خلاصه ای در مورد Futures و Forward

هردو قرارداد، توافقی برای خرید و فروش یک دارایی مشخص با قیمت تعیین شده در یک تاریخ معلوم در آینده هستند. با این حال، قراردادهای forward در زمان سررسید، تسویه می شوند اما قراردادهای futures به صورت روزانه تسویه می شوند.

هر دو قرارداد، اساساً عملکرد مشابهی دارند، با این حال، جزئیات خاص هر یک از آنها متفاوت است.

ویژگی های کلیدی

  • هر دو قرارداد forward و futures شامل یک توافق بین دو طرف معامله برای خرید و فروش دارایی در یک قیمت مشخص با یک تاریخ معلوم می باشند.
  • قرارداد forward یک توافقنامه خصوصی است ( در بازارهای Over-the-counter (OTC) معامله می شوند) که در زمان سررسید حل و فصل می شود.
  • یک قرارداد futures در بازارهای بورس معامله می شود و به صورت روزانه settled می شود.
  • قرارداد forward عموماً به منظور کاهش و پوشش ریسک نوسانات قیمت دارایی مالی استفاده می شود، درحالی که futures به منظور سفته بازی و کسب سود در بازارهای مالی به کار برده می شود.

قراردادهای Forward

قرارداد Forward توافقی است بین خریدار و فروشنده برای خرید یک دارایی در آینده. قیمت دارایی زمانی تعیین می شود که قرارداد تهیه شده باشد. قراردادهای Forward یک تاریخ تعیین شده دارند – همه آنها در پایان قرارداد تسویه می شوند. (همچنین بخوانید؛ ابزارهای مشتقه چگونه قیمت‌گذاری می‌شوند؟)

این قراردادها در بازارهای فرابورس یا OTC معامله می شوند و در بازارهای بورس کاربردی ندارند. به همین دلیل است که اینگونه از قراردادها فاقد الزامات سختگیرانه هستند.

بسیاری از معامله گران و سرمایه گذاران از قراردادهای Forward برای کاهش نوسانات قیمت یک دارایی استفاده می کنند. از آنجا که شرایط قرارداد زمانی که قرارداد اجرا می شود، تعیین می شوند، قرارداد Forward به نوسانات قیمت سهام نمی پردازد. بنابراین اگر دو طرف توافق خود را مبنی بر معامله 1000 واحد گندم با قیمت 5 سنت اعلام کنند، در زمان تغییر قیمت هم نمی توانند قرارداد خود را لغو کنند. این قرارداد همچنین تضمین می کند که دارایی تعیین شده در زمان مشخص با قیمت مشخص به طرف دیگر معامله تحویل داده خواهد شد.

به دلیل ماهیت این قرارداد، Forward فاقد دسترسی آسان برای سرمایه گذاران است. همچنین پیش بینی قیمت این قرارداد اغلب بسیار دشوار است. (به منظور آشنایی با روش پیش بینی قرار دادهای آتی می توانید فایل آموزشی را از اینجا دانلود کنید). دلیل این امر آن است که شرایط قرارداد به صورت عمومی منتشر نمی شود. باتوجه به نوع بازاری که Forward در آن قراردارد، شاهد ریسک counterparty یا طرف قرارداد هستیم، به این معنی که یکی از طرفین ممکن است به تعهدات خود عمل نکند.

قراردادهای Futures

قراردادهای Futures مانند قراردادهای Forward شامل یک توافق برای خرید و فروش دارایی در یک قیمت خاص در یک تاریخ آتی هستند. با این وجود شامل برخی تفاوت های عمده هستند.

اول اینکه قرارداد های Futures که در بازارهای جهانی با عنوان Futures شناخته می شوند، به صورت روزانه در بازار تعیین می شوند، یه این معنی که تغییرات روزانه در پایان هر روز در قرارداد ثبت می شوند. علاوه براین، Futures ها می توانند در طیف وسیعی از تاریخ های آتی تسویه شوند.

از آنجا که Futures در بازارهای بورس معامله می شوند، پس تضمینی برای نقد شوندگی و اجرای تعهدات آنها وجود دارد. Futures بر روی شاخص سهام، سهام، کامودیتی ها و ارزها وجود دارد. محبوب ترین دارایی قراردادهای آتی شامل محصولاتی مانند گندم و ذرت و نفت و گاز است.

(همچنین بخوانید؛ راهنمای مبتدیان در معاملات فلزات گرانبها).

نقدینگی در بازار قراردادهای Futures بسیار بالا است و به سرمایه گذاران امکان ورود و خروج را در هر زمان ممکن می دهد.

این قرارداد عموماً توسط سفته بازان انجام می شود، به طوری که به قراردادی که پیش بینی رشد قیمتی از آن را دارند وارد می شوند. این قرادادها عموماً قبل از زمان سررسید بسته می شوند. در این حالت تسویه به صورت مبادله پول نقد انجام می شود. (همچنین بخوانید؛ بازار ابزارهای مشتقه چقدر بزرگ است؟).

منبع: گروه مشاوران مالی سامان