تعیین مکان توقفِ روند قیمت دارایی زمانی که به یک خط مقاومتی برخورد می کند، یکی از سخت ترین وظایف معامله گر است. هیچ راه جادویی که نشان دهد قیمت دارایی کجا می ایستد وجود ندارد، اما معامله گران تکنیکال راهکارهای بسیار خوبی دارند که با استفاده از آنها می توان به برآورد مناسبی از روند قیمت رسید.

Fibonacci Extensions

معامله گران تکنیکال از این ابزار برای پیش بینی مناطق حمایتی و مقاومتی استفاده می کنند. ابتدا نقاط پیوت بالا و پایین مشخص می شوند. در شکل زیر پیوت بالا برابر با قیمت ۴۵ و Pivot پایین برابر با قیمت ۳۶ است. سپس این محدوده بین بازه صفر تا ۱۰۰ درصد قرار می گیرد. Extensions شامل تمام سطوح فیبوناچی ریتریسمنت است که از سطح استاندارد ۱۰۰% بیشتر هستند. Fibonacci extensions پیش بینی می کند که قیمت تا تراز ۱۶۱٫۸ و یا ۲۶۱٫۸ فیبوناچی که نواحی مقاومتی نیز هستند پیش می رود و سپس وارد فاز اصلاح می شود. (همچنین بخوانید؛ سحر و جادوی اعداد فیبوناچی).

همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید، زمانی که قیمت خط مقاومتی بالای ۴۵ را می شکند، معامله گر اولین هدف خود را ۵۰ قرار می دهد (یعنی تراز ۱۶۱٫۸ فیبوناچی) و هدف بعدی می تواند ۵۹ باشد که بر روی تراز ۲۶۱٫۸ فیبوناچی قرار دارد.

الگوهای قیمتی

یکی از رایج ترین روش های تعیین هدف قیمتی، شناسایی الگوهای تکنیکال است. پس از شناسایی الگو و اضافه یا کم کردن ارتفاع الگو به/از قیمت ورود، اهداف قیمتی تعیین می شوند. به طور مثال همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید، ارتفاع مثلث ادامه دهنده با قیمت ورود جمع شده است و هدف قیمتی و خط مقاومت بالقوه تعیین شده است. (همچنین بخوانید؛ هدف گذاری نقطه شکست در تحلیل تکنیکال).

همانطور که می دانید، هیچ چیز در بازارهای مالی تضمین شده نیست و هیچ راه جادویی برای تعیین صد درصدی مقاومت احتمالی آتی وجود ندارد. ابزارهایی که پیش تر بیان شده اند، می توانند شما را در این مسیر یاری دهند، اما همیشه به این اعداد اطمینان نکنید، این روش ها همواره کار نمی کنند.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان