تکنولوژی مالی یا فینتک چیست؟

از عنوان تکنولوژی مالی  Fintech به منظور توصیف فناوری جدیدی استفاده می شود که به دنبال بهبود و اتوماسیون تحویل و استفاده از خدمات مالی است. در تعریف اصلی، Fintech  به منظور کمک به شرکت ها، صاحبان مشاغل و مصرف کنندگان در خصوص استفاده بهتر از نرم افزارهای تخصصی مالی تلفن های هوشمند و الگوریتم هایی که در رایانه ها و به طور فزاینده ای درحال توسعه می باشند، به کار برده می شود. به این ترتیب که با تسهیل عملیات و فرآیندهای مالی کیفیت و مدیریت زندگی بهتر می شود. فینتک ترکیب دو واژه finance و Technology است.

در زمان ظهورِ Fintech ، این واژه برای توصیف تکنولوژی back-end سیستم های اجرا شده موسسات مالی به کار برده می شد. از آن زمان تا امروز تغییرات زیادی صورت گرفته است و این واژه بیشتر بر ارائه خدمات مالی نوین و مشتری محوری تمرکز دارد. فینتک امروزه صنایع زیادی از جمله آموزش، بانکداری، مدیریت سرمایه گذاری، جمع آوری کمک های مردمی، مدیریت ثروت، خرید و فروش مسکن و سایر موراد مرتبط را شامل می شود.

 Fintech  همچنین شامل توسعه و استفاده از ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین می شود. اگرچه واژه فینتک بسیار به چشم میخورد اما همچنان بیشترِ مبلغ سرمایه در بانکداری سنتی سرمایه گذاری شده است.

درک مفهوم فینتک

به طور کلی، اصطلاح “Fintech  ” می تواند در خصوص هرگونه نوآوری در نوع معاملات از تجارت و اختراع ارز دیجیتال گرفته تا حسابداری در بلاکچین کاربرد داشته باشد. با این حال، از زمان انقلاب اینترنت و توسعه تلفن های هوشمند و رایانه ها، Fintech   رشد نمایی زیادی را تجربه کرده است. Fintech  در ابتدای امر به بانک هایی که رایانه داشتند اطلاق می شد اما اکنون انواع گسترده ای از تکنولوژی های مدرن مالی را توصیف می کند.

اکنون Fintech  انواع فعالیت ها و خدمات مالی، مانند انتقال پول، واریز پول با تلفن هوشمند، درخواست اعتبار بانکی، شروع سرمایه گذاری، کمک های مردمی و بطور کلی هر خدمت مالی آنلاین را شامل می شود. براساس شاخص پذیرش Fintech EY در سال 2017، یک سوم کاربران بانکی حداقل از دو یا چند سرویس Fintech   استفاده می کنند و مابقی آنها از تاثیر فینتک بر زندگی خود کاملاً آگاه هستند.

ویژگی های کلیدی

  • Fintech به ادغام فناوری و مالی توسط شرکتهای مالی و بانکداری به منظور بهبود استفاده از خدمات مالی و تحویل محصولات مالی به مشتریان اشاره دارد.
  • بازارهای جدید مالی با استفاده از این تکنولوژی ایجاد شده اند.
  • شرکت های نوپا با استفاده از فینتک هزینه های عملیاتی خود را کاهش می دهند.
  • بودجه این بخش در حال افزایش است.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان