شاید شما هم در تلاش برای شروع یک زندگی جدید در اسپانیا هستید که در اینصورت این قول را به شما می دهیم که در این مسیر تنها نیستید. در حال حاضر بیش از 6 میلیون اتباع خارجی در اسپانیا زندگی می کند به طوری که بیش از 12 درصد از کل جمعیت اسپانیا را شامل می شود. اکثر مهاجران، بریتانیایی هستند اما اتباع خارجی از سایر کشورها نیز در حال یافتن مسیر خود به اسپانیا هستند.

بسیاری از مهاجران بازنشسته و یا در آستانه بازنشستگی هستند و تصمیم می گیرند که در سواحل Costa del Sol، سواحل مدیترانه استان مالاگا زندگی کنند، چرا که با آب و هوای عالی، جمعیت کم و سبک زندگی بدون استرس می توانند دوران بازنشتگی ایده آلی را پشت سر بگذارند. (در خصوص ارز و پول اسپانیا بیشتر بدانید).

خلاصه داستان

تاکنون که زندگی در اسپانیا خوب بوده است. اما اسپانیا دوران پیچیده ای در عصر معاصر داشته است. بحران مالی سال 2008 ضربه شدیدی به اسپانیا وارد کرد. به لحاظ مالی، در آن دوره، کشورهای اسپانیا، پرتغال، ایتالیا و یونان با بحران اقتصادی مقابله کردند.

از زمان بحران مالی تاکنون، بسیار از عناوین شغلی ناپدید شده اند، قیمت املاک و مستغلات کاهش یافته و بسیاری از شهروندان کوچ کرده اند، چرا که نتوانستند در دوران شدید اقتصادی دوام بیاورند و کسب و کار خود را ادامه دهند.

نیازی به گفتن نیست، اگر شما در حال بررسی دوران بازنشستگی خود در اسپانیا هستید، نباید به دنبال شغل باشید. اگر به دنبال این هستید که بدانید پس انداز، صندوق سرمایه گذاری و پول نقد شما برای دوران بازنشستگی در اسپانیا کافی است یا خیر، باید دو پدیده اخیر را درنظر بگیرید؛ قیمت املاک و مستغلات نسبت به سال 2007 بیش از 40 درصد در اسپانیا کاهش یافته است و یورو از ارزش بالاتری در حال حاضر نسبت به دلار برخوردار است. هر دو عامل باعث شده اند که اسپانیا به یک مکان بسیار عالی برای بازنشستگی در سال 2019 تبدیل شود. (همچنین بخوانید؛ چگونه در اسپانیا سرمایه گذاری کنیم).

طبق آخرین برآورد موسسات بزرگ مالی دنیا، یک زندگی بسیار لوکس در اسپانیا حدود 20 هزار دلار در سال هزینه خواهد داشت، درحالی که یک بازنشستگی معمولی نیازمند 25 هزار دلار آمریکا است.

حساب و کتاب

اولین و بزرگترین نگرانی برای دوران بازنشستگی، مسکن و مراقبت های پزشکی و درمانی است.

در ماربیا یا Marbella که یک شهر ساحلی در Costa del Sol است، یک واحد آپارتمان یک خوابه خارج از شهر با میانگین 700 دلار در ماه اجاره می رود در حالی که همین واحد در مرکز شهر به نرخ 800 دلار در هر ماه می رسد. هزینه املاک و مستغلات از 214 تا 300 دلار به ازای هر متر مربع است که بستگی به مکان ساختمان نسبت به مرکز شهر دارد.

(همچنین بخوانید؛ شهرهای پیشرو مالی در دنیا).

به عنوان یک فرد اسپانیایی شما تحت پوشش بیمه برای تمامی مراقبت های درمانی قرار می گیرید اما اکثر مهاجرین، انواع بیمه نامه های خصوصی را برای این منظور انتخاب می کنند. شرکت های زیادی برای پوشش بیمه درمانی مهاجران در اسپانیا فعالیت می کنند.

تمام هزینه های ذکر شده بدون درنظر گرفتن نرخ مالیات هستند.

و اما نرخ مالیات

مهاجرانی که در اسپانیا زندگی می کنند ممکن است مجبور به پرداخت مالیات بر درآمد شوند، اگرچه برای افرادی که درآمد متوسط دارند، معافیت مالیاتی وجود دارد.

اگر بیش از شش ماه  در اسپانیا اقامت داشته باشید و درآمدتان بیش از 24 هزار دلار باشد و درآمد اجاره ای بیش از 1100 دلار دریافت کنید و یا بازده سرمایه گذاری هایتان بیش از 1700 دلار باشد، ممکن است مجبور به پرداخت مالیات بر درآمد شوید. با اینحال می توانید با یک مدیریت سرمایه گذاری صحیح از مالیات کمتر برخوردار شوید. البته همیشه باید با یک مشاور مالی متخصص در مباحث مدیریت سرمایه گذاری ها مشورت کرد.

همچنین مهاجران ثروتمند می توانند با پرداخت حداقل 500 هزار یورو، اقامت سرمایه گذاری در اسپانیا دریافت کنند.

Costa del Sol انتخاب اکثر مهاجران و یک انتخاب بسیار گران است. اما می توانید سایر شهر های اسپانیا که کمی ارزان تر هستند را برای گذراندن دوران بازنشستگی خود انتخاب کنید. اما مادرید یا بارسلونا جزء این شهرهای ارزان قیمت نیستند. چرا که این دو شهر یکی از گران ترین شهرهای اسپانیا هستند.

همچنین بخوانید؛ معرفی بازار بورس بارسلونا

جمع بندی

اسپانیا در حال حاضر یکی از مقاصد جذاب برای سرمایه گذاری است. اگر درآمد سالانه بازنشستگی شما از 20،000 تا 25،000 دلار است می توانید به راحتی در Costa del Sol اقامت خوبی داشته باشید.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان