کانادا دومین کشور بزرگ دنیا با مساحتی بالغ بر ۳٫۸ میلیون مایل مربع است. حدود ۳۵ میلیون نفر در کانادا زندگی می کنند و باتوجه به تولید ناخالص داخلی GDP 1.99 تریلیون دلاری، این کشور یکی از بزرگترین اقتصادهای جهان را دارا است. تنوع اقتصادی کلید موفقیت کانادا است: زمانی که یک بخش از کشور به لحاظ اقتصادی رنج می برد، بخش دیگر پررونق است. (همچنین بخوانید؛ تولید ناخالص داخلی یا GPI).

نفت و گاز

صنعت نفت و گاز بخش بزرگی از اقتصاد کانادا را به خود اختصاص داده است و از زمان کاهش قیمت نفت در اواخر ۲۰۱۴ تا کنون، در وضعیت بسیار ضعیفی قرار گرفته است. کانادا در حال حاضر سومین دربردارنده نفت جهان است که بیشتر آنها به صورت خام و ماسه ای هستند. نفت در سراسر کانادا وجود دارد، به طوری که بزرگترین ذخایر نفتی در استان های غربی بریتیش کلمبیا، آلبرتا و ساسکاچوان و همچنین در سرزمین های شمالی وجود دارد. نفت همچنین در نزدیکی استان های نیوفاندلند و نوا اسکوشیا یافت می شود.

آلبرتا استان نفت است. ماسه های نفتی Athabasca هنوز بسیار از اوج تولید خود فاصله دارند، با این وجود، آلبرتا با دریافت حق امتیاز فروش هر بشکه نفت خام، ۳۰ درصد از درآمد های خود را به تولید و فروش نفت اختصاص داده است. این سهم ۳۰ درصدی از درآمد هشدار دهنده است به طوری که انتظار می رود که کاهش قیمت نفت خام موجب بحران بودجه شود. علاوه بر تولید نفت، استان های غربی نیز به صنایع مرتبط با نفت وابسته اند. از صنایع اکتشاف تا پتروشیمی و تولید پلاستیک، کانادا مقدار زیادی از پول های خود را از نفت بدست می آورد. دو شهر بزرگ ایالت آلبرتا – ادمونتون و کلگری – خانه صدها ایستگاه نفتی و آزمایشگاهی هستند. در زمین های شمالی، شهرها فقط به دلیل حمایت صنعت نفت و گاز ایجاد شده اند.

کانادا حدود ۱٫۷۵ میلیون بشکه از ۲٫۷۵ میلیون بشکه تولید شده در روز را صادر می کند. اکثر این صادرات از طریق خط لوله های مختلف به ایالات متحده انجام می شود و کانادا امیدوار است که صادرات نفت در بازارهای جدید را نیز توسعه دهد؛ این امر می تواند منجر به تولید و گسترش لوله های حمل نفت در دریای خلیج شمالی شود. برای مطالعه سایر مطالب مرتبط، اینجا کلیک کنید.

انرژی

نفت و گاز تنها منبع تولید درآمد در کانادا نیستند. این کشور همچنین دارای ذخایر عظیم زغال سنگ در استان های غربی بریتیش کلمبیا، آلبرتا و ساسکاچوان است که به کشورهای آسیایی صادر می کند. استان کبک دارای اورانیوم و سایر معادن معدنی است و آلبرتا، کبک، نوا اسکوشیا و جزیره پرنس ادوارد نیز خانه بسیاری از مزارع بادی هستند.

بااین حال، بیشترین انرژی تولید کننده پول، از یک منبع تجدید پذیر می آید؛ انرژی برق آبی. سایت های آبی در هر استان به جزء جزیره پرنس ادوارد یافت می شوند و در حالی که بسیار ارزان توسط کانادایی ها خریداری و استفاده می شود، برخی استان ها، مقدار بیشتری نسبت به مصارف داخلی خود را صادر می کنند. برای مثال، کبک، برق را به ورمونت، ماساچوست و نیویورک صادر می کند، علاوه بر این به سایر استان ها نیز برق را می فروشد. شمال غربی اقیانوس آرام و غرب نیز انرژی برقابی را وارد می کند. همچنین بخوانید؛ انرژی پاک و افزایش فشار بر گاز طبیعی.

تولید

دلار کانادا در بسیاری از مواقع سیر نزولی را نسبت به USD تجربه کرده است. دلار ضعیف خبر خوبی برای بخش تولیدی کانادا است که تولید مواد غذایی، ماشین آلات، وسایل نقلیه موتوری و هوافضا را در اختیار دارند.

استان مرکزی انتاریو حداقل ۵۰ سال است که خودروهایی برای GM ، Ford و Chrysler را طراحی و تولید می کند، به طوری که دیترویت را به صنعت خودرو سازی کانادا متصل کرده است، صنعتی که سهم ۲۵ درصدی از کل صادرات کانادا را دارا است.

توریست

کانادا دومین کشور بزرگ جهان است که دارای جغرافیا، تاریخ و فرهنگ بسیار متنوع است. این تنوع و همچنین میزبانی سه بازی المپیک و داشتن ۱۷ سایت میراث جهانی یونسکو، به این معنی است که برای هر فرد، موضوع قابل توجهی در کانادا وجود دارد. در سرزمین های شمالی، بازدید کنندگان می توانند شفق شمالی را ببینند و زمین های یخ قطبی را تجربه کنند. مسافران همچنین می توانند از ونکوور، کوه های پرشیب، پارک های دایناسور، جشنواره ها و موزه ها در سراسر استان های غربی بازدید کنند. در استانهای مرکزی و شرقی، گردشگران میتوانند از مکانهای تاریخی، آبشار نیاگارا، مونترال، کبک، و اتاوا، و همچنین صدها موزه و جشنواره بازدید کنند. پارک های ملی نیز در سراسر کشور وجود دارد که برای مسافران دوستدار طبیعت ارزش دارند.

صنعت گردشگری کانادا ۶۱۸،۰۰۰ نفر را استخدام کرده است و هر ساله ۱۶٫۶ میلیون بازدید کننده را پشتیبانی می کند. با رشد۸۴ میلیارد دلار درآمد و ۳۳ میلیارد دلاری افزایش تولید ناخالص داخلی کانادا، صنعت توریست بیش از ۱٫۸۰ درصد از کل اقتصاد را تشکیل می دهد.

سایر صنایع

مزارع بسیار واضح حومه کانادا به استثناء سرزمین های شمالی را پوشش می دهند. مزارع کانادایی، عرضه دانه ها، میوه ها و سبزیجات را به همراه عرضه گاو برای افزایش لبنیات و گوشت را رونق می دهند. محصولات کشاوری در نهایت به سایر محصولات تبدیل می شوند. کانادا همچنین تولید کننده بزرگ عسل و شربت افرا است و درصد زیادی از محصولات کشاورزی و محصولات جانبی کانادا به طور سالانه صادر می شود.

با وجود اینکه ماهیگیری تنها منبع اقتصادی برای بسیاری از جوامع ساحلی است، اما صنعت ماهیگیری برای اکثر کانادایی ها ناشناخته است. صنعت ماهیگیری این کشور ۸۰،۰۰۰ نفر را جذب کرده و موجب رشد ۶٫۸ میلیارد دلاری اقتصاد شده است.

سرانجام، دولت تامین کننده اصلی آموزش و پرورش و مراقبت های بهداشتی در کشور است. تحصیلات تا دبیرستان، کم وبیش رایگان است و تحصیلات دوره متوسطه نیز رایگان و یا با کمک هزینه تحصیلی انجام می شود. دولت به عنوان یک کارفرمای عمده در هر استان، درآمد ثابت را برای حدود ۲۱ درصد از کانادایی ها تضمین می کند.

جمع بندی

با وجود یک اقتصاد متنوع و طرح های اقتصادی قوی برای آینده، تورم کانادا در حال حاضر تنها ۱ درصد است. اگر یک توریست با هدف آشنایی با راهکارهای تولید پول به کانادا سفر کند، در تعداد و تنوع آنها غرق خواهد شد.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان