از ابزارهای مشتقه در مدیریت ریسک برای پوشش ریسک یک موقعیت می‌توان استفاده کرد و از ارزش دارایی در مقابل ریسک حرکات مضر در قیمت دارایی محافظت کرد.

قیمت یک ابزار مالی به دارایی پایه بستگی دارد، ابزار مشتقه نیز یک قرارداد بین دو طرف است که در آن‌یک طرف قرارداد متعهد شده است که دارایی پایه را در قیمت و زمان مشخص بفروشد و طرف مقابل متعهد به خرید آن دارایی در قیمت و زمان مشخص‌شده است. پوشش ریسک یک اقدام جهت حفظ موقعیت‌های معاملاتی است، به‌طوری‌که به معامله گران و سرمایه‌گذاران کمک می‌کند تا از حرکت‌های مخالف قیمت در امان بمانند. (همچنین بخوانید؛ ابزارهای مشتقه چگونه قیمت‌گذاری می‌شوند؟).

به‌طور مثال فرض کنید یک سرمایه‌گذار تعداد صد سهم شکرت AAA را در خردادماه باقیمت ۵۰۰ واحد پولی به ازای هر سهم می‌خرد. او بیش از دو سال به سرمایه‌گذاری خود ادامه می‌دهد. و اکنون نگران است که شرکت AAA قادر به افزایش سودآوری خود نباشد و پیش‌بینی‌های درآمدی محقق نشوند.

قیمت سهام شرکت AAA سه سال بعد به ۶۷۸ می‌رسد. سرمایه‌گذار می‌خواهد حداقل سود کسب‌شده ۱۶۰ واحدی به ازای هر سهم را تا به امروز قفل کند. برای محافظت از این موقعیت در مقابل ریسک کاهش قیمت و نوسانات بازار، سرمایه‌گذار مقدار ۱۰ قرارداد فروش options و یا به عبارتی Put Options را با تاریخ سررسید شش سال بعد در قیمت ۶۶۰ خریداری می‌کند.

قراردادهای put option که نوعی از ابزارهای مشتقه هستند، به سرمایه‌گذار حق فروش سهام AAA باقیمت ۶۶۰ را می‌دهد. ازآنجاکه این قرارداد شامل ۱۰۰ سهم است، پس سرمایه‌گذار می‌تواند تعداد ده قرارداد با تعداد ده سهام به ازای هرکدام را بخرد.

پس از ارائه گزارش‌های مالی شرکت AAA، اگر گزارش‌ها مقدار پیش‌بینی شده را محقق نکردند و قیمت سهام از ۶۶۰ واحد افت کرد آنگاه سرمایه‌گذار می‌تواند سهام خود را با نرخ ۶۶۰ در بازار بفروشد و سود خود را دریافت کند. بنابراین با فروش ۱۰۰۰ سهم به سود ۱۶۰ به ازای هر سهم دست خواهد یافت.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان