زمانی که از دبیرستان فارغ التحصیل می شوید، گزینه های متنوعی در اختیار شما قرار می گیرد. شما ممکن است قصد داشته باشید که به دانشگاه بروید یا اینکه تمام وقت مشغول کار باشید. شما ممکن است تصمیم بگیرید که به سربازی بروید یا اینکه می خواهید یک سال مرخصی بگیرید تا تصمیم بگیرید که با زندگی خود چه کاری انجام دهید. والدین شما ممکن است مایل باشند به شما در تنظیم برنامه های مالی کمک کنند یا از شما انتظار می رود که اکثر هزینه های خود را به عهده خود بگیرید. در ادامه این مقاله 10 نکته مالی آورده شده است که می تواند راهنمای مالی شما بعد از اتمام دوره مدرسه باشد.

تنظیم بودجه

اولین کاری که باید انجام دهید تنظیم بودجه است. اگر قصد رفتن به دانشگاه را دارید، باید هزینه های دانشگاه و تحصیل خود را وارد کنید و بودجه مختص به دانشگاه را ایجاد کنید. اگر قصد ورود به بازار کار دارید، باید تخمین بزنید که هزینه زندگی شما چقدر است و چه مبلغی را برای سپرده گذاری برای اجاره یک آپارتمان پس انداز کرده اید. همچنین باید هزینه هایی مانند آب و برق، لباس، غذا و تفریح را نیز در نظر بگیرید.

هزینه های خود را در اولویت قرار دهید

تنها داشتن بودجه کافی نیست تا شما را به سمت اهداف مالی خود سوق دهد. مهم این است که هزینه های خود را در اولویت قرار دهید تا از نظر مالی رو به جلو حرکت کنید. اهداف کوتاه مدت مانند پس انداز برای رهن آپارتمان و یا پیش پرداخت خودرو را تعیین کنید و مطمئن باشید که برای این کار پول کنار می گذارید. هزینه های آینده تحصیلی را در نظر بگیرید و مطمئن باشید که به اندازه کافی پس انداز می کنید تا بتوانید آن را تأمین کنید. کمک هزینه های تحصیلی و وام های دانشجویی شما تمام هزینه های دانشگاه شما را پوشش نمی دهد.

داشتن اعتبار

مهم است که اکنون اعتبار بانکی خود را تأسیس کنید. پرداخت به موقع وام خودرو یا آپارتمان می تواند به شما در انجام این کار کمک کند.

بیمه را در نظر داشته باشید

وقتی در دبیرستان بودید، تحت پوشش بیمه والدین خود بودید. مهم است که به محض فارغ التحصیلی مطمئن شوید که از پوشش بیمه مناسب برخوردار هستید. والدین شما ممکن است مایل باشند شما را در پوشش بیمه درمانی خود نگهدارند در حالی که شما در مدرسه هستید، بنابراین ابتدا با آنها مشورت کنید.

برای آینده خود برنامه ریزی کنید

اگر برنامه مالی ایجاد نکنید، به احتمال زیاد وقتی می خواهید قدم بعدی را بردارید آماده نخواهید بود. این می تواند شامل مواردی مانند خرید ماشین، خرید خانه یا ازدواج باشد. اگرچه این اتفاقات ممکن است در آینده ای دور به نظر برسند، اما اکنون می توانید برای آنها برنامه ریزی کنید.

مراقب خودتان باشید

هزینه های پیش بینی نشده همیشه وجود دارند – از تعمیرات اتومبیل گرفته تا صورتحساب های پزشکی. در نهایت شما مسئول این هزینه ها هستید. حساب پس انداز اضطراری می تواند به شما کمک کند تا موارد غیر منتظره را پوشش دهید و فشار را از روی خود بردارید.

برای دانشگاه برنامه ریزی کنید

تکمیل مدرک دانشگاهی یا ادامه تحصیلات تکمیلی می تواند آینده مالی شما را بهبود بخشد. اگر قصد رفتن به دانشگاه را ندارید، باید سایر گزینه های آموزشی را بررسی کنید یا راه های دیگری را برای دستیابی به موفقیت در حرفه خود بیابید.

به بازنشستگی فکر کنید

اگر تمام وقت کار می کنید، زمان خوبی برای شروع برنامه ریزی بازنشستگی است. به داشتن بیمه تامین اجتماعی فکر کنید و با کارفرمای خود در این رابطه صحبت کنید. هزینه این بیمه از فیش حقوقی ماهانه شما کسر می شود.