Fintech چیست؟

Fintech برای توصیف تکنولوژی نوین خدمات مالی مورد استفاده قرار می گیرد که به دنبال بهبود و خودکارسازی تحویل و استفاده از خدمات مالی است. در اصل، Fintech برای کمک به شرکت ها، صاحبان کسب و کار و مصرف کنندگان به منظور مدیریت بهتر عملیات مالی با بهبود و استفاده از نرم افزار و الگوریتم های تخصصی که در رایانه ها و گوشی های هوشمند مورد استفاده قرار می گیرد، معرفی شده است. کلمه Fintech، ، ترکیبی از “financial technology” است. (همچنین بخوانید؛ تراکنش دیجیتال چیست؟).

زمانی که Fintech در قرن بیست و یکم ظهور پیدا کرد، در ابتدا توسط سیستم های back-end موسسات مالی به کار گرفته شد. از آن زمان تا به حال، خدمات این تکنولوژی بیشتر بر محور مصرف کننده نهایی متمرکز شده است، بنابراین تعاریف مشتری محور بیشتری در خدمات شکل گرفته است. Fintech گسترش یافته تا شامل نوآوری های تکنولوژیک در بخش مالی و بخش اتوماسیون آن از جمله پیشرفت سواد مالی، مشاوره و آموزش، و همچنین بهبود مدیریت ثروت، وام دهی و قرض گرفتن، بانکداری، تامین مالی ، انتقال پول / پرداخت، مدیریت سرمایه گذاری و سایر حوزه های مالی شود.

Fintech همچنین شامل توسعه و استفاده از کریپتوکارنسی و ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین است. این بخش از Fintech ممکن است بیشترین عناوین را در خود داشته باشد؛ پول بزرگ هنوز در صنعت بانکداری سنتی جهانی است.

شناخت Fintech

به طور گسترده، اصطلاح “تکنولوژی مالی” می تواند به هر نوآوری در مورد نحوه تعامل افراد با کسب و کار، از اختراع پول دیجیتال تا حسابداری اینترنتی، اعمال شود. از زمان انقلاب اینترنت و انقلاب تلفن همراه دارای اینترنت / تلفن هوشمند، تکنولوژی شاهد رشد انفجاری بوده است، و Fintech، که در ابتدا به تکنولوژی رایانه مرتبط با باجه های بانک یا شرکتهای معاملاتی محدود بوده است، در حال حاضر در انواع مختلف حوزه های تکنولوژیک فردی و شرکتی وارد شده است.

Fintech در حال حاضر به انواع مختلف فعالیت های مالی مانند انتقال پول، پرداخت پول با گوشی های هوشمند، دریافت اعتبار بانکی، تامین مالی برای استارت آپ یا مدیریت سرمایه های فردی، بدون کمک فرد گفته می شود. طبق گفته EY’s 2017 Fintech Adoption Index، یک سوم مصرف کنندگان از حداقل دو یا چند سرویس Fintech استفاده می کنند و این مصرف کنندگان از نقش اثربخش و فزاینده Fintech به عنوان بخشی از زندگی روزانه خود آگاه هستند.

Fintech در عمل

بیشترین بحث و جریان مالی درخصوص شرکت های Startup فینتک است که ویژگی های مشابه دارند؛ آنها طراحی شده اند تا سیستم سنتی مالی را با سرعت و چابکی و خدمات بهینه تر خود تهدید کنند و به چالش بکشند.

برای مثال، Affirm قصد دارد با ارائه پیشنهاد وام های سریع و مطمئن با بازپرداخت کوتاه مدت جهت خرید به مصرف کنندگان نهایی، شرکت های ارائه دهنده کارت اعتباری را از فرآیند خرید آنلاین حذف کند. در حالی که نرخ بازپرداخت می تواند بالا باشد، Affirm اما ادعا می کند که راه را برای مصرف کنندگانی با اعتبار ضعیف یا بدون اعتبار برای دریافت وام مطمئن و همچنین ایجاد تاریخچه اعتباری باز خواهد کرد.

چشم انداز گسترش Fintech

تا کنون، موسسات مالی، خدمات مختلفی را تحت یک چتر ارائه می کردند. دامنه این خدمات طیف وسیعی از فعالیت های بانکی سنتی تا خدمات وام و اعتباری را شامل می شود. Fintech در قالب اصلی خود، این خدمات را به صورت فردی و جداگانه ارائه می دهد. ترکیبی از راهکارهای ساده با تکنولوژی، شرکت های Fintech را قادر می سازد که کارایی بیشتری داشته باشند و هزینه های مربوط به هر تراکنش را کاهش دهند.

اگر یک کلمه وجود داشته باشد که شرح دهد چقدر نوآوری های فینتک بر سیستم سنتی از بانکداری، معامله در بازارهای مالی تا مشاوره مالی تاثیر گذاشته است، آن کلمه تخریب است، چرا که به یکباره محصولات و خدمات مالی از دفاتر، متصدی باجه و سیستم های کامپیوتری قدیمی به سمت موبایل های هوشمند رفته اند و از شرکت های بزرگ مالی به سمت شرکت های نوپا و استارت آپ نقل مکان کردند. به طور مثال برنامه همراه تریدر، معامله گر را قادر می سازد تا به راحتی از تلفن همراه خود در بازار بورس تهران اقدام به خرید و فروش سهام کند. همچنین از اپلیکیشن هایی نظیر آپ می توان به راحتی اقدام به خرید و یا پرداخت اقساط انوع بیمه های فردی کرد.

با این حال بانک های سنتی بیشترین سرمایه گذاری را در این بخش انجام داده اند تا سهم بیشتری از این تکنولوژی جدید داشته باشند.

منبع گروه مشاوران مالی سامان