اسپانیا دهمین اقتصاد بزرگ جهان از نظر تولید ناخالص داخلی GDP است. همچنین در رتبه بندی شاخص قدرت خرید PPP در رتبه دوازدهم قرار گرفته است. (همچنین بخوانید؛ تولید ناخالص داخلی یا GPI). در زمان بحران شدید اقتصادی ۲۰۰۸، اسپانیا یکی از اقتصادهای درحال رشد بود. سرمایه گذاران بین المللی به این کشور علاقه مند شده اند، چرا که بازده اقتصادی در اسپانیا در سال های گذشته با رشد پایداری همراه بوده است.

در این مقاله ما نگاه دقیق تری به اقتصاد اسپانیا و نحوه سرمایه گذاری بین المللی در این کشور داریم و رویکردهای سرمایه گذاری در صندوق های قابل معامله ETF و سپرده های رسمی ADR را برسی می کنیم. (همچنین بخوانید؛ معرفی دو صندوق قابل معامله برتر (ETF)).

اقتصاد رقابتی

اقتصاد اسپانیا به طور عمده بر؛ خدمات (۷۱%)، صنعت (۱۴%)، ساخت و ساز (۱۰%) و سایر بخش ها که رشد اقتصادی را تجربه کرده اند شامل کشاورزی و انرژی، متمرکز شده است. در این بخش ها، اسپانیا دارای شرکت های چند ملیتی مانند Iberdrola (بزرگترین تولید کننده انرژی های بازیافتی) و Telefonica و Movistar فعال در حوزه تلکام است.

در گزارش مقایسه ای جهانی ۲۰۱۳، اقتصاد اسپانیا در لیست کشورهای برتر در زیرساخت های توسعه یافته، رتبه دهم را کسب کرده است. در این لیست ژاپن که در صنعت خطوط ریلی پرسرعت و زیرساخت های تکنولوژی پیشتاز بود، قرار دارد. صادرات اسپانیا نیز درحال رشد است به طوری که از بحران اقتصادی ۲۰۰۸، روند افزایشی چشمگیری را تجربه کرده است.

سرمایه گذاری در اسپانیا با ETF

ساده ترین راه سرمایه گذاری در اسپانیا، استفاده از ETF های بین المللی است که از طریق کارگزاری ها در اختیار معامله گران قرار می گیرد. سرمایه گذاران با داشتن پرتفوی متنوع از شرکت هایی که صنایع زیادی را پوشش می دهند، نگرانی زیادی در خصوص ریسک های سهام و زمان های خرید فروش سهام نخواهند داشت. معامله این صندوق ها هزینه معاملاتی کمتری به همراه خواهد داشت، به طوری که کسر از بازده در بلند مدت کمتر خواهد بود.

محبوب ترین صندوق های قابل معامله در بورس اسپانیا عبارتند از:

  • iShares MSCI Spain Capped ETF – EWP
  • iShares Currency Hedged MSCI Spain ETF – HEWP
  • SPDR MSCI Spain Quality Mix ETF – QESP
  • Deutsche X-Trackers MSCI Spain Hedged Equity ETF – DBSP

عوامل زیادی وجود دارند که سرمایه گذاران بین المللی قبل از سرمایه گذاری در این صندوق ها باید در نظر بگیرند. به طور کلی سرمایه گذاران باید به دنبال ETF ی با کمترین نسبت هزینه باشند، با فرض ثابت ماندن سایر پارامترها. همچنین مهم است تا سرمایه گذاران به بخش هایی که ETF پوشش می دهد توجه دشته باشند و درنهایت ضروری است تا ریسک نقدینگی دارایی در زمان معامله درنظر گرفته شود. (همچنین بخوانید؛ چند مثال از روش های مدیریت ریسک).

سرمایه گذاری در اسپانیا با ADR

گواهینامه های رسمی و یا ADR ها یکی دیگر از روش های آسان برای سرمایه گذاری در اسپانیا بدون افتتاح حساب در کارگزاری خارجی است. این اوراق بهادار به طور مستقیم به سبد سهام خارجی و تجارت در ایالات متحده وابسته هستند. بورس اوراق بهادار، به این معنی است که سرمایه گذاران در خصوص مالیات های سود سرمایه های خارجی خود نگران نباشند. بسیاری از این صندوق ها حتی در معاملات NYSE حضور دارند به طوری که از نقدینگی بالاتری نسبت به OTC برخوردار هستند.

محبوب ترین ADR های اسپانیایی عبارتند از:

  • Banco Santander – SAN
  • Telefonica – TEF
  • Abengoa – ABGB
  • Banco Bilbao Vizcaya Argentaria- BBVA
  • Grifols – GRFS

عوامل بسیاری وجود دارد که سرمایه گذاران بین المللی باید آنها را قبل از خرید ADR ها به دقت بررسی کنند. اغلب مهم ترین عامل، سیال بودن دارایی است، به خصوص در مورد این اوراق که در بازارهای فرابورس قرار دارند. از آنجا که اوراق خارجی تقاضای کمتری دارند لذا روزانه حجم خرید این اوراق کمتر می شود که می تواند ریسک معامله در یک نقطه قیمتی مشخص را افزایش دهد.

جمع بندی

از سال ۲۰۰۸ تا به امروز، اسپانیا تبدیل به یکی از مقاصد مهم سرمایه گذاری شده است. به عنوان یکی از کشورهای در حال توسعه با بیشترین رشد اقتصادی در سال ۲۰۱۵، سرمایه گذاران مایلند تا نگاه دقیق تری به این بازار داشته باشند. ETF ها و ADR های اسپانیایی دو روش ساده برای سرمایه گذاری در این کشور بدون افتتاح حساب کارگزاری هستند. با درنظر گرفتن نکات مطرح شده، سرمایه گذاران می توانند با هدف کسب سود وارد این بازار پایدار شوند.

منبع: گروه مشاوران مالی سامان