به روز شده در 2021.Feb.02- مدت زمان مورد نیاز جهت مطالعه: 5 دقیقه

آیا واکسن های COVID-19 به بورس های جهانی کمک می کنند یا به رکود اقتصادی پایان می دهند؟

برنامه های واکسیناسیون یک سرمایه گذاری در سرمایه انسانی یک کشور هستند. آنها سلامت عمومی، امید به زندگی و عملکرد کاری را بهبود می بخشند. واکسن ها همچنین می توانند هزینه های دولت برای درمان و کنترل بیماری را کاهش دهند. بدون واکسن ، بیماری های جدید می توانند گسترده شوند چرا که ایجاد ایمنی بین افراد ممکن است طولانی تر شود.

در ماه مارس 2020 ، شیوع ویروس COVID-19 بحرانی اقتصادی را آغاز کرد که از نظر سرعت و شدت بی سابقه بود. برای جلوگیری از شیوع بیماری، اکثر کشورها دستور تعطیلی مشاغل غیر ضروری را اجرایی کردند. در نتیجه، بسیاری از کارگران از کار بیکار شدند، و تقاضا کاهش یافت. اقتصاد ایالات متحده در سه ماهه دوم با رکورد 31.4٪ منقبض شده است.

این رویداد در تاریخ 9 مارس آغاز شد و بزرگترین روند نزولی تاریخ برای میانگین صنعتی داو جونز (DJIA) تا آن تاریخ بود. در 11 مارس، شاخص داو 20.3٪ از بالاترین حد خود در 12 فوریه سقوط کرد ، که یک بازار نزولی در پی داشت کرد و به بازار صعودی 11 ساله را که در مارس 2009 آغاز شده بود، پایان داد.

اقتصاددانان به سرعت هشدار دادند كه اقتصاد نياز به واكسن هاي توزيع شده گسترده دارد تا اقتصاد به حالت عادي برگردد. مشاوران کسب و کار شرکت بزرگ مک کینزی در دسامبر سال 2020 تخمین زدند که هزینه چنین تلاشی بیش از 10 میلیارد دلار هزینهخواهد داشت، اما منافع اقتصادی “دستورالعمل های بالاتر” خواهد بود.

اخبار مربوط به واکسن های COVID-19 چگونه بر بازار تأثیر گذاشته است؟

در 9 نوامبر سال 2020 ، Pfizer اعلام کرد که واکسن COVID-19 بیش از 90٪ در مطالعه فاز سوم موثر بوده است و در اواخر همان ماه سطح اثربخشی را به 95٪ رساند. این شرکت 50 میلیون واکسن در سال 2020 و 1.3 میلیارد واکسن در سال 2021 تولید می کند. هر فرد برای مصونیت کامل به دو دوز واکسن ، با فاصله چند هفته ، نیاز دارد.

در 16 نوامبر سال 2020 ، Moderna اعلام کرد که واکسن ویروس کرونا 94.5٪ موثر است. به طوری که پس از انتشار خبر قیمت سهام شرکت، سه برابر شد. Moderna با 483 میلیون دلار بودجه دولتی این واکسن را تولید کرد. جالب است بدانید که این شرکت قبلا هرگز داروی موفقی را وارد بازار نکرده بود.

بورس اوراق بهادار جهانی به اخبار واکسیناسیون های تولیدی پاسخ داد. در همان روز که مدرنا خبر را اعلام کرد ، Dow در 29950.44 بسته شد. در 24 نوامبر ، میانگین سهام برای اولین بار 30،000 واحد شکسته و در 30،046.24.2 بسته شد.

اثرات اقتصادی تاریخی واکسن ها

مطالعات برآورد می کنند که واکسن ها از میلیون ها مرگ در سراسر جهان جلوگیری می کنند . بسیاری از بیماری های قابل پیشگیری بدون اعمال واکسن، حتی در صورت زنده ماندن قربانی ، می توانند باعث ناتوانی طولانی مدت شوند. به عنوان مثال ، سرخک می تواند باعث کوری ، اوریون باعث ناشنوایی شود ، و سرخچه داخل رحمی در زنان باردار می تواند باعث نقص شدید مادرزادی در نوزادان یا منجر به تولد نوزاد مرده شود.

جمع بندی

واکسن ها در شرایط مناسب می توانند به پایان دوره رکود اقتصادی کمک کنند. کافی است که افراد به منظور دستیابی به مصونیت واکسیناسیون شوند و پس از رسیدن به این سطح ، مشاغل و مصرف کنندگان باید به سطح فعالیت اقتصادی قبلی خود برگردند. اگرچه هیچ یک از اینها قطعی نیست، اما سابقه واکسیناسیون در کشورهای مختلف نشان می دهد که کسانی که با COVID-19 می جنگند می توانند سهم بزرگی در بازگرداندن سلامت اقتصادی در کشور داشته باشند.

تهیه شده در تحریریه دانشنامه مالی سامان