یک نکته که سرمایه‌گذاران جدید هم آن را درک می‌کنند (یا حداقل اسمش را شنیده‌اند) مفهوم تنوع در سرمایه‌گذاری است-ترکیب انواع کلاس‌های دارایی برای کاهش ریسک سرمایه‌گذاری. اما یک سبد سهام متنوع یک بخش کوچک از سبدهای متنوع سرمایه‌گذاری است که کنار همدیگر قرارگرفته‌اند.

تنوع نه‌فقط از طریق سهام بلکه با توجه به کلاس دارایی‌های مختلف، بسته به روش کاهش ریسک سرمایه‌گذار، می‌تواند انجام شود. باوجود سبد متنوع سهام، یک سرمایه‌گذار می‌تواند همچنان در معرض ریسک قرار بگیرد (ریسک سیستماتیک) که برخی اوقات تنوع سبد نمی‌تواند بیشتر شود.

منظور از تنوع چیست؟

اساساً، تنوع در میان کلاسهای دارایی با گسترش سرمایه‌گذاری‌ها در میان دارایی‌های مختلف (مانند سهام، اوراق مشارکت، پول نقد، املاک و غیره) با همبستگی پایین یا همبستگی منفی با یکدیگر کار می‌کند. این کار به سرمایه‌گذار اجازه می‌دهد نوسانات سبد خود را کاهش دهد، به این دلیل که با کاهش قیمت برخی از دارایی‌ها با توجه به وجود همبستگی، قیمت دیگر دارایی‌ها افزایش می‌یابد. پس تشکیل سبد متنوع با دارایی‌های متنوع یک سبد اثربخش و کارا را به وجود می‌آورد.

همبستگی چطور کار می‌کند؟

معنای همبستگی ساده است: اگر دو کلاس دارایی با یکدیگر همبستگی بسیار قوی و بالا داشته باشند مقدار همبستگی‌شان مثبت ۱ خواهد بود. به این معنی که نوسانات قیمتی آن‌ها با یکدیگر هم‌زمان است.

یک همبستگی کاملاً تصادفی – رابطه‌ای است که در آن با افزایش قیمت یک دارایی قیمت دارایی دیگر یا افزایش می‌یابد و یا کاهش- در این حالت می‌گوییم همبستگی صفر است.

و درنهایت، اگر دو کلاس دارایی دقیقاً مخالف یکدیگر حرکت کنند-با حرکت صعودی یک دارایی، دارایی دیگر حرکت نزولی داشته باشد (منظور از حرکت، روند قیمت و ارزش بازاری/ذاتی دارایی است)-می‌گوییم همبستگی کاملاً منفی یا منفی یک است.

سبد سهام متنوع در مقابل سبد دارایی متنوع

هنگامی‌که صحبت از سبد سهام متنوع است، سرمایه‌گذار سعی می‌کند تا ریسک غیر سیستماتیک (ریسک مرتبط با شرکت) را با افزایش تنوع سهام در شرکت‌های مختلف کاهش دهد. در این حالت سرمایه‌گذار در صنایع، کشورها و شرکت‌های مختلف اقدام به خرید سهام در بازارهای مالی می‌کند. (منبع: گروه مشاوران مالی سامان). زمانی که در مورد سبد متنوع دارایی‌ها صحبت می‌کنیم منظورمان همین است اما در سطحی بسیار وسیع‌تر، با تنوع‌بخشی به دارایی‌ها با توجه به کلاس دارایی‌های مختلف، ریسک سیستماتیک هر دارایی فردی به‌شدت کاهش پیدا خواهد کرد.

بهتر است ارزش خالص هر دارایی فردی در سبد بررسی و ارزیابی شود (حتی اگر سبد بسیار متنوع باشد). باوجود کاهش ریسک غیر سیستماتیک (ریسک‌های مرتبط با هر سهام)، هنوز هم در معرض ریسک شدید بازار قرار دارید. با سرمایه‌گذاری در دارایی‌های مختلف، خطر قرارگیری در معرض ریسک بازار یا ریسک سیستماتیک هر دارایی را کاهش می‌دهید. (شروع فرآیند مدیریت سرمایه‌گذاری).

اکثر متخصصان مالی و سرمایه‌گذاری براین باورند که حتی با تنوع، ریسک سرمایه‌گذاری به صفر نخواهد رسید. اما این‌یک استراتژی محافظه‌کارانه است که کمک می‌کند شما به اهداف بلندمدت مالی خود برسید.

چگونه سبد را متنوع کنیم؟

تا به اینجا فقط در مورد نظریه‌های علمی صحبت کردیم. حال بیاید نگاهی به نمونه سبد های متنوع بی اندازیم.

اوراق مشارکت یکی از ابزارهای مناسب برای ایجاد تنوع با توجه به وجود همبستگی پایین با دیگر دارایی‌ها به‌خصوص اوراق بهادار است. بسیاری دیگر از سرمایه‌گذاری‌های ثابت مانند سپرده‌های بلندمدت بانکی نیز این روزها بسیار محبوب است. (برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید).

یکی دیگر از گزینه‌های مناسب، املاک و مستغلات (با توجه به همبستگی منفی با بازار سهام) است. استفاده از املاک و مستغلات به‌عنوان دارایی برای تنوع ‌بخشیدن به یک پرتفوی (سبد)، یک سرمایه‌گذاری عالی و عملی است که عمدتاً به دلیل این واقعیت است که بسیاری از مردم (از طریق خانه‌هایشان) در بازار املاک و مستغلات سرمایه‌گذاری می‌کنند.

شگفت‌انگیز است که چطور بسیاری از مردم تمایل به سرمایه‌گذاری در این کلاس از دارایی را نادیده می‌گیرند. سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات به این معنا نیست که شما باید به بیرون از منزلتان بروید و خانه یا ساختمانی را خریداری کنید، هرچند که یک گزینه مناسب برای ورود به این بازار است. گزینه جایگزین خرید مستقیم خانه می‌تواند مشارکت در ساخت یا سرمایه‌گذاری در شرکت‌های ساختمانی باشد.

جمع‌بندی

تنوع کلید تدوین برنامه‌ریزی مالی هر فرد است، درک تنوع شامل آشنایی با چگونگی کارکرد و تأثیر آن بر عملکرد کلی وضعیت مالی فردی است. مهم است که سرمایه‌گذاران تفاوت بین ریسک سیستماتیک و غیر سیستماتیک را بدانند و همچنین درک کنند که با تنوع در میان کلاس‌های دارایی، می‌توانند در معرض ریسک سیستماتیک قرار گیرند.

سرمایه‌گذاران دیگر چه می‌دانند؟

اگر فکر می‌کنید که از موقعیت‌های سرمایه‌گذاری دیر مطلع می‌شوید شاید به این دلیل است که دیگر سرمایه‌گذاران اخبار مرتبط را پیگیری می‌کنند. با ثبت‌نام در خبرنامه وبسایت از آخرین اخبار بازارهای مالی و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ایمیل خود باخبر شوید.