نرخ بین المللی مبادلات ارزی نشان می دهد که چقدر از یک واحد پولی در ازای یک واحد پول دیگر باید خرج شود. این نرخ می تواند شناور باشد، در این حالت به صورت پیوسته و براساس بسیاری از پارامترها تغییر می کند، همچنین می تواند متصل به یک ارز دیگر باشد (ثابت باشد)، در این صورت همچنان شناور هستند اما تنها به یک ارز دیگر متکی هستند. جهت آشنایی با نحوه محاسبه نرخ ارز، اینجا کلیک کنید.

دانستن ارزش یک ارز داخلی نسبت به سایر ارزهای بین المللی به سرمایه گذاران کمک می کند تا دارایی ها را براساس سایر ارزها قیمت گذاری کنند. به عنوان مثال، برای یک سرمایه گذار ژاپنی که در اروپا سرمایه گذاری کرده است، دانستن نرخ “ین” در مقابل “یورو” بسیار مفید است. کاهش “ین” می تواند ارزش سرمایه گذاری های خارجی را افزایش دهد در حالی که افزایش آن به سرمایه گذاری های خارجی صدمه می زند. (همچنین بخوانید؛ ۴ راه پیش‌بینی نرخ ارز).

عوامل موثر بر نرخ ارز

نرخ های شناور توسط نیروهای عرضه و تقاضای موجود در بازار تعیین می شوند. مقدار تقاضا در خصوص مقدار عرضه بر ارزش یک ارز یه ارز دیگر تاثیر می گذارد. به عنوان مثال اگر تقاضای روپیه هند توسط اروپایی ها افزایش یابد، رابطه عرضه و تقاضا موجب افزایش ارزش روپیه به نسبت یورو می شود. همچنین پارامترهای منطقه ای و اقتصادی متعددی وجود دارند که بر نرخ ارز بین دو کشور تاثیر می گذارند، برخی از رایج ترین آنها عبارتند از؛ تغییر نرخ بهره، نرخ بیکاری، تورم، تولید ناخالص داخلی، داده های تولیدی و خدماتی. (بخوانید؛ اقتصاد کلان: عملکرد اقتصاد و رشد اقتصادی).

فارکس و کالاهای اساسی

به طور کلی وابستگی بیشتر یک کشور به صنایع داخلی، موجب همبستگی قوی تر بین پول داخلی با قیمت کالاهای اساسی داخلی می شود.

هیچ قاعده کلی برای مشخص کردن نوع کامودیتی مرتبط با ارز داخلی و قدرت همبستگی آنها با ارز وجود ندارد. با این حال برخی از ارزها و کامودیتی ها در بازار فارکس از همبستگی خوبی برخوردار هستند.

به طور مثال دلار کانادا با قیمت نفت همبستگی مثبت دارد. بنابراین، با افزایش قیمت نفت، دلار کانادا در مقایسه با سایر ارزهای اصلی، تمایل به افزایش قیمت خواهد داشت. دلیل اصلی این است که کانادا صادر کننده نفت خام است، با افزایش قیمت نفت در بازار، پول کانادا نیز تقویت می شود.

مثال خوب دیگر، همبستگی بالای دلار استرالیا با طلا است. از آنجا که استرالیا یکی از بزرگترین تولید کنندگان طلا در جهان است، دلار استرالیا با تغییر قیمت در شمش طلا، تمایل به افزایش قیمت پیدا می کند. بنابراین، هنگامی که قیمت های طلا به طور قابل ملاحظه ای افزایش یابد، انتظار می رود که دلار استرالیا نیز در مقایسه با سایر ارزهای اصلی افزایش پیدا کند.

همچنین بخوانید؛ پنج دلیل سرمایه‌گذاری در بازار مبادلات ارزی

منبع: گروه مشاوران مالی سامان