سرمایه گذاران روش های مختلفی برای ورود و خروج به/ از موقعیت های معاملاتی در اختیار دارند. کسانی که تحلیل تکنیکال را بر تحلیل فاندامنتال ترجیح می دهند، از انواع نمودار های تکنیکال استفاده می کنند و به دنبال الگوهایی در این زمینه همچون الگوی سر و شانه، مثلث ادامه دهنده و سایر الگو ها هستند. (همچنین بخوانید؛ الگوهای قیمتی رایج در تحلیل تکنیکال). این الگوها به سرعت در میان سرمایه گذاران بازار سرمایه محبوب شدند، اما بزرگترین چالش در این الگوها شناسایی موقعیت خروج و تصمیم گیری در خصوص بستن موقعیت معاملاتی در حالت بهینه است.

اکثر سرمایه گذاران نیاز به یک استراتژی خروج دارند به خصوص زمانی که یک موقعیت معاملاتی باز دارند، بسیاری نیز نمی توانند سود خود را از بازار بگیرند هرچند هستند افرادی که به موقع از موقعیت خارج می شوند. معامله گرانِ با تجربه به دنبال توسعه استراتژی های خروج هستند، به طوری که در زمان نزدیک شدن قیمت به نقطه مورد نظر از موقعیت خارج شوند و سودشان را در جیبشان نگه دارند. (همچنین بخوانید؛ نگاهی به استراتژی های خروج). کلید این کار اتخاذ رویکرد مناسب جهت خروج و متعهد ماندن به آن است.

بسیاری از اهداف را می توان در زمان استفاده از روش های تحلیل تکنیکال، شناسایی کرد، اما اکثر آنها بر پایه مفهوم مقاومت و حمایت هستند. در حالی که هیچ راهی برای پیش بینی قطعی مقاومت احتمالی بعدی وجود ندارد، الگوهای نمودار می توانند به شما یک نقطه شروع خوب برای هدف گذاری بدهند. یکی از محبوب ترین روش ها اندازه گیری ارتفاع الگو است، سپس این اندازه را از نقطه شکستِ قیمت کم و یا با آن جمع می کنند.

اجازه دهید این مورد را با مثال زیر بیشتر شرح دهیم: معامله گری که بتواند این الگوی مثلث را در نمودار قیمت (شکل زیر) شناسایی کند، هدف خود را نزدیک ۲۵ قرار می دهد، این هدف قیمتی ۲۵ با اندازه گیری ارتفاع الگو از ۲٫۶۰ (۲۲٫۴۰-۱۹٫۸۰) و اضافه کردن آن به قیمت ورود سهام یعنی ۲۲٫۴۰ است.

شما همچنین می تواند این ارتفاع را برای شناسایی هدف در الگوی سر و شانه در یک روند نزولی استفاده کنید، تنها تفاوت این است که ارتفاع الگو در این حالت از قیمت ورود کم می شود.

بسیاری از سرمایه گذاران محافظه کار، حداکثر سود مورد انتظار خود را بر اساس ارتفاع الگو تنظیم می کنند، اما اغلب موقعیت معاملاتی خود را قبل از رسیدن به الگو می بندند، و از قفل شدن سود خود اطمینان می یابند. (همچنین بخوانید؛ چگونگی معامله سهام در روند صعودی بلندمدت).

مدیریت ریسک یک مهارت ضروری برای هر معامله گر است و تعیین حد ضرر یکی از اولین اهداف این رویکرد است. اما تنظیم مداوم و پیوسته نقطه خروج الزامی است و الگوهای تکنیکال ابزار خوبی برای کمک به این مهم هستند.

برای دریافت مقالات بیشتر در این خصوص، کلیک کنید

منبع: گروه مشاوران مالی سامان