مسابقات جام جهانی یکی از بزرگترین رویدادهای ورزشی جهان است.

FIFA یا Fédération Internationale de Football Association یا فدراسیون بین المللی فوتبال در سال 1904 به منظور نظارت، سازماندهی و ترویج تعداد فزاینده ای از مسابقات بین المللی فوتبال تشکیل شد. از آنجا که این ورزش در بیش از 200 کشور جهان برگزار می شود، بدیهی است که بزرگترین هواداران خود را در تمام دنیا دارد. براساس وب سایت رسمی فیفا، فیفا به منظور محافظت از یکپارچگی این ورزش و شعار فوتبال برای همه، این بازی را مدیریت می کند. اگرچه FIFA  یک سازمان غیرانتفاعی است که بیشتر درآمد خود را برای توسعه بازی های فوتبال سرمایه گذاری می کند، اما همچنین درآمد زیادی هم دارد. (همچنین بخوانید؛ Nvidia چگونه کسب درآمد می کند؟). بیشترِ این درآمدها از سازماندهی تبلیغات مسابقات بین المللیِ مهم کسب می شود که محبوب ترین آنها جام جهانی است که هر چهار سال یکبار برگزار می شود. سایر مسابقات فوتبال نیز مانند جام قاره ها و جام کنفدراسیون های فیفا نیز بسیار محبوب هستند. درآمد فیفا در سال 2018 چیزی حدود 4.6 میلیارد دلار برآورد شده است (براساس گزارش مالی سالانه این سازمان).

جام جهانی فقط یکی از بزرگترین رویدادهای ورزشی جهان نیست بلکه منبع اصلی درآمد فیفا نیز است. به طوری که فیفا با فروش حق پخش تلویزیون، تبلیغات ، مجوزها و همچنین درآمد حاصل از فروش بلیط، از این مسابقه و سایر رویدادها سود زیادی کسب می کند. علاوه براین، هزینه های این سازمان بسیار اندک هستند و بیشتر سود فیفا صرف توسعه رویدادهای ورزش فوتبال می شود. (همچنین بخوانید؛ چگونه UBER با فروش داده کسب درآمد می کند).

ویژگی های کلیدی

  • فیفا از طریق فروش حق پخش تلویزیون، تبلیغات و مجوز به منظور رویدادهای فوتبال مانند جام جهانی درآمد کسب می کند.
  • هزینه های توسعه زیرساخت به منظور رویداد جام جهانی در اختیار کشورهای میزبان قرار می گیرد و هزینه های فیفا بسیار اندک است.
  • در سال 2018، فیفا بیش از 4.6 میلیارد دلار کسب درآمد کرد.
  • فیفا بیشتر درآمد خود را به منظور توسعه ورزش فوتبال سرمایه گذاری می کند.

اقتصاد جام جهانی

فیفا تنها سازمان ناظر بر فوتبال و درآمدهای ناشی از آن است بنابراین تمام مقادیر درآمدی از جام جهانی را حفظ می کند. این رویداد (جام جهانی) معمولاً میلیاردها دلار درآمد به ارمغان می آورد. کشور میزبان مشخص و رقابت بین کشورها در زمین فوتبال آغاز می شود.  قطر، میزبان جام جهانی در سال 2022 خواهد بود، در حالی که کانادا و مکزیک برای دوره بیست و سوم در سال 2026 میزبان این رویداد خواهند بود. (همچنین بخوانید؛ در مورد کسب درآمد واتساپ WhatsApp بیشتر بدانید).

برگزاری چنین رویداد بزرگ و پرطرفداری به سرمایه گذاری زیادی در خصوص ساخت و تقویت زیرساخت هایی با سطح جهانی نیاز دارد. بنابراین، کشوری که میزبان این رویداد می شود، علاقه بسیاری از سرمایه گذاران را به این مسابقه فوتبال جلب می کند و این می تواند به رونق اقتصاد کمک کند. در زمان میزبانی، فیفا در خصوص جزئیات برگزاری جام جهانی دخالتی نمی کند. در نظر داشته باشید که فیفا هیچ زیرساختی در کشور میزبان ایجاد نمی کند و این امر فقط مربوط به کشور میزبان است. کشور میزبان همچنین جوایزی را به کشورهای شرکت کننده پرداخت، حمل و نقل و اسکان بازیکنان و تیم اجرایی آنها را مدیریت می کند و از کارمندان و مسئولان مسابقه پشتیبانی به عمل می آورد. (درخصوص اقتصاد کلان و تحلیل های بیشتر، اینجا کلیک کنید).

جدای از هزینه های مربوط به رویدادهای بین المللی فوتبال، هزینه های اصلی فیفا شامل هزینه های توسعه، هزینه پرسنل و برنامه سرمایه گذاری است.

فیفا معمولاً درآمد خود را هر چهار سال یک بار و قبل از برگزاری جام جهانی ثبت می کند. بنابراین ارقام درآمدی پیشین مربوط به سال های 2015 و 2018 هستند.

حق پخش تلویزیونی فیفا

از 4.6 میلیارد دلار درآمد فیفا در سال 2018، 55٪ آن (حدود2.539 میلیارد دلار) به حق پخش تلویزیونی مربوط می شد. فیفا حق پخش تلویزیونی را به شبکه های تلویزیونی و موسسات پخش می دهد و به آنها امکان پخش بازی های فوتبال و رویدادهای مرتبط را در مناطق خاص می دهد. از آنجا که وسعت این ورزش بین المللی است، لذا رقابت برای دریافت حق پخش بین شبکه های تلویزینی بسیار بالا است.

مجوز تبلیغات فیفا

مهمترین منبع درآمدی فیفا بعد از حق پخش تلویزیونی، تبلیغات است که درآمد چهار ساله گذشته آن 1.66 میلیارد دلار گزارش شده است.

مجوزهای فیفا

این درآمد شامل فروش قراردادهای صدور پروانه تجاری، پرداخت حق امتیاز و سایر منابع مشابه می شود.

حقوق میزبانی فوتبال و فروش بلیط

مولفه مهم بعدی در منابع درآمدی فیفا، حقوق مرتبط با میزبانی فوتبال و پس از آن فروش بلیط رویدادهای ورزش فوتبال است. شایان ذکر است که صد درصد از حق فروش بلیط به یکی از شرکت های فیفا تعلق می گیرد. همچنین تعداد بلیط درخواستی برای جام جهانی 2018 روسیه بیش از ده میلیون عدد بود.

برنامه های آتی

تا زمانی که فوتبال به عنوان یکی از رویدادهای پرطرفدار ورزشی در سراسر دنیا شناخته می شود، پیش بینی می شود که فیفا به کسب درآمد خود ادامه دهد. بدین ترتیب برنامه های آتی فیفا برای فوتبال شامل؛ توسعه این ورزش از طریق پروژه ها و سرمایه گذاری های مختلف، توسعه روند میزبانی، شفافیت در عملکرد مالی، پایبندی به برنامه های اجرایی و سایر موارد مرتبط با فوتبال می شود.

فیفا همچنین استراتژی حمایت مالی خود را دائما بهبود می دهد. در حال حاضر چهار سطح حمایت مالی از جام جهانی وجود دارد که شامل همکاران FIFA، حامیان جام جهانی، حامیان منطقه ای و حامیان ملی فوتبال می شود. همکاران FIFA به توسعه طرح FIFA و مسئولیت اجتماعی فیفا کمک می کنند. به حامیان مالی نیز حق تبلیغ برند در طول مسابقات داده می شود. (همچنین بخوانید؛ چگونه در اسپانیا سرمایه گذاری کنیم).

هزینه های فیفا

هزینه های فیفا شامل آموزش، برگزاری رویدادهای فوتبال، توسعه و مدیریت فیفا می شود.

چالش های کلیدی

فیفا بارها به سوء مدیریت و سوء استفاده از روند میزبانی جام جهانی متهم شده است. بسیاری از مدیران فیفا به همین دلیل در سال 2015 برکنار شدند.