استخراج کریپتوکارنسی یا ارز دیجیتال چیست؟

استخراج ارزدیجیتال، فرآیندی است که از طریق آن تراکنش های کریپتوکارنسی تأیید و به یک دفترچه عمومی در بلاکچین اضافه می شوند. روند تأیید تراکنش ها – که به یافتن بلوک هم شهرت دارد، زمان بر و از نظر محاسباتی نیازمند قدرت پردازش بسیار بالا است. در نتیجه ، افرادی که در جهت رسیدن به تائید معاملات کریپتوکارنسی تلاش می کنند به خاطر زحماتشان پاداش می گیرند، که معمولاً این پاداش شامل کوین های دیجیتال است. (همچنین بخوانید؛ آیا استخراج بیت کوین همچنان سودآور است؟).

شناخت استخر استخراج کریپتوکارنسی

در حالی که پاداش های استخراج سودآور به نظر می رسد، اما این روند بسیار پیچیده است. به عنوان مثال، در مورد بیت کوین، فرآیند استخراج به گونه ای طراحی شده است که اگر تعداد بیشتری از افراد اقدام به استخراج توکن های موجود در زمینه ارزدیجیتال کنند، آنگاه سطح دشواری محاسبات بالاتر می رود در نتیجه برای استخراج به منابع پردازشی و زمانی بیشتری نیاز خواهد شد.

به هزینه های محاسباتی، هزینه های سرسام آور برق و تجهیزات هم اضافه کنید. به طوری که اکثر معدنچیان، فرآیند استخراج را سودآور نمی بینند.

به همین دلایل، استخرهای معدن شکل گرفته اند تا به معدنچیان در این زمینه کمک کنند. آنها گروهی از معدنچیان را در یک شبکه به هم متصل ی کنند، بدین ترتیب قدرت محاسباتی و پردازشی آنها با یکدیگر تجمیع می شود. در استخر معدن، شانس یافتن پاداش بیشتر است،  اگرچه که پاداش باید براساس شرایط از پیش تعیین شده بین اعضای استخر تقسیم شود. (همچنین بخوانید؛ استراتژی سرمایه‌گذاری در ICO).

در ادامه این مقاله، معیارهایی که برای انتخاب استخر معدن باید مدنظر بگیرید را معرفی کرده ایم.

  1. سازگاری زیرساخت

باوجود صدها دستگاه ماینر که در حال حاضر در بازار وجود دارد و هر روزه تجهیزات جدید تر به بازار وارد می شوند، مهم است بدانید که آیا دستگاه معدنکاری شما با نیازهای استخر سازگار است یا خیر. به عنوان مثال، Slushpool، یکی از قدیمی ترین استخرهای معدن، به وضوح در مورد استفاده از CPU  و GPU و یا استخراج بیت کوین توسط تلفن هوشمند شفاف سازی کرده است.

به عنوان مثال، یک استخر ممکن است از برخی از نرم افزارهای استخراج پشتیبانی نکند و معدنکار مجبور به تهیه نرم افزار خاص شود که با استخر هم سازگاری داشته باشد. همچنین برخی از استخرها میزان دسترسی کاربران به شبکه معدنچیان را محدود می کنند و یا نیازمند سرعت بسیار بالای اینترنت هستند. قبل از انتخاب استخر، حتما شرایط زیرساختی از منظر سخت افزاری و نرم افزاری و قوانین استخر را بررسی کنید.

  • مکانیسم واگذاری وظایف

استخرهای معدن از روش های متفاوتی برای اختصاص کار به کارگران معدن استفاده می کنند. فرض کنیم استخر الف معدنچیان قوی تری دارد و استخر ب نسبتاً ضعیف است. الگوریتم استخر در حال اجرا بر روی سرور باید به اندازه کافی کارآمد باشد تا وظایف معدن را به طور مساوی در بین معدنچیان دو گروه تقسیم کند.

یکی از روش های تقسیم وظایف بین دو استخر الف و ب، این است که الگوریتم از ظرفیت های مشابه معدنچیان از منظر سخت افزاری استفاده می کند، به طوری که وظایف باتوجه به شباهت موجود بین معدنچیان تقسیم می شوند.

به طور مثال، استخر Slushpool از یک الگوریتم ویژه طراحی شده به نام Vardiff یا متغیر دشواری الگوریتم استفاده می کند، که وظایف سخت را به معدنچیان قوی و موارد ساده را به معدنچیان ضعیف اختصاص می دهد و بدین ترتیب یکنواختی را بین معدنچیان برقرار می کند. در نهایت این امکان را فراهم می کند تا یک جریان مشخص از داده های هش به سرور استخر که از مقدار برآورد شده پشتیبانی می کند، ارسال شود و هر یک از معدنچیان فرصت مناسبی برای دریافت پاداش به دست خواهند آورد.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان