نرخ مبادله یک ارز در مقابل ارز دیگر چقدر هزینه دارد. نرخ ارز در هر هفته به‌طور مداوم تغییر می‌کند زیرا ارزها به‌طور فعال معامله می‌شوند. این نرخ به سمت بالا یا پایین درحرکت است، درست مانند سایر دارایی‌ها (طلا، سهام و…). قیمت بازاری یک جفت ارز (به‌طور مثال چند دلار آمریکا برای خرید یک دلار کانادا لازم است) از قیمت دریافتی بانک‌ها متفاوت است. در اینجا به این نکته می‌رسیم که چگونه نرخ ارز کار می‌کند و چگونه می‌توان دریافت که یک معامله خوب انجام داده ایم.

پیدا کردن نرخ ارز بازار

معامله گران و مؤسسات مالی اقدام به خریدوفروش ارز در ۲۴ ساعت شبانه‌روز می‌کنند. برای اینکه یک معامله صورت گیرید باید یک ارز در مقابل ارز دیگر مبادله شود. برای خرید پوند انگلیس GBP به‌طور مثال، باید یک ارز دیگر برای خرید آن استفاده شود. هر ارزی که برای خرید استفاده شود یک جفت ارز را تشکیل می‌دهد. اگر دلار آمریکایی برای خرید پوند بریتانیا استفاده شود آنگاه جفت ارز GBP/USD را خواهیم داشت. (درصورتی‌که تمایل به تحلیل نرخ جفت ارزهای مبادلاتی دارید، اینجا کلیک کنید).

خواندن نرخ ارز

اگر نرخ ارز USD/CAD برابر با ۱٫۱۰۰۰ باشد به این معنی است که برای خرید هر یک دلار آمریکا باید ۱٫۱۰۰۰ دلار کانادا پرداخت کرد. اولین ارز نمایش داده‌شده (USD در مثال فوق) همیشه یک واحد از آن ارز را نشان می‌دهد (ارز پایه)؛ ارز دوم (CAD در مثال فوق) نشان می‌دهد که چه مقدار از آن برای خرید ارز پایه لازم است.

این نرخ به شما می‌گوید که برای خرید یک دلار آمریکا به چقدر دلار کانادا احتیاج دارید. حال برای پیدا کردن نرخ برعکس، یعنی خرید یک دلار کانادا با دلار آمریکا چقدر هزینه دارد، می‌توانید از فرمول زیر استفاده کنید؛

 در این مثال داریم:

یعنی برای خرید یک دلار کانادا به ۰٫۹۰۹۱ دلار آمریکا نیاز داریم. این قیمت توسط جفت ارز CAD/USD منعکس می‌شود و بیانگر موقعیت ارزها نسبت به یکدیگر است.

بسیاری از سایت‌ها هستند که نرخ جفت ارزها را به‌صورت آنلاین و رایگان در اختیار شما قرار می‌دهند. همچنین می‌توانید به نمودار قیمت آن‌ها به‌سادگی دسترسی پیدا کنید.

تبدیل اسپرد

زمانی که برای تبدیل ارز به بانک بروید، به‌احتمال‌زیاد قیمت بازاری ارز را که معامله گران به آن‌ها دسترسی دارند را پیدا نمی‌کنید. بانک، صرافی و یا مراکز تبدیل ارزی نرخ‌ها راکمی بالا می‌برند تا به سود دست یابند.

اگر قیمت USD/CAD برابر با ۱٫۰۹۵۰ باشد، بازار می‌گوید برای خرید یک دلار آمریکا به ۱٫۰۹۵۰ دلار کانادا نیاز خواهید داشت اما شاید این نرخ در صرافی به ۱٫۱۲ دلار کانادا به ازای یک دلار آمریکا برسد. تفاوت بین نرخ بازار و نرخی که آن‌ها ارز را می‌فروشند، برابر با میزان سودشان است. برای محاسبه درصد اختلاف، اختلاف دو نرخ قیمت ارز را در نظر بگیرید و بر نرخ ارز بازار تقسیم کنید:

یعنی ۲٫۷ درصد بر روی قیمت اصلی سود دریافت می‌کنند.

صرافی‌ها برای خدمات خود این سود را دریافت می‌کنند. صرافی‌ها به شما پول نقد می‌دهند درصورتی‌که معامله گران بازار پول نقدی دریافت نمی‌کنند. درصورتی‌که سرمایه‌گذار فارکس نیاز به پول نقد داشته باشد، هزینه‌های کابل، برداشت و کارمزد کارگزار فارکس دریافت می‌شود. برای اکثر افرادی که به دنبال تبدیل ارز هستند، دریافت پول نقد بدون کارمزد یک مصالحه ارزشمند است.

نیازهایتان را محاسبه کنید

نیاز به یک ارز خارجی دارید؟ از میزان نرخ ارز حساب کنید که چقدر ارز می‌خواهید و چقدر پول محلی خودتان را برای خرید ارز خارجی نیاز دارید.

اگر عازم اروپا هستید، به یورو EUR نیاز خواهید داشت و باید نرخ EUR/IRR را در نظر بگیرید.

جمع‌بندی

نرخ ارز همیشه در رابطه با یک ارز دیگر بیان می‌شود. ترتیب جفت ارز (به‌طور مثال USD/CAD) بسیار مهم است که رعایت شود. به یاد داشته باشید ارز اول همیشه ارز پایه است که ارز دوم بر اساس آن بیان می‌شود. این نرخ به شما در محاسبه نیازهایتان کمک می‌کند. بانک‌ها و صرافی‌ها به‌منظور ارائه خدماتشان سودی بایت تحویل ارز به شما دریافت می‌کنند.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان