هفته های گذشته بازارهای مالی در سراسر جهان بسیار پر نوسان بودند و این به دلیل ترس از رکود اقتصادی و اخبار ناشی از شیوع ویروس کرونا یا کوید-19 بوده است. به طوری که فدرال رزرو نیز نرخ بهره را نیم درصد کاهش داده است. این درحالی است که به نظر می رسد بازار در حال رشد است اما سرمایه گذاران نگران هستند که ممکن است رکود در بازار به وجود آید.

این روندی است که ما از ابتدای سال 2020 یعنی دو ماه گذشته شاهد آن بوده ایم. چرا که اغلب سرمایه گذاران به دلیل ویروس کرونا به سمت سرمایه گذارای در اوراق درآمد ثابت و یا وجوه نقدی حرکت کردند. هفته گذشته تنها سه شاخص بزرگ جهانی تا 13 درصد ارزش خود را از دست دادند (تقریباً 4 تریلیون دلار)، حتی بازده خزانه داری ایالات متحده به کمترین نرخ ده سال گذشته خود یعنی 1.127 درصد رسید.

همچنین در خصوص ساعت بازار بورس های بزرگ جهان اینجا بخوانید.

سوالی که برای مشاوران مالی در این وضعیت مطرح می شود این است که چگونه با ترس سرمایه گذاران ناشی از ویروس کرونا رو به رو شوند؟. ارائه یک دیدگاه بلند مدت به مشتریان از اهمیت زیادی برخوردار است و می تواند اضطراب مشتریان را در کوتاه مدت کاهش دهد همچنین به اهداف مالی آنها بینش بهتری ارائه می دهد.

ماندن در دوره

من به مشتریانم می گویم که در این شرایط بازار، کمی ترسیدن طبیعی است. اما مهم است بدانید که ما سرمایه گذاران بلند مدت هستیم و نه سفته باز که صندلی را با شلوار پایمان معامله کنیم. اینها ویژگی های طبیعی بازار بورس هستند.

Blair duQuesnay، نماینده مشاور سرمایه گذاری در مدیریت ثروت Ritholtz

همچنین مشاور مالی شرکت RSL، جاستین کاستلی در این باره می گوید؛ وقتی صحبت از مشتری های نگران می شود، من به آنها یادآوری می کنم که قبلاً در موقعیت هایی شبیه به این کار کرده ایم و رعایت برنامه آنها بهترین مسیر عملی است. بازنشستگان درآمد خود را از بازار خارج می کنند، این به شما امکان می دهد که وضعیت پرتفوی خود را بهبود دهید و افق سرمایه گذاری بلند مدتتان را بروز کنید.

یافتن فرصت در بی ثباتی بازار

ارائه گزینه فروش به برخی از مشتریان که آستانه ریسک کمتری دارند می تواند گزینه مناسبی باشد، همچنین برای مشتریانی که می خواهند رویکرد فعالانه تری داشته باشند، می توانند به دنبال موقعیت های خرید جدید در بازار پرنوسان باشند.

آیا به دنبال آخرین اخبار بازارهای بورس دنیا هستید؟ اینجا کلیک کنید.

در طرف دیگر سکه به دنبال فرصت باشید.

داگلاس بنپارت، رئیس Bone Fide Wealth

وی همچنین ادامه داد؛ گفتکوهایم با مشتریان بر دو نکته استوار است؛ آیا فضای کافی در پرتفوی آنها برای خرید اوراق وجود دارد؟ اگر اینطور است، آیا پول لازم برای خرید اوراق را دارند؟. وی تأکید می کند که این نوع استراتژی ها باید بخشی از یک برنامه مالی توسعه یافته باشد و چیزی باشد که شما به مدت ایده آل برای مدت طولانی قبل از اینکه اتفاق بیفتد آماده باشید.

“این از مواردی است که شما قبل از وقوع این نوع از نوسانات با مشتری خود ایجاد می کنید – به طوری که تمام کارها برای کمک به از بین بردن هرچه بیشتر احساسات انجام می شود.”

برای مشتریانی که با احتیاط بیشتری عمل می کنند اما همچنان به دنبال یک فرصت مناسب به منظور جبران خسارت فروش هستند، تعادل مجدد نیز می تواند گزینه خوبی باشد.

هرنوع فروش به نوعی متفاوت است. اگر فکر می کنید بازار طی 20 یا 30 سال آیند بالاتر می رود، این ممکن است فرصتی برای تعادل و خرید سهام بیشتر در زمان پایین آمدن قیمت باشد.

DuQuesnay

جمع بندی

در حالی که پرداختن به ترس سرمایه گذار می تواند برای مشاوران مالی چالش برانگیز باشد، اما مشاورانی که با آنها صحبت کردیم با این موضوع موافق بودند که برنامه ریزی پیش رو و ارائه چشم انداز بلند مدت به مشتریان، کلیدهای مهار طوفان هستند. این موضع حتی با بهترین برنامه ریزی ها می تواند بسیار دشوار باشد.

تهیه شده توسط گروه مشاوران مالی سامان