوشمند” نوعی نام جذاب برای گوشی هایی است که می تواند برنامه ها، اپلیکیشن ها و تقریباً هر کار دیگری را که کامپیوتر قادر به انجام آن است، اجرا کند.
  • بلاکچین: بلاکچین تبلیغات زیادی داشته چرا که این فناوری پشت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال است ولی در واقع چیزی فراتر از یک روش پرداخت جایگزین است. بلاکچین “دفتری دیجیتال، توزیع پول و غیرمتمرکز است که به اکثر ارزهای دیجیتال متصل است که وظیفه ثبت همه معاملات را بدون نیاز به واسطه مالی دارند.
  • خودروهای بدون سرنشین: شرکت هایی از جمله پیشرانان فناوری مانند شرکت Alphabet (NASDAQ: GOOGL) زیرمجموعه Waymo، تسلا، و بیشتر تولیدکنندگان بزرگ خودرو در حال ایجاد اتومبیل های بدون سرنشین هستند. در اکثر کشورها استفاده از این خودروها قانونی نیست اما برخی از فناوری های کمک راننده از قبل وارد بازار شده اند.
  • رایانه و نرم افزار: این شرکت ها سازنده لپ تاپ، دسک تاپ و تبلت و نرم افزار هستند که آنها را اجرا می کنند. این بخش همچنین شامل پخش کننده هایی مانند Intel (NASDAQ: INTC) و Advanced Micro Devices است که تراشه ها و پردازنده های کامپیوترها را تأمین می کنند.
  • اینترنت: به شرکت هایی مانند Alphabet’s Google، Microsoft’s Bing و MSN، Twitter و Verizon’s Yahoo، در کنار شرکت هایی مانند Yelp فکر کنید که محصولات کاملاً دیجیتالی ارائه می دهند. اکثر این شرکت ها معمولاً از بخش تبلیغات کسب درآمد می کنند.
  • اینترنت اشیا (IoT): اینترنت اشیا شبکه دستگاههای متصل به یکدیگر و ابر است – اینترنت عمومی که امکان ایجاد ارتباط بین سیستمهای دور را فراهم می کند. از یک ترموستات هوشمند که می تواند درجه حرارت در خانه شما را تنظیم کند تا تجهیزات پزشکی پیچیده ای که می تواند تعمیرات خود را سفارش دهند را شامل می شود.
  • Cloud: Cloud سیستمی برای ذخیره سازی رایانه است که اجازه می دهد اطلاعات و خدمات توسط دستگاه ها از هرجای دیگر قابل دسترسی باشند.